En İyi 10 Sürrealist Sanatçı

Sürrealizm, 20. yüzyılın en etkili sanat akımlarından biriydi. Sürrealizm’in, gelecekteki birçok sanat formuna ve sanatsal ifadelere ilham vermenin yanı sıra, edebiyat, sosyal teori, felsefe ve hatta siyaset bilimi üzerinde de büyük etkisi oldu. Şimdi sizlere En iyi 10 sürrealist sanatçı dan bahsedelim.

Andre Breton
Andre Breton

Andre Breton
Andre Breton (1896-1966) diğer Sürrealist sanatçılar kadar ünlü olmayabilir, ancak buna rağmen, sanat hareketinin en önemli figürlerinden biri olarak kabul edilir. Dahası, Fransız yazar ve şair olarak da kabul edilir.

Antonin Artaud
Antonin Artaud

Antonin Artaud
Antonin Artaud (1896-1948), daha sonra Sürrealist gruptan atıldığına rağmen (“Sürrealist” gibi görünüyor), sanat hareketinde ağır bir iz bıraktı. Fransız şair, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni başlangıçta Breton’la çok yakındı ancak kısa süre sonra Sürrealist Manifestosu’nun ideallerini aşırı uç noktalara taşıdı. Seyircinin bilinçsiz tepkilerini tetiklemeye çalışan ve beş duyuyu da hedef alan deneysel bir tiyatro olan Sözde Zalim Tiyatrosu’nu geliştirdi. Artaud ayrıca, 1928 yılında gösterime giren ilk Sürrealist film “The Seashell and Clergyman” için senaryo yazdığı için hatırlanır.

Joan Miro
Joan Miro

Joan Miro
Zamanının birçok sanatçısı gibi, Joan Miro (1893-1983), Fauvism, Kübizm, Büyülü Gerçekçilik ve tabii ki Sürrealizm de dahil olmak üzere çeşitli avangard stilleri denedi. Bununla birlikte, bu sanat hareketinin önde gelen isimlerinden biri, herhangi bir sanat tarzı ile ilişkilendirilmek istemedi ve Breton’un Sürrealist grubuna katılmayı reddetti. Bunun yerine, sadece sanat stilleriyle değil sanat ortamını da denemeye devam etti. Bununla birlikte, Sürrealizm, aynı zamanda otomatik çizim kullanan ilk sanatçılardan biri olan Katalan ressamı ve heykeltıraşının çalışmaları üzerinde büyük bir etkiye sahipti.

Salvador Dali
Salvador Dali

Salvador Dali
“Belleğin Kalıcılığı”, “Filler”, “Narın Uyanmadan Bir Saniye Öncesinde Bir Arının Uçuşunun Sebep Olduğu Rüya” ve “St’in Günaha” gibi başyapıtların yazarı olan Salvador Dali Anthony ”, sadece birkaçı olarak, Sürrealist grubun en beğenilen ve saygın sanatçılarından biridir. Bununla birlikte, 1930’larda İspanyol ressam ve heykeltıraş, Breton’un grubundan siyasi görüşleri ve çalışmalarının “ticarileştirilmesi” nedeniyle kovulmuştur.

Pablo Picasso
Pablo Picasso

Pablo Picasso
En iyi Kübist sanatçı olarak bilinen Pablo Picasso (1881-1973) uzun ve yüksek üretken kariyeri boyunca tarzını defalarca değiştirdi. Hayatının belirli bir noktasında, Sürrealizm ile de ilişkilendirildi. 1925 tarihli bir makalede Sürrealist lider Andre Breton, Picasso’yu kendilerinden biri olarak nitelendirmesine rağmen, İspanyol sanatçı Breton’s Manifestosu’nda tanımlanan ilkeleri hiçbir zaman tam olarak benimsememiştir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir