En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Bir aile, 27 yıl sonra geri dönen kızları Koza ’ya bir akşam yemeğinde kavuşuyor. Koza’nın gidişi de dâhil olmak üzere her aile bireyinin ağzından tüm yaşamlarını okuyoruz. Bütün bir akşam boyunca hem masaya gelen yemeklerden yola çıkarak karakterlerden hem de evdeki önemli olaylara şahit olmuş objelerin dilinden anlatılıyor hikâye.

Ev sahibi, Koza’nın annesi Edibe hanım, torunu Haziran, oğlu Korkmaz ve elbette Koza duygularını güçlü şekilde aktaran karakterler olduklarından beni en çok etkileyen kişiler oldular. Edibe’nin gençliği, evlilik hayatı, çocukları, torunları ve onların yaşamı belki de bir film şeridi gibi demeliyim, sayfalar ilerledikçe kendini yavaş yavaş açık ediyor.

Bazı kitapların konusu anlatılmaz ya “En güzel yıllarını demek bensiz yaşadın” da onlardan biri. Konuyu bilmek tüm okuma deneyiminizi etkileyebilir. Bu yüzden sadece birkaç alıntı bırakacağım aşağıya. Bunun dışında yazarın harika bir ilk kitabı olması, diline kapılmam, genç yaşına inanılmaz güzel başarılar ve birikimler sığdırması diğer kitaplarına da merakla yönelmeme yol açtı. Tavsiyemdir.

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın“Paylaştığımız mutluluk katışıksız olsaydı, düşünceye ihtiyaç bırakmazdı. Ama hepimiz bir şeyler düşünüyoruz. Hepimiz başka şeyler düşünüyoruz. Aynı şeyi aynı anda düşünmemiz için birinin ölmesi gerekiyor.”

“Yazarın dolma kalemle yazdığı her şey, okurun gözünün içine bakmasıdır. Okunmayı beklemek umutluluğu ve acıklılığı aynı anda yaşamaya alışmaktır….Yazı dolma kalemin kâğıt üzerinde hayat mücadelesi vermesidir.”

“Filmlerde ve tiyatrolarda anneyi de kraliçeyi de hizmetçiyi de oynasalar kadınlar kadına benzer. Oysa herhangi bir filmde veya tiyatro oyununda bir babayla bir genç adam arasında fersah fersah fark vardır. Çünkü adamlar kadınlardan kadın olmalarını isterken, kadınlar adamlardan kendileri olmalarını ister.”

En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın
Can Gürses
Doğan Kitap
190 sayfa, 2014

TAKİPTE KALIN

43,160BeğenenlerBeğen
548TakipçilerTakip Et
102TakipçilerTakip Et
586TakipçilerTakip Et
Ayşe Ayhan
Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Son Ada; ‘Her hikaye kendi biçimini bulur’

"Her hikaye kendi biçimini bulur." Son ada, son liman, el değmemiş bir sığınak kibirle karşılaşırsa ne olur? Kargaşa mı...

Evde kaldığımız bu dönemde insanı mutlu edecek filmler

Günlerimizin neredeyse tamamını evde geçirdiğimiz bu dönemde, evdeki zamanı keyifli hale getirmenin değeri giderek artıyor. İlk akla gelen elbette televizyon. Birbirinden güzel...

Akilah Azra Kohen- Gör Beni -İki Devrin Hikayesi-

Azra Kohen kalemini daha öncesinde okuyanlar bilir. Eserlerinde tek bir ana tema tek bir yön ve tek bir konu bulmak zordur. Karakterler farklı yollardan...