En Çok Ben Eğlendim – İzzet Çapa

Yazar İzzet Çapa 3 Ocak 1965 tarihinde ailenin tek çocuğu olarak İstanbul’da doğmuştur. Babası Çapamarka’nın sahibi fabrikatör Bedii Çapa, annesi modacı Gürnar Çapa Uğurlu’dur. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İşletme bölümünde okudu. Ancak bitiremedi. Eşi ile birlikte moda evi kurdu işletti. İflas etti işini kapattı bu arada boşandı. Annesinin gelinlik işinin başına geçti. Ortaköy’de dedikodulu meyhane adı ile bir mekan açtı. Dört sene sonra devretti. Akademi 14 diye bir kulüp açtı. Cahide diye başka bir mekan açtı, onu da bri müddet sonra kapattı. Bu arada başka başka mekanlar da açtı kapattı.

Joke Perestroyka, Al Jamal, Joke College, Joke Queen, Longtable gibi aynı anda birlikte açık mekanlarıyla İstanbul gece hayatını yönetti. İzzet Çapa 1983 yılında ilk evliliğini 19 yaşında kendinden yedi yaş büyük Sema Heper adında şarkıcı bir assolist ile yaptı. İki yıl birlikte olduktan sonra evlendiler, üç yıl evli kalıp boşandılar. Habertürk Gazetesi’nde çalışırken yaptığı röportajlarla ilgi çekti. Bir yılı aşkın süredir. HT magazin ve HT Pazar ekinde çalıştı. 5 Kasım 2012 tarihinde istifa etti. Aynı zamanda işletmecilik de yapmakta olup Kasım 2012 yılında Hürriyet’in Kelebek ekine transfer oldu. Skytürk 360’ta “İzzet Paşa” adlı program yaptı.

Bu biyografiden sonra kitap ne alaka diye sorabilirsiniz. Bende sordum ama otobiyografi türleri her zaman ilgimi çekmiştir. Yaşanmışlıklar her zaman insana yol gösterir. Kendi hayatından ibaret zannettiğin dünyada farklı ve doğru ya da yanlış her şeyi görmeni sağlar otobiyografiler. Kitabın ismi de ilginç olunca okumaya değer buldum.

En Çok Ben Eğlendim - İzzet Çapaİzzet Çapa kitabında, renkli hayatına farklı bir bakış açısı katmaya çalışmış. Göz önünde olan hayatı herkes tarafından bilinmesine rağmen kitaba duygularını da aktarmış olayların. Açıkçası tamamen sokak ağzıyla yazılmış bir kitap ama samimi yapanda bu sanırım. Olayların iç yüzünde hangi duyguların olduğunu bilmek farklı değerlendirmelere sevk ediyor insanı. Gerçekten eğlendiren bir kitap. Hatta eğlenmeyi öğreten kitap.

Sizi geçmişe de götürüyor kitap, soy bağlarını anlatırken. Kitapta yapılan tasvirler insanı bir anda zaman yolculuğuna çıkarıyor. Bu konuda başarılı bulduğumu belirtmek isterim.

Kitabın içinde annesiyle yaptığı röportaj da var. İlginç bir anekdot olmuş bu kısım, insanı güzel günlere götüren. Bir başka hikayesi de olmuş kitabın, bu bölüm sayesinde.

Otobiyografi severlere önerebileceğim bir kitap. Edebiyat şaheseri diyemem hatta ortalama altında bir üslup kullanılmış fakat sıcak, samimi, sevecen bir kitap.

İyi okumalar.

En Çok Ben Eğlendim
İzzet Çapa
Destek Yayınları 
256 sayfa, 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir