Empedokles’in Dostları

Amin Maalouf’un daha önce Çivisi Çıkmış Dünya kitabını okumuş, yaşama ve politikaya bakış açısını beğenmiştim. Bu kitap sayesinde o yıllarda yurt dışına yerleşme düşü kurarken göçmen olmak düşüncesine Amin Maalouf’un penceresinden bakmış ve bu düşüncenin bana pek de uygun olmadığına karar vermiştim. Belki yurt dışında eğitim alınıp dönülebilirdi ancak yurt dışında yaşamak bambaşka bir durumdu. Gerçi koşullar yurt dışında eğitim görmemi de engelledi ancak bunda sızlanacak bir şey yok. İnsanın kalıp anadilinde üretim yapması birçok açıdan doyurucu bir şey.

Zaman ilerledi, okur zevkim inceldi Amin Malouf’un diğer yapıtlarını da okuma olanağı buldum ve anlatı metinlerini de hayli başarılı bir biçimde yazdığını gördüm. Batının anlatı formlarında bir doğulu gibi öykü anlatıyordu Amin Maalouf. Son çıkan Empedokles’in Dostları’nı da bu özelliğine duyduğum heyecan nedeniyle hemen edindim.

Bu arada bu kitap için Yapı Kredi Yayımları’na da bir parantez açmak gerekir. Kitap Yorumlar’da yayımlanan bir incelemeye göre Yapı Kredi’nin henüz İngilizce’ye bile çevrilmeden Empedokles’in Dostları’nı Türk okurlarla buluşturması takdir edilesi. Türk okurların böyle anlatıları talep etmesi de sevindirici elbette.

Ancak Empedokles’in Dostları alıştığımız Amin Maalouf romanlarından farklı bir yerde konumlanıyor. Bu seferki içerik neredeyse bilim kurgu denebilecek bir özellik taşımakta. Nükleer savaş tehlikesinin olduğu bir yüzyılda kendilerine Empedokles’in Dostları denen bir grubun yeryüzüne inip insan ırkına yardım etmesini konu alan kitapta, Empedokles’in Dostları insanlığın yıkıcı tavırlarıyla bu dünyadan çekip gidiyor ve insanlığı hem her seferinde aynı yıkıcı sonu yarattığı için umutsuzlukla hem de çözümün olanaklı olduğunu göstermek için umutla baş başa bırakıyor.

Maalouf’un aynı Beckett’in Godot’u Beklerken’de sözünü etiği gibi artık yeni kurtarıcılar beklememiz gerektiğini de ima ettiği, atmosfer bakımından bir bilim kurgu romanına yaraşacak güçte betimlemeler barındırmasa da anlatı olarak değerli bir töz taşıyor. Tezli gibi görünmesine rağmen tezli olmayan nitelikli, çağdaş bir yazınsal yapıt görünümü sergiliyor.

Bilim kurguya, Amin Maalouf’a ve politikaya ilgi duyanların mutlaka okumasını tavsiye ettiğimiz bir roman Empedokles’in Dostları.

Onur Taşdemir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir