Empati

ABD’li yazar Adam Fawer’in üç kitabından biri olan 2008 tarihli ikinci romanı Empati. Yazar bu kitabın da gnostisizm, empati, sinestezi gibi konuları harmanlayarak ortaya tadından yenmez bir lezzet cümbüşü çıkarmış.

İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur, ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmaz

Empati, Maya Angelou’ nun bu sözleri ile başlıyor ve sonra size bilimden felsefeden tutun yer yer tanrı hakkında dahi düşündürücü anekdotlar veriyor.

Kalabalık veya diğer insanlarla temas gibi fobileriniz mi var? 6. Hissiniz çok mu kuvvetli? O zaman mutlaka bu kitabı okuyun derim. Şayet öyleyse kendinizden çok şey bulup yoksa farklı mıyım diye düşünmeye başlayacaksınız.

Kitabın akıcılığı yetişemeyeceğiniz kadar iyi. Bir yandan tek solukta okumak neler olup bittiğini hemen öğrenmek isterken bir yandan da bazı yerleri birkaç defa daha okuyacaksınız.

Kitabın ana karakterleri Elijah ve Winter adlı iki empat çocuğun fark edilmesi ile olaylar gelişiyor. Olayların anlatım sırası öyle bir koordine edilmiş ve kurgulanmış ki sadece bu kurgu için bile takdir edilebilir.

Yazarın ilk romanı Olasılıksız, on sekiz dile çevrilmiş ve “en iyi ilk roman” dalında 2006 International Thriller Writers Ödülünü kazanmıştır. Olasılıksız’ı okuduktan sonra yazara hayran olmuş ve hiç vakit kaybetmeden Empati’ye başlamıştım. Doğrusu Empati’nin de ödül almış olmasını umardım. Bir grup okur Olasılıksız’ dan sonra Empati’ nin pek iyi olmadığını düşünüyor ama bana sorarsınız merak, öğreti ve tatmin konusunda aralarında hiç fark yok.

Ana karakterlerden Elijah harfleri ve duyguları renk olarak görüyor Winter ise nota olarak. Yani çevrelerinde bulunan insanların duygularını ne hissettiklerini algılayıp onlara istedikleri duyguyu verebiliyorlar. Yardımcı karakterler Laszlo ve Darian da aynı şekilde empatikler.

Benim favori karakterim bir enoklofob ve hafefob olan Elijah oldu.

En çok hoşuma giden anlatımlardan sadece biri Elijah’ın enoklofob fobisini anlatan şu satırlardı;

Tanrı bile bir enokolofob için New York metrosundan daha beter bir işkence odası tasarlayamazdı.

Enokolofob: Kalabalıktan korkmaktır. Bu tarz insanlar fazla kalabalığa karışmaz, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmazlar. Bu durumlarına karşı arkadaş edinmekte oldukça başarılıdırlar. Bu hastalığa sahip insanların genelinde ayna nöronlar oldukça gelişmiştir, bu sebeple empati yetenekleri oldukça gelişmiştir.

Kitap, size yapmak istediğiniz şeylerin aslında sizin isteğiniz mi olduğunu sorgulatıyor. Merak uyandırıcı değil mi? Canınız deli gibi pasta yemek istediğiniz de belki de çevrenizde bulunan başka bir kişinin tatlı yeme arzusunu kendi içinizde yaşıyorsunuzdur. Yani aslında tatlı yemek sizin gerçek arzunuz değildir.

EmpatiHep başkalarının bizimle ilgili duygu ve düşüncelerini merak edip onları okuyor ya da görüyor olmak isteriz ya işte bu kitaptan sonra bunu pek de istemeyecek normal olduğunuz için şükredeceksiniz.

Ayrıca kitapta bahsi geçen bir tarikat var. Ve bu tarikatın lideri de empatik olduğu için tam bir milyon insanın zihinlerini ele geçirip onlara istediği şeyi yaptırmaya ikna edebiliyor. Kim bilir belki dünya da teröristler bu şekilde ikna ediliyordur diye düşünmeden edemedim. Kitaptan sonra dünya da gerçek emptların olduğuna inanmaya başladım.

Ben kitabı e-book üzerinden okudum ama mutlaka kütüphanem de durması için baskısını da alacağım. Kitap kapağının tasarımını bile çok beğendim. Olasılıksız’ın Yazarı Adam Fawer’dan yazması çok etkileyici ve hoş olmuş bence.

Bu kitap ile ilgili incelemeyi yazmaya başladığımda bu kadar iyi bir kitabı hak ettiği gibi anlatamayabilirim diye çekinmiştim doğrusu. Anlatması çok daha uzun sürmesi gereken bir konu ve olaylar silsilesi, okuyup tatmanız gerekiyor.

Kitabı ana dilinden Türkçe’ye çeviren Murat Kayı’ya da ayrıca teşekkür edelim.

Ben vakit kaybetmeden yazarın yeni kitabı olan Oz’ a başlayacağım.

Empati
Adam Fawer
April Yayıncılık
640 sayfa, 2008

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir