Elektronik kitaplar aptal

Dünyanın en büyük yayıncılarından biri olan Hachette Livre’in genel yayın yönetmeni Arnaud Nourry, elektronik kitapların hiçbir yaratıcılığının olmadığını söyledi. Nourry Scroll.in’e yaptığı açıklamada elektronik kitapları geleceği olmayan “aptal bir ürün” olarak nitelendirdi.

Nourry’ye göre elektronik kitabın ABD ve İngiltere’de son yıllarda gerileyen satışları yükselmeyecek. Nourry elektronik kitapların yeni bir deneyim vaat etmediğini söyleyerek, bunun sebeplerinden birinin yayıncıların dijital bilgizliği olduğunu, yayıncıların üçboyutlu tasarımların ya da dijitalin potansiyelini bilmediğini savundu.

ELEKTRONİK KİTAP SATIŞLARINDA DÜŞÜŞ

Son araştımalara göre elektronik kitaplar basılı kitaplardan ortalama yüzde kırk daha düşük fiyata satılmasına rağmen ekran yorgunluğu nedeniyle İngiltere’de elektronik kitap satışları yüzde 17 düştü. Kindle 8 yıl önce piyasaya sürüldüğünde elektronik kitabın zamanla basılı kitabın yerini alacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Ama istatistikler geçtiğimiz yıllarda elektronik kitap satışında önemli bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Fatbrain kitap alışveriş sitesinin yaptığı araştırmaya göre okurların yüzde 65’i basılı kitabı tercih etmelerinin nedenini duygusal olarak tanımlıyor. Kitap arasında bırakılan bir bilet, altı çizilen satırlar, kıvrılan sayfalar için bir bilgisayar uygulaması olmadığını söylüyorlar. Okurların yüzde 61’ine göre öğrenmek basılı kitapta daha kolay, özellikle birden çok kitabı aynı anda açık tutmak gerektiğinde.

BİLGİSAYAR KOKMUYOR

Paylaşabilmek okurların basılı kitabı tercih etmesi için bir başka neden. Buna göre katılımcıların yüzde 58’i kitabını sevdikleriyle paylaşmanın öneminden bahsediyor. Kitapların kapak ve çizimler gibi fiziksel özellikleriyle bir sanat eseri olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 53.

Yeniden satabilmek de basılı kitaplara geri dönülmesinde önemli bir unsur. Elektronik kitap her ne kadar elektronik kütüphanenizde size ait görünse de aslında hiçbir zaman sizin olmuyor ve satamıyorsunuz. Kitap satın alma yöntemiyse belki de basılı kitaba dönüşün en önemli nedenlerinden. Ekran başındansa bir kitapçıya gidip görerek seçmek okurların tercih ettiği bir alışkanlık.

Okurlar kitap kokusunu da bu listeye eklemeyi ihmal etmiyorlar çünkü Ray Bradbury’nin dediği gibi “bilgisayar kokmuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir