Ela

ELA, Sadık Yemni’nin, Erdem Kültür Yayınlarından çıkan, bilim kurgu içerikli yeni kitabının adı, aynı zamanda eserin ana karakterlerinden birinin de adı. Neden Ela? Kitabı eline alan okuyucunun aklına gelebilecek sorulardan ilkidir bu soru. Ela, bir göz rengi olmasına rağmen bir hanım ismi olarak ta kullanıldığını bilmeyen yok sanırım. “Ela” kelimesinin başka hangi anlamlara gelebileceğini araştırırken öğrendiğim bir bilgiyi de burada paylaşayım: Ela, görünüşü güzel, tadı acı olan bir ağaç demekmiş aynı zamanda. Kendine özgü bir sözlük sahibi olan yazarımızın, bu kelimenin tüm anlamlarına vakıf olduğunu ve bu ismi rastgele seçmediğini düşünüyorum.

Sadık Yemni, gerek fantastik edebiyat dalında, gerek bilim kurgu dalında, yaş yelpazesi oldukça geniş bir okuyucu kitlesine sahip, muhteşem kurgular, kurmacalar yazan, bu kulvarda emin adımlarla yürüyen nadir ve değerli yazarlarımızdan biridir. Sadık Yemni’nin okuyucu yelpazesinin çoğunu gençler oluşturmaktadır. Bunun sebebi de, gerçekten yapmak istediği de budur zaten. Yemni, genç nesle ulaşmanın yollarını keşfetmekte oldukça başarılıdır. Fantastik, bilim kurgu derken yakında kendisinden bir de masal beklentisine girmemek mümkün değil. Sadık bey’in bu kulvarda da başarıyı yakalayacağına eminim.

Sadık Yemni eserleri, bilgisayar ve cep telefonlarıyla anne karnında tanışan bir neslin alışkanlıkları arasında yer almayı başarmayı hedeflemiş eserlerdir. Yapı zekalar, yapay zekalar, bilgisayar programları, bilgisayar oyunları, uluslararası oyunlar, hackerlar ve konusu saydığım bu kavramlar olan sinema filmleriyle dolu bu yeni eser ELA, gençlerin diliyle konuşurken, onların gönüllerine dokunmayı, ellerinden tutmayı da başarmış bir eserdir.

Ela - Sadık YemniEla, gelecekten gelerek, gelecek ve geçmiş arasında bağlantı kurmayı sağlayacak donanımın salt kendisi ve geçmişi istenilen şekilde yönlendirmeyi başararak, geleceğin şeklini değiştirmeyi kendine görev sayan bir yapı zeka. Yani saf zeka! Yapı zeka ve yapay zeka arasındaki farkı satırlarda gezinirken gayet net bir şekilde ayırt ediyorsunuz. Yapay zeka IS, insanla birlikte Yaratıcıyı karşısına alan ve kibrin tavan yaptığı bir oluşum. Bu oluşum, kibrin vücut bulmuş hali gibidir. Her kötünün ve kötülüğün dayandığı, davranışlarını haklı gösterecek bir bahaneleri vardır. IS in bahanesi dünyada rahat durmayan insanın kendine ve yaratılmış her şeye verdiği zararlar ve verebileceği düşünülen zararlardan dünyayı arındırmak. Bu düşüncenin ömrü doğduğu gün geri sayıma başlamıştır. Bunu sağlayan da diskalifiye edilemeyen saf zeka: ELA

Ela ise, IS’in aksine, insanı her haliyle kabul eden ve Yaratıcıyı keyfiyette de kemmiyette de hakkıyla kavrayan bir oluşum. Eserin diğer baş kahramanı Efe de Ela’yla benzer özelliklere sahip bir genç. Bu üçünü bir araya getiren mesele ise insanlığın yolculuğunun nasıl sonlanacağı meselesiydi.

Efe, dayısı tarafından manevi değerlerle donatılarak yetişmiş, örnek sayılacak bir genç. Efe’nin dayısı oldukça kültürlü, manevi değerleri kuvvetli, pozitif bilimlerde de yetkinlikleri olan bir adam. Efe’yle aralarında Efe’nin çocukluğundan başlayarak oluşan çok sıkı bir bağ var. Bu bağ vesilesiyle Efe dayısının himayesinde büyümüştür. Efe adeta Ela ile üstlendiği bu görev için hayatı boyunca gizli bir el tarafından hazırlanmış gibidir. Eğitim hayatına başladığı ilk günden, bu sıra dışı görev için seçildiği ana kadar yaşadığı hiçbir şey tesadüf, ya da rastlantı değildir. Ve Ela ile mükemmel ikiliyi oluştururlar.

Ela ve Efe’nin, IS ve tüm yapay zekalara karşı verdiği bu zaman ve mekan üstü mücadele nasıl bitecek? İnsanlığın yolculuğu nasıl sürecek ve nerede sonlanacak? Tüm bu soruların cevabı için Ela raflarda sizi bekliyor. Zira daha fazla yazmak eserin büyüsünü bozacaktır.

Okuyucu belki de ELA sizin ilk Sadık Yemni okumanız olacak ama sizi temin ediyorum bu bir başlangıç. Aramıza hoş geldiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir