Eflatun Kurdele – Heather Burch

Adrienne Carter, baskıcı kocası Eric’ten boşandıktan sonra okyanus kenarında eski bir eve yerleşir. Orada bulduğu mektuplar o kadar ilgisini çeker ki kahramanlarını araştırmaya başlar. Aşka inancını kaybeden Adrienne bu mektuplarla bir bakıma inancını geri kazanır. Mektuplar 2. Dünya Savaşı sırasında Will’den Grace’e yazılmıştır.

Kasabadaki soruşturmalarından sonra mektupların sahibi Will’i bulur. Torunuyla aynı ismi taşıyan yaşlı Will, Adrienne’i sıcak bir şekilde karşılar ama bankacı olan torunu yani genç Will önce Adrienne’e karşı biraz ihtiyatla yaklaşır ama daha sonra ona âşık olmaktan kendini alamaz. Aynı şekilde Adrienne de kendini genç Will’e kaptırır. Bu sırada geçmişi tozlardan arındırıp geç kalmış bir aşkı kurtarmanın yolunu da birlikte bulurlar.

Mektuplar kitabın en ilgi çekici kısmıydı. Onları okumak maalesef ki kitabı okumaktan daha ilgi çekiciydi. Kitap sıkıcı değildi sadece fazla sakindi. Sonuna kadar sırrını koruması gereken gizem 100’lü sayfalarda ortaya çıkınca “Daha ne okuyacağız acaba?” hissi uyandırdı. Okuması zevkli ve huzur veren bir kitap olmasının yanı sıra sanki aynı kitabı ikinci kez okumanın verdiği gibi bir sıkıntı da mevcuttu.

Yazar daha gizemli ve daha kısa yazsaydı tadından yenmeyecek bir kitap olabilirdi ama dediğim gibi kötü değildi.
Bazen kelimelerin büyüsü hayatınızı değiştirir. Tek yapmanız gereken sakince o fırtınanın dinmesini beklemektir…

Kimsenin baskısı altında kalmadan hür iradenizle karar verebilmek kişinin en büyük özgürlüğüdür. Adrienne Carter da hayatında ilk kez bir hayalini gerçekleştirerek okyanus kenarında, Victoria dönemine ait eski bir eve yerleşir. Bu evle birlikte kendi parçalanmış ruhunu da onarmayı düşünürken, küçük bir teneke kutu içinde, II. Dünya Savaşı’nda yer almış bir askerin genç bir kadına yazdığı mektupları bulur.

“Umuda kaç yoldan tutunuruz? Umut, her aldığımız nefeste, kalbin her atışındadır. Umut, kışın soğuğuna karşı koyan bir çiçeğin ölmeyi reddetmesidir. Her damarda akar, her savaşta galip gelir. Ben umutsuzluğa kapılmayacağım, Grace. Umut, benim ilerlememi sağlıyor. Şüphe zihnimi sarsa da umut beni esir alıyor. Ben umudun kölesiyim. Umut, bende çiçek açıyor. Umarım sende de açıyordur.”

Bu eski mektupların iç acıtan gerçekliği, Adrienne’de bir şeylerin uyanmasına neden olur ve genç kadın, bunları yazanı bulmaya karar verir. Artık yaşlı bir adam olan William Bryant’tan öğreneceği çok şey vardır. Ancak mektupların ardındaki sırrı keşfettikçe zihninde sorular da belirmeye başlar. Kendi parçalanmış ruhuyla Bryant Ailesi’ne iyi gelecek midir, yoksa bu zamana kadar herkesin dediği gibi insanlara sadece sorun mu yaratıyordur?

Eflatun Kurdele, aile bağlarını, fedakârlığı ve dahası gerçek aşkı sorgulayacağınız, içinizdeki boşluğa dokunacak türden bir roman…
(Tanıtım Bülteninden)

Eflatun Kurdele
Heather Burch
Arkadya Yayınları
368 sayfa

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir