Edebiyatın resimle buluştuğu kitaplar

Resim de yazı gibi yaratıcılığın ve onların dünyasının ötesine geçerek, zamanla kendine özgü ve önemli bir ilişkiye sahiptir. Birçok yazar için ressamların çalışma şekilleri ve eserleri, resim hakkında yazmak, görme eylemini düşünmek; bir sanatçının gözüyle ve eliyle dünyanın yeniden düzenlenmesi heyecan verici olabilmektedir. Yazarlar, romandaki bir ressamın – gerçek bir insana dayanıp dayanmadığına bakılmaksızın- tablolarından ziyade tablodakilerin neye benzedikleri ile her zaman daha fazla ilgilidirler.
Edebiyatın resimle buluştuğu kitaplar her iki türe de ilgi duyanları ortak noktada buluşturabilir. Seçkimize bakmaya ne dersiniz?

Ramsay

 

Deniz Feneri

Virginia Woolf

Deniz Feneri, sekiz çocukları ve dostlarıyla birlikte bir adada yaz tatilini geçiren Ramsay ailesinin çevresinde döner. Kocasına hayran güzel Mrs. Ramsay, ressam olmak isteyen, yaşı geçkin bekâr Lily, züğürt Tansley, eşiyle çocuklarına duyarsız davranan bencil Mr. Ramsay, Deniz Feneri’nin öne çıkan figürleri. Bu kişilerin karakterlerini ele veren iç monologlarıyla gelişen roman, adanın açıklarındaki deniz fenerine yapılacak gezinin ve Lily’nin elinden çıkacak Mrs. Ramsay tablosunun izleğinde ilerliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir