Kitap Listeleri

Edebiyatın resimle buluştuğu kitaplar

Resim de yazı gibi yaratıcılığın ve onların dünyasının ötesine geçerek, zamanla kendine özgü ve önemli bir ilişkiye sahiptir. Birçok yazar için ressamların çalışma şekilleri ve eserleri, resim hakkında yazmak, görme eylemini düşünmek; bir sanatçının gözüyle ve eliyle dünyanın yeniden düzenlenmesi heyecan verici olabilmektedir. Yazarlar, romandaki bir ressamın – gerçek bir insana dayanıp dayanmadığına bakılmaksızın- tablolarından ziyade tablodakilerin neye benzedikleri ile her zaman daha fazla ilgilidirler.
Edebiyatın resimle buluştuğu kitaplar her iki türe de ilgi duyanları ortak noktada buluşturabilir. Seçkimize bakmaya ne dersiniz?

Ramsay

 

Deniz Feneri

Virginia Woolf

Deniz Feneri, sekiz çocukları ve dostlarıyla birlikte bir adada yaz tatilini geçiren Ramsay ailesinin çevresinde döner. Kocasına hayran güzel Mrs. Ramsay, ressam olmak isteyen, yaşı geçkin bekâr Lily, züğürt Tansley, eşiyle çocuklarına duyarsız davranan bencil Mr. Ramsay, Deniz Feneri’nin öne çıkan figürleri. Bu kişilerin karakterlerini ele veren iç monologlarıyla gelişen roman, adanın açıklarındaki deniz fenerine yapılacak gezinin ve Lily’nin elinden çıkacak Mrs. Ramsay tablosunun izleğinde ilerliyor.

1 2 3 4 5 6 7Sonraki sayfa
Etiketler

Dilek Özcan

"Okudukça büyüdüğüme, paylaştıkça çoğaldığıma inanıyorum. Bu yüzden de okuduklarımı yazmak büyük keyif veriyor. Her okuyan bir diğerine kılavuzdur, aslında. Umarım, Kitapcafe'de faydalı bir kılavuz olurum."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)