Edebiyat ustalarının kendilerinde iz bırakan roman kahramanları

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Ali Ayçil

Ali Ayçil (Dergâh Dergisi Genel Yayın Yönetmeni-Şair)

Bardamu/Gecenin Sonuna Yolculuk/ Louis Ferdinand Celine: Onda herhangi bir kültür ya da uygarlık tarafından terbiye edilememiş, öyle olduğu için de sakatlanmamış bir yan vardır. Bu yüzden terbiye edilmişler, onu sakat biri olarak görür!

Kuyucu Kör Hafız/Uzun Çarşının Uluları/Mitat Erinç: Âmâ olduğu halde, evlerin bahçelerindeki kuyulara düşürülen eşyaları çıkarır. Bahçede oturan ve o kuyuya düşen bilezikleri, kap kacağı vb. malzemeleri çıkarırken âmâ olduğu için rahatlarını bozmayan kadınların portrelerini, ruh grafiklerini seslerinden çıkarır. Aslında bir ‘ses ustası’dır.

Seyid Lütfullah/Saatleri Ayarlama Enstitüsü/Ahmet Hamdi Tanpınar: Romanın en aykırı kahramanıdır. Seyid Lütfullah’ı severim. Onda, realiteyi bütünüyle devre dışı bırakan garip bir yan vardır ve bizi de neredeyse buna inandırır. Seyid Lütfullah her türden biçimsizliğiyle bizi rahatlatır.
Behemoth/Üstat ve Margarita/ Mihayl Afanasyeviç Bulgakov: Kitabın bol bol konuşan kedisi. Onun için Kiev’de bir heykel bile yapılmış. Stalin dönemi Moskova’sını bıyıklarıyla kontrol eden Behemonth’u kim sevmez ki.

TAKİPTE KALIN

43,160BeğenenlerBeğen
548TakipçilerTakip Et
102TakipçilerTakip Et
586TakipçilerTakip Et

Akilah Azra Kohen- Gör Beni -İki Devrin Hikayesi-

Azra Kohen kalemini daha öncesinde okuyanlar bilir. Eserlerinde tek bir ana tema tek bir yön ve tek bir konu bulmak zordur. Karakterler farklı yollardan...

John Steinbeck’in kaleminden düşündürücü bir öykü “Fareler ve İnsanlar”

Kitabımız nehirlerin, yamaçların, söğütlerin, kumlu toprakların, patikaların, genç erkeklerin ve işsizlerin betimlemesine dayanan bir anlatı ile başlıyor. Ardından öykünün baş karakterlerini Lennie’yi...

Endülüs’te Bir Hafta

Masal tadında tarihi bir kurgu: Endülüs’te Bir Hafta  "Hayatta hiçbir şey sebepsiz değildir. Bazen çöle de kar yağar.’’