Edebiyat ustalarının kendilerinde iz bırakan roman kahramanları

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Aslı E. Perker

Aslı E. Perker (Yazar)

Santiago/Yaşlı Adam ve Deniz/Ernest Hemingway: Bu kitabı ilk okuduğumda dokuz yaşımdaydım ve hayatımı değiştireceğini bilmiyordum. Kitabın başkarakteri Santiago benim için sabrın, bilgeliğin, aklın timsali oldu. Denizi çok iyi bilmesine rağmen doğanın her an onu alt edebilecek olduğu fikrine karşı gösterdiği tekamül benim belki de inanç sistemimi etkilemiştir. Çok erken yaşa bile çok büyük dersler öğretecek, ama bunu en basit cümlelerle, işin felsefesine girdiğini hissettirmeden, sadece kendi kendine konuşan yaşlı bir adam olarak yapabilecek kadar iyi yazılmış bir roman kahramanı Santiago.

Holden Caulfield/Gönülçelen/Salinger: Yazar olmaya erken karar verenlerdenim. Karar verdiren kitaplardan biri de Gönülçelen. Düzelteyim, kitap değil, kahramanıydı beni yazarlığa heveslendiren. Holden edebiyat tarihinde görüp görebileceğiniz en gerçek karakterlerden biri. Ne bir fazla ne bir eksik. Var olduğuna emin olduğunuz, tanışmak, arkadaş olmak isteyeceğiniz biri. En azından benim için öyle. Çünkü komik. Zannederim bu kitaptaki mizah anlayışı beni çok etkilemiştir ve ilk kitabıma az da olsa sızmıştır. Kitabıma sızmış bir şey mi, muhtemelen bugün üç beş kişiyi güldürebiliyorsam müsebbibidir.

Deli Şadan/Ben Deli Miyim?/Hüyesin Rahmi Gürpınar: Beni her düşündüğümde ya da kitabı elime aldığımda hayretler içerisinde bırakan bir karakter. Nasıl olur da 1924 yılında böyle bir kahraman yazılabilir? Nasıl olur da sansürlenmez? Hoş Deli Şadan’ın kullandığı edepsiz dil yüzünden hem yazar hem de yayınevi dava edilir ama sonra da kahraman deli olduğu için beraat ederler. Bana öyle geliyor ki asıl beraat eden kahramandır. Etmelidir de, çünkü aslında muhtemelen Türk edebiyatı tarihinde eşi benzeri olmayan biridir. Bu kitabın Hüseyin Rahmi’nin diğer eserlerine nazaran daha az okunduğunu biliyorum. O yüzden kırmayın ricamı, lütfen ilk iş alıp okuyun. Benim için neden bu kadar önemli Şadan? 1924 yılında yaratılmış bu karakter bugünün bütün yazarlarını hizaya getirmelidir. Daha iyisini yapamıyor olabiliriz ama en azından deneyebiliriz.

TAKİPTE KALIN

43,160BeğenenlerBeğen
548TakipçilerTakip Et
102TakipçilerTakip Et
586TakipçilerTakip Et

Akilah Azra Kohen- Gör Beni -İki Devrin Hikayesi-

Azra Kohen kalemini daha öncesinde okuyanlar bilir. Eserlerinde tek bir ana tema tek bir yön ve tek bir konu bulmak zordur. Karakterler farklı yollardan...

John Steinbeck’in kaleminden düşündürücü bir öykü “Fareler ve İnsanlar”

Kitabımız nehirlerin, yamaçların, söğütlerin, kumlu toprakların, patikaların, genç erkeklerin ve işsizlerin betimlemesine dayanan bir anlatı ile başlıyor. Ardından öykünün baş karakterlerini Lennie’yi...

Endülüs’te Bir Hafta

Masal tadında tarihi bir kurgu: Endülüs’te Bir Hafta  "Hayatta hiçbir şey sebepsiz değildir. Bazen çöle de kar yağar.’’