Edebiyat Dünyasının En Kötü 7 Babası

Kötü babalar, King Triton’un ezici ve sahiplikçi doğasından Anakin Skywalker’a… Geniş bir yelpazesi olan edebiyat, birçok konuya ilham kaynağı olabiliyor. Edebiyat, kişilerin tahlillerini yaparak bize farklı bir bakış açısı da kazandırır. Bu anlamda Edebiyat Dünyasının En Kötü 7 Babasını sizler için derledik.

Ölümcül Oyuncaklar

7- Valentine Morgenstern – Ölümcül Oyuncaklar
Şeytan ayrıntılarda gizlidir. Valentine, Jonathan’ına annesinin karnındayken iblis kanı vermiştir. Böylelikle Jonathan, böylelikle katile dönüşerek, sosyopat birey olmuştur. Bu da Valentine’ı listemizin yedinci sırasına yerleştirmeye yeter.

Renklerden Moru

6- Alphonso – Renklerden Moru
1982 yılında Alice Walker tarafından yazılan kitap, ilerleyen yıllarda Steven Spielberg tarafından senaryolaştırılarak sinema filmi çekilmiştir. Alphonso, kızı üzerinde uyguladığı şiddeti net bir şekilde kitapta görebiliyoruz. Kızının fikrini almadan onu sevmediği bir adama veren Alphonso, kötülüğünü gözler önüne sermiştir.

Matilda

5- Mr. Wormwood – Matilda
Matilda İngiliz yazar Roald Dahl tarafından yazılan çocuk kitabı. Kitapta özel yetenekleri ve olağanüstü zekası olan kitap okumayı çok seven anne ve babasına ders vermeye kalkan Matilda Wormwood adında bir kızın hikâyesi anlatılıyor. Mr. Wormwood, kızına güzel ve öğüt veren sözler söylemek yerine, ona kırıcı ifadeler kullanan kötü bir baba örneği sergiliyor.

The Harry Potter Series

4- Lucius Malfoy – The Harry Potter Series
Harry Potter serisi tüm dünyada en çok satan kitaplar arasındadır. Daha sonra filme de çekilen bu seri iyi ve kötü yanlarıyla birçok karaktere hayat verdi. Lucius Malfoy bütün bu kötü karakterler içerisinde ayrı bir yere sahipti. Çünkü oğlu Draco’ya son derece kötü davranıyordu. Oğluna sürekli baskı uygulayan Lucius listemizde 4. Sırada yer alıyor.

Lolita

3- Humbert Humbert – Lolita
Vladimir Nabokov tarafından yazılan ve 1955 yılında piyasaya çıkan kitap, çok ses getirdi ve iki defa filmi çekildi. Humbert, Lolita adını verdiği Dolares’e ulaşmak için sevmediği annesine yakın ilgi gösterecek karakterde bir adamdır.

Kral Lear

2- Kral Lear -Kral Lear
Kral Lear, ünlü oyun yazarı William Shakespeare tarafından yazılmış bir eserdir. Bu yönüyle oldukça önemlidir. Ülkesini üç kızı arasında paylaştırmak isteyen Kral Lear, onlardan babalarına duydukları sevgiyi açıkça anlatmalarını ister. Büyük ve ortanca kızları babalarına duydukları sevgiyi büyük bir şevkle anlatırken küçük kızı Cordellia bunun saçmalık olduğunu söyler. Küçük kızını çok seven Lear, onun payını diğer kızları arasında pay ederek beş parasız ortada bırakır.

Kral Oedipus

1- Kral Laius – Kral Oedipus
Sofokles tarafından yazılan Yunan Tragedyasıdır. Oedipus komplesine de adını veren oyun edebi dünya için son derece önemlidir. Laius, lanetli olacağına inandığı çocuğunu dağda ölüme terk eden bir babadır. Oedipus ise bu ölümden kurtulacak ve bilmeden annesi ile evlenecektir.
Edebiyat dünyasında en kötü babaları sıraladık. Sizlerin de fikirlerini almak isteriz. Varsa aklınızda böyle karakterler bizimle paylaşın lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir