Edebi ufkunuzu genişletmek için bu listeyi mutlaka kontrol etmelisiniz.

İyi bir okumaya mı ihtiyacınız var? Her yaştan, inançtan ve renkten her biri için uygun, tüm zamanların en iyi okunması gereken kitaplarının bu listesine bir göz atın. Bu kitaplar, kendinize soru sorurken göz önünde bulundurmanız gereken; romanlar, otobiyografiler ve kısa kitaplardır. Eğitim hayatınızın bitmiş olması ya da olmaması hiç önemli değil. Öğrenmenin ve kendinize yeni bir şeyler katmanın yaşı yoktur. Edebi ufkunuzu genişletmek için bu listeyi mutlaka kontrol etmelisiniz.

Fahrenheit 451

5 – Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

1953 yılında yayınlanan Ray Bradbury tarafından yazılmış distopik roman, kitapların yasaklandığı ve itfaiyecilerin yangın söndürmek yerine yangını başlattıkları dönemi anlatıyor. Kitaptaki kahramanımız Montag, yangın başlatan itfaiyecilerden biridir. Ancak bir gün bir kitabı evine götürmesi ve okuması sonucunda hayatı değişir. Kitabın adı kağıdın yanma derecesinden gelir.

Yüzüklerin Efendisi

4 – Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi – J. R. R. Tolkien

Yüzüklerin Efendisi, İngiliz yazar J. R. R. Tolkien tarafından yazılmış epik bir yüksek-fantezi romanıdır. Hikâye, Tolkien’in 1937 tarihli fantastik romanı Hobbit’in devamı olarak başladı, ancak sonunda çok daha büyük bir eser haline geldi. 1937 ve 1949 yılları arasında yazılan, çoğu II. Dünya Savaşı sırasında yazılan Yüzüklerin Efendisi, 150 milyondan fazla kopya sattı ve bugüne kadar yazılmış en çok satan romanlardan biri.

Hayvan Çiftliği

3 – Hayvan Çiftliği – George Orwell

Hayvan Çiftliği, ilk defa 17 Ağustos 1945’te İngiltere’de yayınlanan George Orwell’in alegorik ve distopik bir romandı. Orwell’e göre kitap, 1917 Rus Devrimi’ne ve ardından Sovyetler Birliği’ndeki Stalin dönemine kadar olan olayları yansıtıyor.

1984

2 – 1984 – George Orwell

İngiliz yazar George Orwell tarafından 1949’da yayınlanan distopik bir romandır. , sübvansiyonel olarak İngiliz Sosyalizmi olarak adlandırılan, ayrıcalıklı bir İç Parti seçkininin kontrolü altında, yani bireyciliği ve bağımsız düşünceyi “düşünce suçları” olarak zulüm eden politik bir sistem anlatılır.

Bülbülü Öldürmek

1 – Bülbülü Öldürmek –Harper Lee

1960 yılında yayınlanan Harper Lee’nin bir romanıdır. Pulitzer Ödülü’nü kazanan roman, modern Amerikan edebiyatının klasiği haline geldi. Siyahi bir insanın haksız yere suçlanması üzerine geçen romanda ırk eşitsizliği ile ilgili meselelere yoğun olarak değinilmiş.
Listemiz bu şekilde sizin de önerileriniz varsa lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.