Duygularımıza Tercüman Barış Manço Şarkıları

Barış Manço şarkıları öyle yerlerde denk gelse “fon müziği olur” deriz. Mutlaka öyle anlar yaşamışızdır ki sanki sanatçı o sözleri bizim için yazmıştır. Hatırlayalım mı o anlarımızı?
Çok özel bir an yaşıyorsunuz, sevgilinizle. En romantik duygularınızı tam dile getirirken, yemek yediğiniz mekanda mikrofondan gelen tiz sesle irkildiniz… Güzelim an bölündü gitti, üstüne de garson “başka bir emriniz var mı?” diye sordu.

Fonda: “Domates Biber Patlıcan”

“Hapşuuuuu” demenizle birlikte anneniz ayağınıza terliği elinize “nane limonu” tutuşturuverdi ya da hasta olduğunuzu söylediğiniz anda komşu teyzenin size verdiği bitki çayı tarifi… Hangi şarkı fonda? Tabii ki “Nane Limon Kabuğu”

Sevdiğinin asker yolunu gözleyenler… Ya nöbet tutan askerin, dağlara bakarak sevdiğini özlememesi mümkün mü? Öyle anlarda dile “Dağlar Dağlar” gelmez mi hiç?

Babaannesinin yanaklarını sıkarak “süper babaannem” demeyen yoktur, sanırım. Hele ki ondan eski anıları dinlerken, gözlerinde biriken yaşlarda gençliğini, güzelliğini zihninde canlandırmayan torun yoktur.

Fonda: Süper Babaanne

Her bayram sabahı dilimize pelesenk olan bir şarkı “Bugün bayram erken kalkın çocuklar…”

Bazı anlar var ki, içiniz yanar… Özellikle de ayrılıklarda. Hele de sevdiğiniz sizin kabahatiniz yüzünden gitmiş ise kendinizi affettirmek için ne yapacağınızı şaşırırsınız… Dilinize gelen sözler bir bakmışsınız, bir şarkıda dile gelmiş.

Öyle seviyorsunuz ki aykalarınız yerden kesilmiş… Duygularınız karşılıklı, ikinzden daha mutlu kimse yok… “Senin için her şeyi yaparım” diyorsunuz. O ise sizden sadece sizi istiyor.

Fonda: Alla Beni Pulla Beni

Sevdiğinden kol düğmesi hediye alıp da ayrılık sonrasında o hediyelere bakıp kimin dudağından dökülmez ki “Kol Düğmeleri”. Kol düğmelerini görünce hepimiz mırıldanmaz mıyız bu şarkıyı?

Ya sahilde yürürken, sokaklarda dolaşırken kendiliğinden gelip konan “unutamadım”a ne demeli? Unutulmayan sevgilinin ağıdı olur bu şarkı.

Ya borç verip de alamadığınız kişilerin davranışları ile karşılaşınca fonda “Yaz Dostuuuummm” diyen bir Barış Ağabey, olmaz mı hiç?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir