Dünyanın En Sevimli 10 Kitap Kasabası Ve Köyü

Kitap severleri mutlu edecek kasaba ve köyleri tanımaya ne dersiniz?

Kitap kasabaları ile ilgili fotoğraflara sosyal medyada muhakkak rastlamışsınızdır. Muhteşem göründükleri yadsınamaz bir gerçek. Peki ya dünyanın en popüler turistik yerlerine ne kadar yakın olduklarını biliyor muydunuz? Genele bakıldığında, kitap kasabaları, başkentlerden veya uluslararası hava alanlarından 200 kilometre kadar uzaklıktadır.
Dünyadaki ilk kitap kasabası olarak kabul edilen “Hay-on-Wye”, 1961’de kurulmuştur. 2013 yılında kurulan Óbidos, Portekiz’de bulunmaktadır ve günümüzde Avrupa’daki en büyük kitap festivallerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.

Vikipedi yaklaşık olarak 40 kitap kasabası listeler. Biz sizler için en sevimli olanlarını seçtik. Kitapların, kasabalar ve toplumlar için hayati bir parça olduğunu tarif eden resimleri bulmaya çalıştık. Aşağıdaki resimlerden herhangi birini gördüğünüzde, “Ah, burası harika bir yer, ama asla göremeyeceğim” demeyin. Oraya nasıl gideceğinizi düşünün. Sizin de sevimli bulduğunuz ve gitme hayali kurduğunuz bir kitap kasabanız varsa lütfen önerilerinizi yorumda paylaşın. Teşekkür ederim!

Dünyanın En Sevimli 10 Kitap Kasabası ve Köyü

Urueña, İspanya
Urueña, İspanya

1. Urueña, İspanya

Madrid’den sadece iki saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşabileceğiniz küçük bir kasaba olan Urueña, 200 nüfusa sahiptir ve 12 antika ve ikinci el kitapçıya ev sahipliği yapmaktadır. İlk İspanyol kitap köyü Villa del Libro’dur. Urueña’yı kitap köyüne dönüştürme fikri, Valladolid Üniversitesi profesörü Jorge Manrique tarafından 2007 yılında hayata geçirilmiştir. Belediye meclisi fikri kabul edip fon sağladıktan, Villa del Libro dünyanın dört bir yanından gelen pek çok kitap severi kendine çekmektedir.
E-LEA Center da Urueña’da özellikle görülmeye değer yerlerden birisi. Okuma ve yazma konusunda uzmanlaşmış özel kütüphane, atölyeler, bahçeler ve sergilerle dolu 1200 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Özellikle kullanılmış ve nadir bulunan kitaplarda uzmanlaşmış bir yerdir.
Yer: Madrid’in 219 kilometre kuzeybatısında. Valladolid Havaalanı’na 28 km uzaklıktadır.

Bécherel, Fransa
Bécherel, Fransa

2. Bécherel, Fransa

Fransa’da, Brittany’yi ziyaret ettiğinizde büyüleyici bir kasaba olan Bécherel’e muhakkak zaman ayırın. Kasaba 700 kişiden oluşmakta ve 15 kitapçı barındırmaktadır. Ayrıca birkaç sanat galerisi ve kitap kafeler de mevcuttur.
Tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan şehir, günümüzde Citédu Livreolarak yeniden inşa edilmektedir. Kitap kasabasına dönüşme fikri ise, Brittany Kültür Enstitüsü’nün müdürü Bernard Le Nail tarafından ortaya atılmıştır. İlk kitap festivali 1989 yılında gerçekleşmiştir ve her yıl paskalya baharında düzenlenen bir etkinlik olmuştur.
Yer: Rennes’in 35 kilometre kuzeybatısındadır. En yakın havaalanı: Rennes – Saint-Jacques Havaalanı.

Hay-on-Wye, Wales
Hay-on-Wye, Wales

3. Hay-on-Wye, Wales

Hay-on-Wye, Galler-İngiliz sınırında bulunan pitoresk bir şehirdir. Açık Hava CastleBookshop ve sayısız edebiyat etkinliği ile ünlü, dünyanın en tanınmış kitap kentidir.
Sadece 1.600 nüfusa sahip Hay-on-Wye, son yıllarda sayıları azalmış olmasına rağmen birçok antikacıya ve kitapçıya ev sahipliğiyapmaktadır.
Hay-on-Wye’in dünyanın en eski kitap kasabası olduğu söylenmektedir. 1961’de, Richard Booth, şehri, dünya çapında bir cazibe haline dönüştürmekle ödüllendirilmiş ve Dünyanın İlk Kitap Kasabası Hay-on-Wye olarak adlandırılmıştır.
Kasaba, özellikle mayıs ve haziran ayları arasında düzenlenen Hay Edebiyat ve Sanat Festivali sırasında ziyaret etmeye değerdir. 1987’de kurulan en iyi edebi festivallerden biridir. O zamandan beri ziyaretçi sayısı 1.000’den 250.000’in üzerinde bir sayıya ulaşmıştır.
Yer: Londra’dan 1,5 saat, Bristol’den 1,5 saat. En yakın ana havaalanı: Bristol.

Jinbōchō, Japonya
Jinbōchō, Japonya

4. Jinbōchō, Japonya

Jinbōchō ayrı bir şehir değil, Tokyo’nun merkezinde bir mahalledir. Japonya’daki en büyük antika ve kullanılmış kitap dükkanlarının olduğu yerdir. Birkaç dükkânda İngilizce kitaplar da bulunmaktadır.
Günümüzde, 170’den fazla kitapçı, ikinci el kitapçıları ve yayınevleri Jinbōchō’de bulunmaktadır. Çoğu Yasukuni ve Hakusan caddelerinin etrafında bulunmaktadır.
Adeta bir yayıncılık bölgesi olan Jinbōchō, 1913 yılında, üniversite profesörü Shigeo Iwanami’nin küçük bir yayıncılık şirketi açıp, diğer yayıncılara da aynısını yapmaları için ilham vermesiyle başlamıştır. Devam eden süreçte de kitapçılar ve kafeler açılmaya başlamıştır.
1920’lere gelindiğinde, bölge yüksek öğrenim gören birçok öğrenciyi ve insanı kendine çekmiş ve liberal düşüncenin merkezi olmuştur.
Ziyarete değer kitapçılar arasında: At Wonder (açık hava kitap rafı vardır), Bunken Shoin ve Yaguchi Kitabevi yer almaktadır.
Yer: İmparatorluk Sarayı’nın kuzeyindeki Jinbōchō Metro İstasyonu. Tokyo Tren İstasyonu’na yürüyerek 25 dakikada ulaşılabilir.

Saint-Pierre-de-Clages, İsviçre
Saint-Pierre-de-Clages, İsviçre

5. Saint-Pierre-de-Clages, İsviçre
Saint-Pierre-de-Clages, İsviçre’nin Fransızca konuşulan bölgesinde, İsviçre Alpleri’nin kalbinde yer almaktadır.
Bu pitoresk köy, 1990’da St-Pierre Dostları tarafından “İsviçre Kitap Köyü” olarak kurulmuştur.
Köy kitap festivali ile ünlüdür. 1993’te ilk kez düzenlenen kitap festivali, Ağustos ayının son haftasonunda kitap sevgisinin yıllık bir kutlaması şeklinde gerçekleşmektedir. Festival yaklaşık 100 katılımcıyı (kitapçıları, yayıncıları, yazarları, edebi temsilcileri) ve 15.000 ziyaretçiyi bir araya getirmektedir.
Kitap festivali, Saint-Pierre-de-Clages’in en büyük edebi cazibesidir, ancak bu güzel kitap köyünü her zaman ziyaret etmek mümkün. Örneğin, her hafta Literary Saturdays etkinliklerine katılabilirsiniz.
Ana meydanda yer alan on kitapçı, nadir kullanılan kitaplardan, çok çeşitli başlıklar içeren yeni basımlara kadar geniş bir yelpaze sunmaktadır.
Konum: Cenevre’nin 150 kilometre doğusunda (arabayla 1,5 saat), Bern’e yaklaşık aynı mesafede ve seyahat süresi.

Mundal, Norveç
Mundal, Norveç

6. Mundal, Norveç
Mundal, Fjærland’ın merkezinde, Sogne Fiyord tarafında ve Jostedalsbreen buzulunun yakınında yer almaktadır. 1995 yılında Norveç Kitap Kasabası seçilmiştir.
Köyün sadece 300 nüfusu vardır ve muhtemelen Norveç’in en güzel kitapçısıdır.
Antika ve ikinci el kitap mağazaları, feribot bekleme salonları, marketler, bankalar ve postaneler gibi pek çok alanda mevcuttur.Toplama bakıldığında, Mundal kitap kasabası, ziyaretçilere kitaplarla dolu yaklaşık 2.5 mil raf sunmaktadır. Kitapçılar, mayıs ayından eylül ayına kadar her gün sabah 10’dan akşam 6’ya kadar açıktır.
Yer: Bergen’in 250 kilometre kuzeydoğusunda. Bergen’den arabayla ya da tekneyle 4-5 saat. Sogndal’a uçakla 45 dakika.

Redu, Belçika
Redu, Belçika

7. Redu, Belçika
Redu, Belçika’da 400 nüfusa sahip küçük bir köy. 1984 yılında kurulmuştur ve Paskalya sırasında yapılan kitap sergisine 15.000’i aşkın ziyaretçinin katılmıştır. Avrupa kıtasındaki ilk kitap köyüdür.
Şu anda, Redu’daikinci el, antika kitap ve çizgi roman sunan 24 kitapçı bulunmaktadır. Kafeler, restoranlar ve sanatkârlar da buna dahildir. Köyün yılda 200.000’in üzerinde kitap sever tarafından ziyaret edilmesi şaşırtıcı olmasa gerek.
Köy, özellikle Paskalya boyunca her yıl gerçekleşen FêteduLivre kitap festivali sırasında görülmeye değerdir.
Yer: Brüksel’in 130 kilometre güneydoğusunda. En yakın havaalanı: Brüksel Güney Charleroi.

Óbidos, Portekiz
Óbidos, Portekiz

8. Óbidos, Portekiz
Óbidostarihi, Roma dönemlerinde başlamış olmasına rağmen, kitap kasabalarının en genç üyesidir.
Kenti, VilaLiterária’ya dönüştürme projesi 2013 yılında,Óbidos Belediye Binası ve LerDevagar kitapçısı tarafından başlatılmıştır.
Ekim ayında, Óbidos’unFolio Uluslararası Edebiyat Festivali’nde, dünyanın dört bir yanından gelen kitap severler ağırlanacak. Portekiz’deki en büyük edebi festival olacak.
Yer: Lizbon’un 85 kilometre kuzeyinde (45 dakikalık sürüş mesafesinde). En yakın havaalanı: Lizbon Portela Havaalanı.

Bredevoort, Hollanda
Bredevoort, Hollanda

9. Bredevoort, Hollanda
Bredevoort, Hollanda’nın Aalten belediyesinde bulunan hoş bir şehirdir. Bu yerleşim yerinin varlığına işaret eden en eski belge 1188’e aittir.
Kasabada 1.500 kişi yaşamaktadır. Tarihi merkeze yeniden hayat verdiği için 1993 yılında Ulusal Kitap Kasabası seçilmiştir.
Bredevoort, yaklaşık 20 antika ve kullanılmış kitapçıya ev sahipliği yapmaktadır. Salı’dan cumartesiye açık olan kitapçılar, pazar günleri öğleden sonra hizmet vermektedir.
Ayrıca her ay Hollandaca, Fransızca ve İngilizce kitaplar sunan bir pazar yer almaktadır.
Yer: Amsterdam’ın 160 kilometre doğusunda, Düsseldorf’un 100 kilometre kuzeyindedir. En yakın ana havaalanı: Düsseldorf Uluslararası Havaalanı.

 Wigtown, İskoçya
Wigtown, İskoçya

10. Wigtown, İskoçya
Wigtown, 1998 yılında İskoçya’nın Ulusal Kitap Kasabası olarak seçilmiş olan pitoresk bir İskoç kasabasıdır.
Wigtown’da 250.000’in üzerinde kitap sunan on kitapçı vardır. Eylül ayında, sadece edebiyat değil, müzik, tiyatro ve sahne sanatları da dahil olmak üzere yetişkinler ve çocuklar için ilgi çekici yerlerin bulunduğuWigtown Kitap Festivali gerçekleşmektedir.
Şehrin en büyük cazibe merkezlerinden biri olan The Open Book, konaklamanız sırasında gidebileceğiniz bir kitapçıya sahip rahat bir dairedir.
Yer: Glasgow’un 150 km güneyinde. Glasgow Prestwick Havaalanı’na arabayla 1,5 saatte ulaşılabilir.
Wigtown

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir