Dünyanın En Küçük Hediyesi

Bir kitap almak için sizin kriteriniz nedir? Kapak tasarımı, yazarı, yayınevi, resimleri… Benim bu kitabı seçmemde çok fazla etken var. Hepsinden önce kitabın kapak tasarımı, boyutu, sadeliği hemen gözüme çarptı. Sonrasında ise ilk dikkatimi çeken elbette yazarı Peter Reynolds oldu. Kitabın ismini de es geçmemek lazım. Hem çok zarif hem de merak uyandırıcı. Dilimize ‘Dünyanın En Küçük Hediyesi’ ismiyle çevrilen kitabın orijinalinde yılbaşı teması tercih edilmiş. Fakat birebir olmayan bu çeviriyi daha kapsayıcı bir anlamı olması nedeniyle ben daha çok sevdim.

‘Dünyanın En Küçük Hediyesi’ yılbaşında hediye alacağı için heyecandan yerinde duramayan Roland’ın hikâyesini anlatıyor. Hediyesini görmek için sabırsızlanan Roland, karşısında çok küçük bir paket görünce gözlerine inanamaz. Hem çok şaşırır hem de biraz bozulur. Hemen bir dilek tutup daha büyük bir hediye ister. Paket gerçekten de büyümüştür, fakat Roland bu hediyeyi de küçük bulur. Her seferinde daha büyük bir hediye paketi istemekte ve paket ise her isteğinde daha da büyümektedir. Roland her seferinde hediye paketini küçük bulmaktadır. En sonunda aradığı büyüklükte bir hediye bulmak için uzaya gitmeye karar verir. ‘Roland aradığı kadar ‘büyük’ bir hediye bulabilecek mi? Dünyanın en küçük hediyesi ne?’ sorularının yanıtları kitapta saklı.

Dünyanın En Küçük HediyesiKitap, yalnızca çocuklar değil biz yetişkinlere de hitap ediyor. Tüketimin arttığı, mutluluğumuzu eşyalara bağladığımız ve sahip olamadıklarımıza takılıp kaldığımız bir dönemde olduğumuzu gözümüze çarpıyor. Aynı zamanda da sahip olduklarımızın farkına vararak mutluluğu yakalayabileceğimizi hatırlatıyor. Bu yönüyle kitaplığımda elimin en çok gittiği kitaplardan biri.

‘Dünyanın En Küçük Hediyesi’ sade dili, yalın anlatımı ve çizimleriyle 2 yaş ve üzeri çocuklarınıza, sık sık da kendinize okuyabileceğiniz bir kitap. Bir de söylemeden geçemeyeceğim, sırf ismiyle bile çok güzel bir hediye önerisi.

Dünyanın En Küçük Hediyesi

Peter H. Reynolds
Çeviren: Oya Alpar
Altın Kitaplar
2017, 40 sayfa

2 thoughts on “Dünyanın En Küçük Hediyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir