Dünyanın en hızlı piyanisti İstanbul’daki ilk konserinde fırtınalar estirdi

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Dünyanın en hızlı piyanisti’ ve ‘klasik müziğin dahi prensi’ olarak bilinen Maksim Mrvica İstanbul’daki ilk konserini 20 Mart akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda verdi.

Müzik otoritelerince klasik müziğin dâhisi olarak nitelendirilen Maxim Mrvica, “New Silk Road” albümünün dünya turnesi kapsamında Türkiye’de ilk defa halka açık konser verdi.

Mrvica, 2 saatlik konserinde, “Fındıkkıran”, “All Of Me” ve “Clocks” gibi yeni albümündeki parçaların yanı sıra, önceki çalışmalarında yer alan ve yorumuyla müzikseverlerin büyük beğenisini toplayan “Flight Of The Bumblebee”, “Exodus” ve “The Godfather” gibi popüler eserlere de yer verdi. Mrvica, Rimski Korsakov’un “Çalınmamak için yazılmış” dediği “Flight Of The Bumblebee” adlı eserde saniyede 16 nota çalabilmesiyle tanınıyor.

Mrvica, konserinin sonunda, Game of Thrones dizisi ile Mission Impossible film serisinin soundtracklerinin uyarlamasını çaldı.

DAKİKALARCA AYAKTA ALKIŞLANDI

Konser sonrası sahneden ayrılan sanatçı, seyircilerin dakikalarca dinmeyen tezahüratları sonunda In The Hall of The Mountain King ile bis yaptı.

Mrvica’nın İstanbul’daki bu ilk performansını, bin kişlik coşkulu bir kalabalık dinleme fırsatı elde etti.

Maksim Mrvica

MAKSİM MRVİCA: KLASİK MÜZİĞİN SINIR TANIMAZ DAHİSİ

Maksim Mrvica, “New Silk Road” albümünün turnesi için, aralarında Sydney, Seul, Pekin ve Şangay’ın da bulunduğu 60 şehirde konserler verdi.

Erken yaşta yeteneği belli olan sanatçı hem Hırvatistan Ulusal Yarışması hem de Fransa’daki Rubinstein Piyano Yarışması’nda birinci olduktan sonra Budapeşte’deki Franz Liszt Müzik Akademisini ve Paris’te Alexander Skrjabin Konservatuarını bitirdi.

Maksim Mrvica

EMI’den çıkardığı “Piano Player” albümü 4 milyondan fazla satmış, Hong Kong’ta iki kez Platin, Singapur’da Altın Plak aldı. Japonya’ya yaptığı 20 şehirlik turne uluslararası bir sanatçının ülkede gerçekleştirdiği en büyük turnedir. Bu turnenin başarısının ardından Moskova Filarmoni Orkestrası’ndan solist olarak davet aldı. Ayrıca Polonya Chopin Society sanatçıyı Chopin’in doğumunun 200. yıldönümünde konser vermesi için Varşova’ya davet etti.

Klasik müzik ve film müziklerinden, pop ve elektronik müziğe, müzik türleri arasındaki sınırları yıkan Maksim Mrvica, sadece klasik müzik dünyasıyla sınırlı kalmayıp daha geniş ve çeşitlilik gösteren seyirci kitlesine ulaştı. Olimpiyatlar Oyunlarının resmi müzik albümünde sanatçıya yer verilmiş, ayrıca MTV “Yılın En İyi Crossover Albümü” ödülü almıştır.

Mrvica, Johnny Legend’ın ‘All of Me’ parçasını tekrardan yorumlamış ve bu icrası Billboard Hot 100’de Pharrell Williams’in ünlü parçası “Happy”yi tahtından indirerek yerine birinciliğe yükselmiş ve 10 hafta birinci kalmıştır. Bu parça aynı zamanda ABD’de 4 milyondan fazla satarak ülkede 2014’ün en çok satan ikinci eseri olmuştur.

TAKİPTE KALIN

43,160BeğenenlerBeğen
548TakipçilerTakip Et
102TakipçilerTakip Et
586TakipçilerTakip Et

Son Ada; ‘Her hikaye kendi biçimini bulur’

"Her hikaye kendi biçimini bulur." Son ada, son liman, el değmemiş bir sığınak kibirle karşılaşırsa ne olur? Kargaşa mı...

Evde kaldığımız bu dönemde insanı mutlu edecek filmler

Günlerimizin neredeyse tamamını evde geçirdiğimiz bu dönemde, evdeki zamanı keyifli hale getirmenin değeri giderek artıyor. İlk akla gelen elbette televizyon. Birbirinden güzel...

Akilah Azra Kohen- Gör Beni -İki Devrin Hikayesi-

Azra Kohen kalemini daha öncesinde okuyanlar bilir. Eserlerinde tek bir ana tema tek bir yön ve tek bir konu bulmak zordur. Karakterler farklı yollardan...