Dünyanın Dört Bir Yanından Nostaljik Mobil Kütüphaneler

Kitap okumak isteyen için şimdi kitaba erişmek çok kolay. Evden çıkmadan bile internet üzerinden kitap alıp okuyabilirsiniz. Ama her zaman bu kadar kolay değildi. İnternetin olmadığı, Kütüphanenin her yerde bulunmadığı zamanlarda kitapseverler için işte mobil kütüphaneler devreye giriyor.

Dijital çağdan önce, mobil kütüphaneler insanların sorularına cevap, yaşamlarında bir neşe kaynağıydı. Mobil kütüphane, kitap vagonu, kitap kamyon ne derseniz deyin bu araçlar insanlığın en büyük icatlarında biri.

Dünyadaki ilk mobil kütüphane 19. yüzyılın ortalarında Büyük Britanya’da hizmet verdi. George Moore 1857’de at arabasının vagonuna raflar yerleştirerek oluşturduğu mobil kütüphaneyi yedi kasaba arasında dolaştırdı. Daha sonra da birçok mobil kütüphane kasabalara, köylere ulaşarak bilgiye erişimi sağladı. Siz de, eminim, bu 15 mobil kütüphaneyi görünce eski kitap kokusunu hissedeceksiniz.

Dünyanın Dört Bir Yanından Nostaljik Mobil Kütüphaneler

Hawai Kütüphanesi, 1920lerde tüm adayı dolaşarak kitap ulaşımını kolaylaştıran bu mobil kütüphaneleri hizmete açtı. 1938’lerde mobil kütüphaneler bir filo oluşturuyordu ve tüm adaya kitap dağıtımını sağlıyordu. Hawai’de yalnızca tek bir mobil kütüphane hala hizmet vermektedir: 18 yıllık bir kamyonet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir