Dünya’da Yapılan En Gizemli 10 Keşif

Dünya tarihi konusunda devamlı araştırmalar yapılsa da hala daha bilmediğimiz birçok şey bulunuyor. Buna hem insanlık tarihi hem de coğrafi keşifleri dâhil edebiliriz. Tarih konusunda yapılan araştırmaların sonucunda yeni bulgulara ulaşılması bizi oldukça heyecanlandırıyor. Bu da bize gösteriyor ki ne kadar çok araştırma yaparsak o kadar çok gizem çözüme kavuşuyor.
Bu makalede size Dünya’da yapılan ve en açıklanamayan, tarihe meydan okuyan keşiflerden bazılarını getiriyoruz.

GÜNEŞ KAPISI (PUERTA DEL SOL)
GÜNEŞ KAPISI (PUERTA DEL SOL)

GÜNEŞ KAPISI (PUERTA DEL SOL)

Güneş Kapısı, Bolivya’da bulunan eski gizemli bir şehir olan Tiwanaku’da bulunan megalitik bir taş kemerli ya da kapıdır. Arkeologlar, bu antik kentin, MS 1. bin yıl boyunca geniş bir imparatorluğun merkezi olduğuna inanıyor. Güney Amerika eski medeniyetleri hakkında çok şey bilmemize rağmen, araştırmacılar antik kentin anıtlarında yer alan bazı çizimlerin anlamını hala bulamıyor. Bazı uzmanlar bu tasvirlerin büyük bir astrolojik ve astronomik değere sahip olduğuna inanırken, bazıları bunun başka bir dünyaya açılan bir kapı olduğuna inanmaktadır.

THE LONGYOU MAĞARALARI
LONGYOU MAĞARALARI

LONGYOU MAĞARALARI

Longyou Mağaraları kesinlikle bu dünyadan bir yapı değil. Bu inanılmaz mağaralar kümesinden çok az bahsediliyor. Longyou Mağaraları, en az 2000 yaşında olduğuna inanılan ve insan tarafından kazılan en büyük yapılardan biri olduğu sanılan bir dizi yapay mağaradır. Dünyanın dört bir yanından arkeologlar, mühendisler, mimarlar ve jeologlar bu yapay mağaraların nasıl, neden ve ne zaman yapıldığını anlamaya çalıştılar, ancak hiç kimse mağaraları saran gizemlere tek bir çözüm getiremedi. Bazıları bu antik kompleksin doğal bir mucize olduğunu savunuyor.

YONAGUNİ ANITI
YONAGUNİ ANITI

YONAGUNİ ANITI

Japon Atlantis’i olarak adlandıran bazı yazarlar, Yonaguni kompleksinin, Dünyada son Buzul Çağı’ndan önce var olan eski bir medeniyetin geride bıraktığı eski bir anıt olduğunu savunuyorlar. Bu iddia edilen eski kalıntılar, scuba eğitmeni Khachiro Arataki tarafından tesadüfen keşfedilmiştir. Sualtı arkeologları ve birçok yazar tarafından bu antik kompleks, son yıllardaki en önemli sualtı keşiflerinden biri olarak nitelendiriliyor. İnanılmaz bir şekilde oyulmuş kaya battığının, Eski Mısırlıların Piramitleri inşa etmesinden çok önce 12.000 yıldan daha uzun süre önce battığına inanılıyor. Ancak, arkeoloji ve bilim, son Buzul Çağı’ndan önce Dünya’da gelişmiş bir medeniyetin bulunmadığını ve eski insanlığın böylesine karmaşık bir yapıyı oylayamadığını savunuyor.

MOHENJO-DARO
MOHENJO-DARO

MOHENJO-DARO

Mohenjo Daro’nun arkeolojik alanı birçok “eski astronot teorisyeni” tarafından eski yabancı temasın en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir. Bir zamanlar bu büyük kentin yıkılması, arkeologlar ve uzmanlar için bir gizem olmuştur. Birçok eski Astronot teorisyeni binlerce yıl önce gelişmiş yabancı uygarlıkların Dünyayı ziyaret ettiğini ve nükleer bombalarını bu şehri yok etmek için kullanıldığını iddia ediyor. Şehir, 1992 yılında Hintli arkeolog R. Banardzhi’nin İndus Nehri kıyısındaki antik kalıntıları bulduğunda keşfedildi. Yıkımın sebebi, sakinlerinin kaderi gibi sorular bilim adamları için gizem olmaya devam ediyor.

DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ
DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ

DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ

Antik mühendisliğin inanılmaz bir başarısı. Binlerce yıl önce, eski insanlar Yüzlerce metreyi kazıp dünyadaki en eski yeraltı şehirlerinden birini inşa ettiler. Bu inanılmaz yeraltı şehri, keşfinden bu yana arkeologların ve mühendislerin görüşlerine ve teorilerine meydan okudu. Birçok gizem bu yeraltı şehrini içinde yer alır. Hiç kimse neden ve nasıl yapıldığını anlayamadı. Bazı yazarlar, sakinlerini, iklim değişikliğinden, aşırı sıcaklıklardan ve hatta savaştan koruduğunu iddia etse de, amacının çok daha gizemli olduğuna inanan başkaları var.

BÜYÜK TAŞ KÜRELERİ
BÜYÜK TAŞ KÜRELERİ

BÜYÜK TAŞ KÜRELERİ

Bu dev taş küreler Kosta Rika’dan Bosna Hersek’e kadar hep var olmuştur, birçok boyutu bulunmaktadır. İlk olarak 1930’larda, muz ekimi yapmak için ormanı temizleyen işçiler tarafından Güney Amerika’da bulundu. Güney Amerika efsaneleri, kayaların içine gizlenmiş hayal edilemez hazineler olduğunu söylüyor. Bu tez alanların çoğunun tarihsel değerlerini tanımayan insanlar tarafından imha edilmesine yol açmıştır. Bu alanların birçoğunun tahrip olmasına rağmen, içlerinde hiç kimse bir şey bulamadı. Avrupa’da benzer taşlardan Visoko, Bosna Hersek’te de bulunur. Bu dev taş kürelerin ne için yapıldığını kimse bilmiyor. Birçok araştırmacı, milyonlarca yıl önce Dünya’da var olan son derece gelişmiş antik uygarlıkların varlığına işaret eden birkaç kanıt olduğuna inanıyor.

14 MİLYON YILLIK ARAÇ YOLU
14 MİLYON YILLIK ARAÇ YOLU

14 MİLYON YILLIK ARAÇ YOLU

Dr. Koltypin adlı bir araştırmacıya göre, dünyada milyonlarca yıl önce ileri teknolojiler vardı ve resimlerde gördüğümüz izler 14 milyon yıl önceki araçlardan bugünlere kaldı. Rus Jeologlarının belirttiği gibi, bu gizemli izler en az 14 milyon yaşında ve geçmişte gezegenimizde yaşayan “bilinmeyen bir antik medeniyete” ait araçların izleridir. Birçok araştırmacı, bu gezegene hükmeden ilk toplum olmadığımızı düşünüyor. Aslında, yazarlar birçok gelişmiş uygarlığın geçmişte bu gezegen yaşadığını iddia etmektedir. Koltypin’e ve yeni düşünme yöntemlerini benimseyen birçok arkeologa göre, bu antik “araç izleri”, kuşkusuz gezegenimizde yaşayan son derece gelişmiş antik uygarlıkların varlığını kanıtlayan en iyi korunmuş kanıt parçalarından biridir.

2 MİLYON YAŞINDA DOĞAL NÜKLEER REAKTÖR
2 MİLYON YAŞINDA DOĞAL NÜKLEER REAKTÖR

2 MİLYON YAŞINDA DOĞAL NÜKLEER REAKTÖR

1972’de araştırmacılar Gabon’da bir dizi Doğal Nükleer Reaktör keşfini doğruladılar. O zamandan beri, bilim adamları iki milyar yıl önce Gabon’da gelişen bu nükleer reaktörlerin gezegendeki başka herhangi bir yerde ortaya çıkma ihtimali üzerinde durdular. Uzmanlar tarafından iddia edildiği gibi, iki milyar yıldan daha uzun bir süre önce, Afrika uranyum birikintisinin bir kısmı kendiliğinden nükleer fisyon geçirdi. Bilim insanlarına göre, bu gizemli “doğal” nükleer reaktör mütevazı enerji üretme yeteneğine sahipti. Bilim adamları, Oklo reaktörlerinin kabaca% 3.6’lık uranyum-235 içeren örneklere sahip olacağını tahmin ediyor – bu da modern nükleer reaktörlerin zenginleştirme eşiğine yakın.

SUALTINDA KEŞFEDİLEN BÜYÜK BIÇAK
SUALTINDA KEŞFEDİLEN BÜYÜK BIÇAK

SUALTINDA KEŞFEDİLEN BÜYÜK BIÇAK

Bu gizem hakkında çok bilgiye sahip değiliz. Dünya bir okyanusta bir yerde üç scuba dalgıcı tarafından tutulan büyük bir bıçak görüyoruz. Görüntü, sosyal ağlardaki insanlar arasında yaygın olarak paylaşıldı. Birçok insan yazılı tarihe geçmeden önce -belki de binlerce yıl önce- devlerin yeryüzünde yürüdüğünü kanıtı olduğunu düşünüyor.

Dünya üzerinde pek çok keşif yapılmakta ve her gün yeni bir bilgi öğreniyoruz. Bu öğrendiklerimiz kimi zaman bizi çok şaşırtıyor. Bizler böyle bir listeyi sizlerle paylaşıyoruz ve varsa sizin de eklemek istedikleriniz yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.