KitapKitap İncelemeleri

Dünyaca Ünlü Bir Klasiğin İşlediği Konu: Bir Cinayet!

Suç nedir, Diye Soran Bir Kitap!
Bir cinayet! Evet, kitabın konusu bu! Dünyaca ünlü bir klasiğin işlediği konu: bir cinayet ve bu suça biçilen ceza! Dostoyevski’nin tüm dünyada okunmuş olan en ünlü eseri, suç ve ceza konularını irdelemiş. Kime göre ve neye göre bu suç, bu cinayet diye sorguluyor, kitap.

Bir cinayet!
Kahramanımız Raskolnikov’un bu konuya bakış açısı gayet net! Bir kadın düşünün ki insanların kıymetli eşyalarını rehin alıyor ve onların zor durumundan yararlanıyor. İnsanlık için hiçbir faydası olmayan, bilakis zararı olan kötülük timsali yaşlı bir kadın. Bu kadının ortadan kaldırılması gerektiğine inanan Raskolnikov, bu cinayetin büyük bir suç teşkil etmeyeceğine inanıyor ve bu suçu şununla kıyaslıyor. Napolyon iktidarı ele geçirmek için gözünü kırpmadan ve sonuçlarını düşünmeden sayısız kan döktüyse ve diğer tüm savaşçılar gibi asla pişmanlık duymadan binlerce insanın canına kastettiyse ve taçlandırıldıysa, insanlara kötülüğü dokunan bu “kocakarı”yı öldürmek neden suç kabul ediliyordu?

Raskolnikov savunmasında tüm bunları açık ve net bir şekilde dile getirirken, diğer karakterlerimizden Sonya, Dunya ve Razumihin bu cinayetin insanlık suçu olduğunu, vicdan ve ahlak açısından yanlış olduğunu vurgulasalar da yine Raskolnikov’u sevmekten ve ona destek olmaktan geri duramıyorlar.

Psikolojik Detaylar…
Dostoyevski bu eseriyle insan psikolojisini en ince ayrıntısına kadar irdeleyip kahramanının neler yaşadığını, hangi duygu ve düşüncede olduğunu satır satır okurlarına hissettiriyor. Hiçbir suçun cezasız kalmayacağını; gerek adalet yoluyla gerekse insanın kendi vicdanıyla mutlaka bunu yaşayacağını ve cezasını çekeceğini vurgulayan kitap, bir insanın fikren yeniden doğuşuna ve kendini gerçekleştirmesine tanık ediyor bizi.

Her bir sayfasını büyük bir keyif ve hayretle okuduğum bu eseri mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Sevgilerle…

Suç ve Ceza
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
İş Bankası Kültür Yayınları
687 Sayfa, 2006

Etiketler

Bestseller Reader

Okumak ve yazmak! Her ikisi de bir tutkudur bende. Bu iki duyguyu bir arada kullanabileceğim en güzel mesleği yapmaktayım, öğretmenim. Yüreğim öğretme aşkıyla yanıp tutuşurken ilk öğüdüm okuyun oluyor onlara. Okuyun ve bilmediğiniz dünyaları keşfe çıkın, öğrenin. Yazıya dökün her bir zerrenizi ki kendinizi ifade edebilin. Bir anneyim aynı zamanda. Ninnilerle başlayan iletişimimiz, masallarla şekillenmekte. Sonrasında kitaplar olacak yuvası, hissediyorum. Her geçen yıl O’nu okuyup, yüreğinde yeni sayfalar açan bir eşim ayrıca. Sevgiyle yoğrulan evimin duvarları kitaplarla, filmlerle çevrili. Onlarla var oluyorum, onlarla şekilleniyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)