Kitap Listeleri

Dünya Harikalarından İlham Alan Kitaplar 5: Çin Seddi

Çin Seddi, M.Ö. 221 yılında başlanıp 2000 yıl süren yapım aşamasına sahiptir. “Dünya Ejderhahı” adıyla da bilinir. Çin hükümdarları tarafından Türk ve Moğol saldırılarından korunmak amacıyla yapılmıştır. Dünyanın en uzun harikası olan Çin Seddi de edebiyattan payını aldı:

Çin Seddi - Dünyaya Karşı 3000 Yıl

Çin Seddi – Dünyaya Karşı 3000 Yıl

Julia Lowell
NTV Yayınları

Yerleşik düşüncelere meydan okuyan bu kitapta Julia Lovell, Çin tarihini ve Çin’in dünyanın geri kalanıyla olan ilişkisini, onun en önemli anıtının çarpıcı öyküsü üzerinden ortaya koyuyor.
Efsaneye göre 2200 yaşında ve 7000 km olan Çin Seddi son derece kendinden emin bir fiziksel duruş sergiliyor: Çin’in kendisini gelişmiş bir uygarlık olarak görüp bu uygarlığı ‘korumak’ için kendisiyle sınırlarının öteki tarafındaki ‘barbarlar’ arasında çizdiği bir çizgi. Ancak, setin (ve bu set etrafında inşa edilen mitlerin) göz korkutucu dış görünüşünün arkasında Çin’in dış dünyaya ve kendisine bakışının karmaşık bir tarihi uzanmaktadır.
Çin imparatorluğunun son 3000 yıldaki fetihlerini ve felaketlerini gözler önüne seren Çin Seddi; Çin’in geçmişini, bugününü ve geleceğini anlamak isteyenler için temel bir kaynak niteliğinde.

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler

Dilek Özcan

"Okudukça büyüdüğüme, paylaştıkça çoğaldığıma inanıyorum. Bu yüzden de okuduklarımı yazmak büyük keyif veriyor. Her okuyan bir diğerine kılavuzdur, aslında. Umarım, Kitapcafe'de faydalı bir kılavuz olurum."

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)