Dombili Karanlıkta Kalıyor

Sizin de karanlıktan korktuğunuz anlar oldu mu? Karanlıkta olmadık şeyleri gözünüzde büyüttüğünüz anlar; ne korkunç anlar, o anlar! Karanlıkta kalınca insanın gözünün önünde normal şekilde duran her şeyin formu değişir gibi gelir bir süre sonra. Oysaki hepsi hayalden ibarettir.

Küçük çocukların da bu gibi dönemleri olabiliyor. Uzmanlar tarafından, 3-6 yaş arası çocuklarda kâbusların görülme sıklığının arttığı dönem olarak nitelendiriliyor. Bu dönemde çocuklar “korku” kavramını öğrenirler; eğer korkunun üzerine gidilmezse, korkuları “kâbuslara” dönüşebilir. Bu dönemlerinde çocuklarımızın korkularıyla yüzleşebilmeleri ve korkularından emin olmalarını sağlamak için çaba göstermeliyiz. Onların daima yanında olduğumuzu ve sıcaklığımızı hissettirmemiz gerekir. Cesaretlenmeleri için sabırla uğraşmaktan başka çaremiz yok.

Gün içinde yaşanan korkutucu olaylar, görülen ve işitilen şeylerin zihne aktarılma durumları insanların rüya yönünü belirler. Günü kötü geçen birisi akşamında yatağına girdiğinde, illaki rahatsızlık hisseder, bu durum çocuklar içinde böyledir. Özellikle aile içlerinde yaşanan sıkıntılı olaylar, küçük çocukların önünde yapılan kavgalar daha da şiddetli korku ataklarının olmasına neden olur.

Dombili

Kimi çocuk karanlıkta kalmayı sevmez, kimisi yalnız uyumayı… Önemli olan, çocuklarımıza destek olabilmek. Bilinçli hareket etmek ve şiddetli durumlarda doktorlardan yardım almaktan da çekinmemek.

Çocuklara kazandırmak istenen hal ve durumlarda, ben genelde disiplinli davranış ve kitap destekli gidenlerdenim. Korkusu varsa çocuğumun korkmaması gerektiği yönünde konuşma terapileri, cesaretlendirmeler ve korkusunu yenmesini desteklemek içinde konuya uygun aldığım kitaplar olur. Dombili karanlıkta kalıyor kitabı da bu yönde fikir olabilir.

Dombili karanlıkta oturur. Karanlıkta olmadık düşüncelere dalar. Karanlıkta başka kimlerin olduğunu düşünmeye başlar. Sonrasında Dombili’nin hayal gücü onu fantastik yaratıklarla dolu bir maceraya sürükler. Gece karanlığında Dombili minicik fareyi kocaman, kuşları da ürkütücü dişli varlıklar gibi hayal eder, bir yandan da evini, aydınlığını, insanlarını ister. Dombili aydınlığa geldiğinde hiçbirinin aslında ürkütücü olmadığını fark eder ve insanlarla korkusuz yaşamaya devam eder.

Kitap, karanlık korkusu olan çocuklar için incelenip alınabilir. Yukarıda da belirttiğim gibi 3-6 yaş arası çocuklara hitaben kaleme alınmış, Hep Kitap’tan çıkmıştır. Dombili’yi severseniz geniş bir serisi olan kitap.

Dombili Karanlıkta Kalıyor

Hep Kitap
Judith Kerr
Türkçesi: Berrak İdiman
48 sayfa, 2018

2 thoughts on “Dombili Karanlıkta Kalıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir