Dokundukları hayatları değiştiren öğretmenler ile ilgili 10 muhteşem film.

Toplumun değişmesinin, gelişmesinin, ileriye gitmesinin ışığını çocuklarda gören ve içinde çok fazla umudu olan bireylerin tercih ettiği meslektir öğretmenlik. Küçük yaşlardan itibaren onların dokunuşlarıyla hayata hazırlanmaya başlarız. Eğitim öğrenim hayatımızı bitse de anılarımızda ve bizi biz yapan karakterimizde mutlaka izleri vardır. Bu listemizde dokundukları hayatları değiştiren öğretmenlerle ilgili 10 seyredilesi filmi seçtik.

Ölü Ozanlar Derneği (Peter Weir, 1989)


Nancy H. Kleinbaum aynı adlı romanından uyarlanan ve başrolünü yakın zamanda kaybettiğimiz oscarlı oyuncu Robin Williams’ın oynadığı unutulmaz film. Geleneklere olan bağlılığı ve katı disiplin kurallarıyla ünlü Welton akademisi’nin öğrencilerinin okul ve yatakhane arasında geçen tekdüze hayatları yeni ingilizce öğretmenleri john keating’in okullarına gelmesiyle bir anda değişir.

 


 

Detachment (Tony Kaye, 2011)


Geçici öğretmenlik yaparak okuldan okula geçen Henry Barthes yeni görev yerinde daha önce hiç görmediği bir tabloyla karşılaşır. Depresif öğrencilere alışık olsa da bu okulda öğrencisinden öğretmenine herkes dış dünyadan izole olmuş gibidir. Öğrencilerle yakınlık kurmada başarılı bir kişi olan Henry bu okulu içinde bulunduğu tuhaf durumdan kurtarmaya çalışacaktır.

 


 

The Wave (Dennis Gansel, 2008)


Film, enerjik ve karizmatik bir öğretmen olan Rainer Wegner’ın otokrasi üzerine verdiği ders ile başlar. Öğrencilerin ilgisizliği üzerine dikkatlerini çekmek için bir deney yapmaya karar verir: Öğrencilerinden kendisini liderleri olarak kabul etmelerini ve kendisine Mr. Wegner diye hitap etmelerini ister. ‘Disiplin aracılığıyla güç’ moto’sunu seçer; bir logo yaratır; herkese beyaz bir t-shirt giydirir ve gizli bir işaretle iletişim kuran bu gruba ‘The Wave’ adını verir.

 


 

Coach Carter (Thomas Carter, 2005)


Mezun olduğu kenar mahalle okulunun basketbol takımını, zirveye taşımaya karar veren eski bir basketbol yıldızının gerçek hikayesi İnanılmaz bir gerçek hikayeye dayanan Koç Carter, üzerinde çok tartışılan basketbol koçu Ken Carter’ın (Oscar Adayı SAMUEL L.JACKSON), ilham verici başarısı öyküsüdür. Okuldaki başarısız öğrencilerde, hiç yenilmeyen bir basketbol takımı yaratıp ülke çapında hakkında tanınan ve kimilerince yere göğe konulamayıp, kimilerince de yerden yere vurulan bir adamın hikayesi Oyuncular, aileleri ve halk bu takımı tekrar sahalarda başarıdan başarıya koşarken görmek isterken Carter, çevresindeki baskıları ve zorlukları aşıp, bu genç adamlara hayatta çetelerden, uyuşturucudan, hapisten ve hatta basketbolden daha önemli şeyler de olduğunu göstermeye çalışıyordu.

 


 

Remember the Titans (Boaz Yakin, 2000)


Gerçek bir hayat hikayesine dayanan “Unutulmaz Titanlar” sürtüşme, küskünlük ve güvensizlikle ikiye bölünmüş bir kasabanın bir zaferle nasıl tek yürek haline geldiğini anlatıyor. Yıl 1971… Takımını 15 yıl sezon şampiyon yapan futbol koçu Bill Yoast’un (Patton) yerine 1.koçluğa Herman Boone (Washington) getirilir.. Bu iki adamın aralarındaki farklılığın nasıl üstesinden geldikleri ve birbirine düşman bir grup genç adamı nasıl şampiyonlara dönüştürdüklerini izleyeceksiniz.
 


 

Glory Road (James Gartner, 2006)


Don Haskins’in liselerdeki kız takımlarını çalıştırarak başladığı koçluk kariyerine, Texas Western üniversitesinin başına geçerek devam etmesi isteniyor.Bir çok şeyden fedakarlık ederek ailesi ile Texas’a yerleşiyor ve burada kendisinden basketbol oyuncularını hizaya sokması isteniyor. Haskins ise takımına yedi tane yıldız olabilecek derecede yetenekli siyahi oyuncuyu kadrosuna katarak şampiyonluğa oynamak istiyor.Siyahlara karşı ırkçılığın had safhada olduğu dönemler de Kimsenin takımına almaya cesaret edemediği oyuncuları takımına alan ve onlarla üniversiteler ararı şampiyonalara(NCAA) sokan Don Haskins (Josh Lucas) hikayesi anlatılıyor.

 


 

Good Will Hunting (Gus Van Sant, 1997)


Will Hunting, son derece zeki fakat eziyet çekmiş genç bir adamdır. Bir matematik dehasıdır. Yine başını derde sokan kahramanımızı, onun dehasını keşfeden Matematik profesörü Lambeau kurtarır ama iki şartı vardır: Will, Lambeau ile matematik derslerine katılmalı ve terapiye başlamalıdır. Bütün olup bitenler sırasında çekici ve yakışıklı Bay Hunting, başarılı ve güzel bir kızın ilgisini çekmeyi başarır. Kız ona sevmeyi ve sevilmeyi öğretirken terapisti de tüm ruhsal problemlerini bir bir çözmesine yardım eder.
 


 

Dangerous Minds (1995)


Önceden silahlı güçler adına çalışan Louanne Johnson (Michelle Pfeiffer) toplum tarafından dışlanmış talebelerin olduğu bir lisede ilk öğretmenlik tecrübesini gerçekleştirmek üzere işe başlar. Okulun en başarısız ve en serseri talebelerin bulunduğu sınıfa düşen öğretmen haylazları dize getirmek için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Gerçek yaşanmış olaydan sinemaya uyarlanan film bilhassa ‘müzikleri’ ile ön plana çıkıyor.

 


 

October Sky (1999)


oalwood isimli kasabada yaşayan Homer Hickam isimli gencin ilerde baba mesleği olan madenciliği yapmaktan başka çaresi yok gibidir. Lakin 1957 Ekim’inde Sputnik isimli uydunun uzaya fırlatılmasıyla Homer roketlere ve bunların nasıl yapıldığına büyük ilgi duyar. 3 arkadaşı ile deneme yanılma yoluyla bir takım tecrübeler yapmaya karar verir.Kasabada başta babası olmak üzere herkes bunun bir saçmalık olduğunu düşünmektedir. Yalnızca bir lise öğretmeni onların gayretlerini ve emeklerine itibar eder ve Milli Bilim Yarışmasında büyük ödülü alabileceklerine onları inandırır.

 


 

Mr. Holland’s Opus (1996)


Ritm duygunuz olmadan davul çaldığınızı ya da aşık olur gibi şarkı söylediğinizi hayal edin. Bazen öğretmenler öğrencilerinde farkında olmadıkları yetenekleri keşfederler… Bazen Bay Holland gibi birisi çıkar ve hayatınıza girer. Glenn Holland (Dreyfuss), en çılgın hayallerinde bile gençlere müzik öğretmeninin yeteneğini boşa harcamaktan farklı birşeye dönüşebileceğini düşünemezdi. Ama genç bestekar ailesini destekleyebilmek için bir muhteşem eser yapmaya karar verince, ilham verdiği öğrencilerin onda yarattığı etkiyi farkeder… Ve onların senfonisinin notalarını oluşturduğunu anlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir