Doğum Öncesi Kitap Önerileri

Çoğu insanın hayattan beklediği bir durum var: Mucize… “Bir mucize olsa da her şey değişse!” cümlesini kurmayan yoktur diye düşünüyorum. Mucize nedir?

Mucize, olağanüstü bir durum, beklenmedik bir hal, her zaman olmayan nadir şeyler gibi kabaca tanımlanabilir. “Başınıza bir mucize geldi mi?” diye sorsam, çoğumuz cevaplarken zorlanabiliriz. Sorunun cevabı için, kendi varlığımızın farkına varmamız yeterlidir aslında. Çünkü her insan bir mucizedir. Neden mi? Hepimiz, zamanında sadece bir damla kan pıhtısıydık. Şimdi mi? Şarkıda dediği gibi “O eski halimden eser yok şimdi!”

İnsanın oluşumu, hayret ve hayranlık uyandırıcı. Bir kan pıhtısının, dokuz ay boyunca geçirdiği evreleri görüp de şaşırmayan yoktur. Bu şaşkınlığı en iyi yaşayanlar, başta anneler ve hemen yanında da babalar diye düşünüyorum.

Bireyler, anne ve baba olacaklarını öğrendikleri an, hayatlarının artık eskisi gibi olamayacağının da farkına varıyorlar. İşte o andan itibaren, bu mucize onları mutlu ederken, bir yandan da bir sürü endişeyi peşinden sürüklüyor. Mucizenin, merak duygusuna dönüşerek sorularla anlaşılmaya çalışıldığı dönem, tam bir kafa karışıklığı dönemi.
Tam da bu zamanda anne ve baba adayları, sorularının cevabını bulmak için araştırmaya başlıyor. Süre dokuz ay olunca, internetten yapılan okumalar, yeterli gelmiyor. Ve doğal olarak taze anne-baba adayları kitaplara başvuruyor. Bu yazımızda, doğum öncesi ve sonrası, merak edilenlere cevap niteliğinde beş kitap tanıtmak istiyorum.

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler?

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler?

Yıllar evvel, hamile olduğumu öğrendiğimde, bir arkadaşım tarafından bizzat elime tutuşturulan bir kitap. Arkadaşımın bir şartı vardı, okuduktan sonra ben de bir hamileye hediye edecektim ve o da bir başkasına. Ona da kitap, bu şartla hediye edilmişti. Hemen okumaya başladım ve o andan itibaren, okuyanlar bana hak verecektir, baç ucu kitabım haline geldi. Neden mi?

Kitap, Amerikalı üç jinekoloğun elinden çıkmış. Doğum öncesi aklınıza gelebilecek her türlü soruya verilen bilgi içerikli kısa cevaplar, kitabı çekici kılıyor. Bu cevaplar aynı zamanda sizi çok rahatlatıyor. Aklınızdan geçen en uç soruya kadar cevap bulabiliyorsunuz.

Kitabın ilgi çekici bir yanı da, hamilelik esnasında ay ay olan değişimlerin, tek tek anlatılması. Kitabın aktif kullanıma açık bir de web sitesi de mevcut(Dili İngilizce) Bu kitap, dünyada bu alanda yazılmış kitaplar içinde en çok satanlar arasında hatta en çok satan diyebiliriz.

Kitap kapağında “Bir bebek edinmeyi tasarladıkları andan başlayarak, doğum sonrası döneme kadar annelerin ve babaların merak ettiklerini güvenilir bir biçimde yanıtlayan bir gebelik rehberi” diye yazıyor. Kitabın içeriğini özetler nitelikte. Kitap çizimlerle de desteklenmiş.

Bu kitabın daha sonra devamı niteliğinde birkaç kitap daha Türkçeye çevrilmiş. Bunlar “Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler?” ve “Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler?” Malum, çocuk doğduktan sonra da anne ve babaların soruları artarak devam ediyor ve yine bu kitaplar yardıma koşuyor.

Hamilelik Doğum Ve Bebek Bakım Kitabı

Hamilelik Doğum Ve Bebek Bakım Kitabı

Kitabın yazarı Ayşe Öner… Bu ismi görenlerin, “Ailemizin hemşiresi” dediğini duyar gibi oluyorum.Çok da haklılar. Ayşe Öner, Hacettepe mezunu bir hemşire. Uzun yıllar bu görevini başarıyla yaptıktan sonra, şimdi de eğitmen olarak bilgilerini, deneyimlerini paylaşıyor. Onu ekranda ne zaman görseniz, gülümseyen yüzüne rastlıyorsunuz.

Uzun yıllar evvel, “Ayşe Öner Hamile Rehberlik kursları” vermeye başlamış Ayşe Öner. Bu alanda Türkiye’de bir öncü. Bu çalışmayı yapmasına sebep de, hemşirelik yaptığı yıllara dayanıyor. Annelerin ve babaların bu konudaki yetersiz bilgileri çoğu zaman yanlış davranışlara dönüşebiliyor. İşte bu tespit, kitabın ve dahi pek çok kitabın, seminerlerin, tv programlarının, blog ve dergi ortaya çıkış sebebi.

Ayşe Öner her platformda bilgilerini paylaşmaktan geri durmayan hatta paylaşmaktan aldığı huzur, anlatımına yansıyan bir kişi. Kitaplarının dışında, bazı web sitelerinde ve dergilerde de yazıları bulunmakta.

Kitapta, hamilelik(hazırlık ve süreç), bebek odası hazırlığı, beslenme, nefes egzersizleri, lohusalık, aşılar, ağlama, uyku, gaz sorunu, oyun ve arkadaşlar gibi hamilelikle başlayan değişim sürecinin doğum ve sonrasına uzanan kısmında nelerle karşılaşabileceğimize dair bilgiler yer alıyor. Anne ve babalara rehber kitap niteliğinde.

Hamileliğe Hazırlık Doğum Ve Sonrası / Annenin El Kitabı

Hamileliğe Hazırlık Doğum Ve Sonrası / Annenin El Kitabı

Hamilelik, heyecan yanında hassasiyetin çok arttığı bir dönem. Kitapçıya girdiğinizde yukarıdaki kitabın başlığını görür görmez alıcılarınız açılır ve fark etmeden okumaya başlarsınız. Çünkü yeni bir hayata adım adım ilerlerken, size destek olacak ne varsa edinmek istersiniz.İçinde “hamilelik” geçen hangi kitap olursa olsun, muhakkak sizin için yazılmıştır.

Ben hamileyken aynı düşüncelerle bu kitabı tam da anlattığım gibi kitapçıda elime aldım. İlk hissettiğim neydi tahmin edemezsiniz! Kızgınlık? Nedeni kitabın kapağındaki o küçük nottaydı, “Annenin el kitabı” Sonra diğer kitaplara da baktım, hepsi annelere yönelikti. Hışımla kasaya koştum ve “Bir çocuğun sadece annesine değil babasına da ihtiyacı var.” deyiverdim. Kasadaki delikanlının bakışını tahmin edersiniz!

Sakinleşince önyargıdan uzak kitabı incelemeye başladım. Okudukça gördüm ki hamilelik öncesi sağlıktan, ay ay çocuk gelişimine kadar, hamilelikteki risklerden doğum öncesi ve sonrası eğersizlerine kadar aradığım soruların cevapları vardı. Bir grup Amerikalı Jinekolog tarafından itinayla hazırlanmış bu kitabı, kapaktaki nota takımadan satın aldım. Kasada parayı öderken yine şaşkın bakışlar. Olsun, babanın çoğu yerde yokmuş gibi davranılmasına rağmen, kitabın resimli ve somut anlatımı beni mutlu etti. Benim derdim, babalar kendilerini kötü hissetmesin diye! Ve netice, kitap hem anne hem de baba tarafından itinayla okunmayı hak ediyor.

Emiyor Mu? / Mükemmel Annelik Beni Teğet Geçti

Emiyor Mu? / Mükemmel Annelik Beni Teğet Geçti

Yukarıda adı geçen üç kitap, bilimsel veriler ışığında ve gayet ciddiyetle yazılmış kitaplar. Ama hamilenin sağı solu belli olmaz. Bu kadar ciddiyet ona fazla gelebilir. Bir de hamilenin doğum yapmış hali var ki evlere şenlik. Sosyal medyada göründüğü gibi değil, bildiğiniz bir sürü kitabı okumasına rağmen çocuk ağladığında ne yapacağını bilmez bir halde duvara toslayan cinsinden.

Bu kitap tam da duvara çakılı kalmışlar için. Uzun yıllar medya sektöründe çalışan Hande Birsay, anne olduktan sonra, işin içinden çıkamadığı hallerini #Hihieved hesabından gayet doğal bir şekilde paylaşmaya başlıyor. Gerçeği tersten okumak gibi bir tarz kullanıyor. Fotoğraflar, sosyal medyada doğum yapmış hemcinsleri gibi bakımlı ve alımlı değil.Gayet rahat ve hatta kusmuklu. Zamanla birçok kişini de kendisi gibi olduğunu görünce, instagram postları genişleyerek kitaba dönüşüyor.

Kitapta kutsal olan annelik ve çevrenin bu anneden beklentileri şaka yoluyla anlatılıyor. Özellikle de emzirmeyle ilgili sorular, doyasıya gülme sebebi.Kitapta özellikle sarı sayfalardaki tiplere çok güldüm. “Ben, hamile olduğunu öğrendiğim kadınlarınyanında biten iyi niyetli hassas teraziyim.”, “Ben Kerem’in annesi/Kerem’sMom/Bir Kerem Annesi/bir şehzade annesi!”, “Ben annelere gönüllü olarak kariyer danışmanlığı veriyorum.” Sarı sayfalardan bir iki giriş cümlesi yazdım, bunlar bile özellikle neden bu sayfaları sevdiğim hakkında iyi ipuçları.

Kitap da yazarı gibi renkli bir kişiliğe sahip. Anlatılan konu hassas ama anlatımdaki ironiler rahatlatıcı. Kitapta,yazara, eşine ve oğluna ait gayet doğallık içeren fotoğraflar da yer alıyor.Kitabın sonunda yazar der ki “Anneyim ama sadece anne değilim. Mükemmel bir anne de değilim.Ve bu yüzden suçluluk da hissetmiyorum.Daha doğrusu hissettim ama geçti.Ben de sonunda gülmeyi ve akışına bırakmayı seçtim.Sonrası elinizde tuttuğunuz bu kitap.Sonrası iyilik güzellik.”

Sonrasının iyilik güzellik olması için, özellikle de henüz yeni doğum yapmış ve ne yapacağını şaşırmış halde ümitsizliğe kapılmış olanlara biraz gülümseme molası niyetine.

Başlarım Şimdi Anneliğe

Başlarım Şimdi Anneliğe

Kitabın yazarı, “Bu kitap yenidoğan bebekler ayaklanıp da ortalığı birbirine katana kadar geçen süreçte anneleri rahatlatacak tavsiye ve bilgiler içerir. Hiçbiri doktor tavsiyesi yerine geçmez, zaten doktorlar da genelde böyle şeyler söylemez.” diyor kendi kaleminden çıkan bir kitap için. Okuyunca yüzünüze yayılan kocaman bir gülümsemeyle neden böyle bir cümle kurduğunu anlıyorsunuz.
Yazarımız Şermin Yaşar nam-ı diğer “Oyuncu Anne”. Üç çocuğu olan bir kadının karşılaştığı sıkıntıları sayın desem, belki de ömür yetmez. Yazarımız tam da burada, kendi yaşadıklarından örneklerle ve kendince çözüm önerileriyle devreye giriyor. Bazı yerlerde “Yalnız değilsiniz!” diye bir çığlık duyar gibi oluyorsunuz.

Şermin Yaşar’ın bu kitabında, edebiyatçı kimliğinden uzak ve rahat bir anlatımı var. Ön kapakta, “Anneliğe ve bebek bakıma güzel bir başlangıç için rehber kitap” yazıyor ama siz yukarıda bahsettiğim ilk üç kitap gibi bir rehberlik beklemeyin. Çünkü kitabın yazılış amacı aslında rehberlik etmek değil.

Kapakta neden bu cümle var diye düşündüm. Malum hamilelik değişken bir süreç ve bir hamilenin istediği işine yarayacak bilgilerin olduğu kitaplar.Buradaysa,yazarın başından geçenleri, günlük tutar gibi anlattığını görüyorsunuz.O vakit nerede bana rehberlik edecek derken, kapaktaki bu cümlenin belki de kitaba ilgiyi arttırmak ve dikkat çekmek amaçlı yazıldığını düşündüm.Ya da içerikle neredeyse ters düştüğü için bir ironi yapılmış da olabilir.
Kitap çok rahat okunuyor, anne adaylarını da bol bol güldürüyor. Sanki sosyal medyada paylaşılmış bir yazı gibi sohbet havasında bir üslup kullanılmış.Emzirme, çocuğun bakımına yardımcı kişilerin seçimi,organik beslenme, çalışan kadın vs gibi ciddi konulara, yazarın kendince verdiği cevaplar eğlendirici.

Bu kitap, zor olan annelik serüveninde, bilgi edinmek için değil ama o dönem ruh halinden sıyrılıp nefes almak ve gülümsemek için okunabilir. Süt kokusunun çocuktan gelen bilumum kokulara karıştığı bir dönem yaşarken, böyle kitaplara da ihtiyacımız var değil mi? Kitabın en güzel yanlarından biri de başladığınız gibi bitiriyorsunuz! Yeni anne olmuş birinin bir şeyleri hemen bitirebildiğini görmesi de moral veriyor.

Hamilelik, doğum ve sonrası süreçleri yaşamış, mucizenin mucize olduğunun belki ilk zamanlar farkına varamamış bir anne olarak (aynı kitapları eşim de okudu diye parantez içi bir not da eklemek istedim!) ilk üç kitabı o süreçte nelerle karşılaşabileceğinize dair bilgiler ve çözüm önerileri adına okumanızı; diğer iki kitabıysa bu süreçte yaşanan gelgitlere bir parça dur demek ve duruma biraz ironik yaklaşıp gülümseyebilmek için okumanızı tavsiye ederim. Cümlenin çok uzun olduğunun farkındayım ama içerik gayet net. Keyifli okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir