Divan

Divan

İrvin Yalom Amerikalı Psikiyatrist, Psikoterapist yazar. Varoluşçu Psikoterapinin yaşayan en önemli temsilcisi, romanlarında zengin, felsefeyle iç içe terapi yöntemleri ile harika kurguları harmanlayıp bizlere sunuyor.

Modern zamanların ilişkileri üzerine Yalom’un yazdığı bu roman sizi her dialogta kendi içinize döndürüyor.

Psikiyatrist ve hastası arasında geçenler; samimiyet-samimiyetsizlik arasında güzel bir kurgu ile anlatılıyor. Kitabın adı divan olunca bana ilk önce konusuna bile bakmadığım için divan edebiyatı gibi ağır bir konu ile karşılaşacağımı zannettirmişti, kitap da kalın olunca eyvah dedim. Divan bildiğiniz hastaların uzandığı Josephine koltuk. Uzanıp anlamaya başlıyorsun tabi; bağımlılıklar, aile bağları, terk edenler, kalanlar, kayıplar, iç hesaplaşmalar, suçlamalar, mahremiyet, ölüm, cinsellik yani hayatta ne varsa onlar. Bugün ki ilişkilerimiz de davranışlarımızda neler yapıyorsak, alt yapımız da yani çocukluk ve gençlikte yaşadıklarımızda neler var bulup çıkarıyor psikiyatristlerimiz.

Peki onların hiç hesaplaşmaları olmuyor mu? Bu kitapta oluyor, dolandırılıyorlar, aldatılıyorlar, para hırsına yenik düşüyorlar, kışkırtılıyorlar ve kendi aralarında yargılanıp haksızlığa uğrayabiliyorlar.

Gördün mü Carol? Satranç da hayat gibi: Oyun bitince bütün taşlar piyonlar da şahla vezir de aynı kutuya koyuluyor.

Kitabın konusunda; genç doktorumuz Ernest yıllarca Amerikan Psikiyatri Birliği başkanlığı yapmış olan ancak genç bir hastasıyla cinsel ilişkiye girmesiyle suçlanan meslektaşını terapiye-sorguya alıyor. Hikayemiz de buradan başlıyor işte hasta-hekim ve hekim-hekim arasındaki ilişkiler sorgulanıyor. Ne kadar samimi ve dürüst olmalı bir psikiyatrist.

Ernest bu terapiden sonra kendisi ve hastaları için yeni yöntemler aramaya başlıyor ve o da ilk gelen hastasında kendisi ile ilgili dürüst davranmayı bir terapi yöntemi olarak uygulamaya karar veriyor. Ancak hastası o kadar da dürüst değil J

Psikiyatristlerin danışanlarıyla ilişkilerinde ne kadar samimi olmaları, ne kadar kişisel ilişkiye girmeleri ve danışan- hekim arasında ki bu ilişkilerin ne kadar fayda ne kadar zarar verebileceği çok güzel bir kurgu ile anlatılmış.

“Hasta terapiye uygun değil” gibi bir yanılgıya düşme “Terapi hastaya uygun değil” demelisin. Yaratıcı ol.

Oyun içinde oyunlar ve sonunda çözümlenen sorunlar. Bir çok hikaye okuyup kendinizi içinde bulabiliyor ya da bulabilecek olduğunuzu düşündürüyor. İrvin D. Yalom bütün kitapları okunası yazar.

Divan
Irvin D. Yalom
Ayrıntı Yayınları
444 sayfa, 2008

» Nurhan Siler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Coşkuyla Ölmek

Coşkuyla Ölmek

   Her okuyucu fark etmese de kitaplar dünyasında kendisine ait bir edebiyat alanı oluşturur. Bunun …

1 yorum

  1. Merak edilenler okunması gerekenler listeme eklendi ağzına sağlık canım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir