Dinozorlara Ne Oldu?

Beyaz Balina yayınlarının çıkardığı “Merak ediyorum da” serisi 5 kitaptan oluşuyor. 9 yaş ve üstü olan seri, çocukların en çok sordukları soruların cevaplarını onların anlayabileceği şekilde sade bir anlatım ve büyük görsellerle okuyucuya sunuyor. Bilgi dolu mini bir ansiklopedi tarzı diyebiliriz.

Kitaplar ilk önce ciltli kapağı ve kuşe kâğıt baskısı ile sağlamlığını ortaya koyuyor. İçindeki çizimlerin büyüklüğü ve renkleri, yazıların çocukların okuyabileceği punto boyunda olması kitabı daha ilgi çekici kılıyor.

Dinozorlara Ne Oldu? Kitabının içinde 30 adet soru var. Hepsi minik zihinlerin sorduğu sorulara cevap veriyor ve meraklarını gideriyor.

Dinozorlar ne zaman yaşadı?

Kaç tür dinozor vardı?

Dinozorlar ne yerdi?

Uçar mıydı? Yüzer miydi?

Hala dinozor var mı?

Boyları ne kadardı? Gibi sordukları sorular hafızalarında daha iyi kalabilsin diye görselleri ile birlikte verilmiş.

“Dünyada kaç dinozor türü vardı?

Dünyada çok farklı dinozorlar vardı. Bilim insanları beş yüz farklı tür belirlediler ve sürekli yeni türler keşfediliyor. Bazı dinozorlar büyük bazıları küçüktü. Bazıları yırtıcı ve etoburken diğerleri bitkilerle beslenen, uysal vejetaryenlerdi.”

Keşfetmeyi seven, soru soran meraklı çocuklar ve bu sorulara en doğru cevaplar verebilmek için ailelerinde okuması gereken bir kitap. Sadece sorulara cevap yazarak geçiştirilmiş bir kitap değil. Boy, yeme alışkanlığı, davranış bakımından günümüzde yaşayan hayvanlarla olan benzerliklerinden de bahseden kitap, çocukların okurken ya da dinlerken gözünde canlandırmasını da kolaylaştırıyor.

“Diplodocus en uzun dinozorlardan biri olsa da başı minicikti. Başı günümüzdeki atların başından çokta büyük değildi.”

Oğlum beş yaşında okumayı henüz bilmediği için kitabı ona ben okudum. Kitabın içinde otuz soru varsa oğlum bir otuz soru daha sordu diyebilirim. Çocukların hayal gücü her zaman çok geniş uçlu oluyor. Biz kitabı keyifle okuduk, dinozorlar hakkında birçok yeni bilgi öğrendik. Çocukların okurken keyif alacağı, sorularına cevap bulacağı, görselleri ile hafızalarında yer edineceği bir kitap arıyorsanız bu kitabı da okumalısınız.

Merak Ediyorum da Serisi

Dinozorlara Ne Oldu?

Rod Theodorou

Beyaz Balina Yayınları

Türkçesi: Tahire Firuze Başar Özkan

32 Sayfa,  2018

 

2 thoughts on “Dinozorlara Ne Oldu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.