Dingin Savaşçı

Yine en sevdiğim kitaplarda 7. sırada Dan Millman var. Birçok kitabını okuduğum halde benim için ilk sıradaki kitabı DİNGİN SAVAŞÇI ‘dır. Hem kendi gerçek yaşantısı hemde mucizesine giden yolda kendi gelişimine tanık olmaya çağıran kitap.

“Her bilgiyi kullan ama kullandığın her bilgi ruhunu doyurmaya ve ruhunu yaşatmaya yardım edemez. Sonsuz mutluluğu ve huzuru yakalamanı sağlayamaz. Yaşam, bilgiden daha fazlasını elde etmeyi gerektirir. Yaşayabilmek, yoğun duyumsamayı ve belirli düzeyde enerjiye sahip olmayı gerektirir. Yaşam bilginin yaşama geçmesi için doğru eylemi gerektirir.”

”Dan Millman” kendisi 1960’lı yılların sonunda Dünya Jimnastik Şampiyonasında şampiyon olmuştur. Bacağı yedi yerden kırılmış olmasına rağmen, hatta bir daha fiziksel hareketleri yapamayacağı kendisine doktorları tarafından bildirildiği halde, kendisi buna boyun eğmemiş, kabul etmemiş ve farkındalıkla kendini bularak, 10 ay gibi bir sürede mucizesini yaşamıştır.

Dingin Savaşçı kitabında yazar “Sokrates” adını verdiği bir bilgeden bir süre yaşam eğitimi almıştı. Yazar, gurusundan öğrendiklerini özel hayatına uygulamaya başlar. Dan Millman kendi hayatındaki kesitlerini aktardığı kitabında; iyi bir işi, evi ve ailesi olduğu halde bir türlü huzurlu hissetmediği duygusuyla mutsuzdur.

Baktığınızda “Dingin Savaşçı”‘nın savaşı kendisiyledir.

Kendisi kararlı ve doğru bulduğu hissi ile bir dünya yolculuğuna çıkar. Sokrates’in sürekli bahsettiği bir kadın şaman aklına düşünce, onu aramaya Hawaii’ye gider. İnanılmaz bir çaba ve tesadüf olmayan tesadüfler sonucu bu kadını bulur ve onun rehberliğinde Molokai Ada’sının yağmur ormanlarının büyülü doğası içinde birrçok ölümcül tehlikeler atlatırken, derin bir Ruhsal yolculuğa da başlar.

Dingin bir savaşçı gibi, yüreğindeki ışığa doğru yol alır.

Bize hepimizin yolunun kutsal ve hayatlarımızın ise bir macera olduğunu, içimize sorgulatarak hatırlatıyor.

Dan Millman, milyonlarca kişiye ilham kaynağı olmuş, eski bir şampiyon jimnastikçi ve üniversite profesörüdür. Kendisini tanıyanlar, alçakgönüllü, sevecen, ilgili ve sıcakkanlı olarak değerlendirirler. Kitabı tamamen kendi içsel yolculuğunun öyküsüdür.

Dingin Savaşçı ve Ruhun Yasaları kitaplarını ben zor bulmuştum, merak edip okumak isteyenler ve eğer bulamazsanız size başka bir önerim daha var.

FİLMİ!

Evet kitabı okuyamasanız bile filmini mutlaka izlemelisiniz. Ben ilk filmini izlemiştim.

Konusu: Dan Millman’ın etkileyici kitabı Dingin Savaşçı’dan sinemaya aktarılan bu filmde, olimpiyatlara hazırlanan genç ve kibirli sporcu Dan ile ona bir tür spritüel koçluk yapan Sokrates (Nick Nolte) arasındaki sıradışı ilişki konu ediliyor.Bu filmde, gelişime dair pek çok önemli bilgi etkileyici bir öyküyle izleyicisine aktarılıyor.

Dan, bir üniversite öğrencisi ve dünya şampiyonu bir atlettir. Hayatında bir şeyin eksik olduğu duygusuna karşı koyamayan Dan, gizemli, anlaşılması zor “Sokrat”la (Nick Nolte) karşılaşır ve hayatı sonsuza dek değişir.

Ve Sokrat, Dan’ı, uzun bir spirituel yolculuga çıkartır ki, bu Dan’ın “mükemmel” ama sığ hayatını tamamen karıştırır

Dingin Savaşçı kitabı, Türkiye’de ve dünyada, okuyucularına ilham veren muhteşem kitap olarak bugüne kadar 33 dile çevrilmiş. Ve film Amerika da talep üzerine, ikinci kere gösterime girmiştir.

“Dışardan gördüğün dünya bir okuldur. Yaşam tek gerçek öğretmendir. Yaşam kişiye birçok deneyim sunar ama eğer deneyim tek başına doyum ve bilgelik getirmiş olsaydı o zaman daha yaşlı insanların hepsinin mutlu ve aydınlatılmış olmaları gerekirdi. Ama deneyimlerin arasında dersler gizlidir.”

Dingin Savaşçı
Dan Millman
Ötesi Yayıncılık
254 sayfa

One thought on “Dingin Savaşçı

  • 22 Nisan 2017 tarihinde, saat 14:29
    Permalink

    Merhaba,

    Öncelikle yazınız için teşekkürler, çok başarılı. Fakat kitabı bulableceğimiz bir yer var mı acaba, internette hiçbir sitede stokta bulunmuyor. Yardımcı olur musunuz, teşekkürler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.