Devrimin Kızı – Amy Engel

Serinin ilk kitabında Ivy’yi çitlerin gerisinde bırakmıştık. Ablası ve babası tarafından umursanmamış, Bishop’un ailesi tarafından acımasızca ölüme terk edilmişti. Bishop ’unsa ne düşündüğünü Ivy’nin gerçek olmayan ihanetine inanıp inanmadığını bilmiyorduk. İkinci kitabın ortalarına kadar da bunu öğrenemiyoruz zaten.

Uzun bir süre Ivy’nin ormanda hayatta kalma mücadelesi ve çitin öte tarafında da insanların ve hayatın var olduğunu anlamamızla geçiyor. Ivy yeni arkadaşlar edinirken buradaki vahşi yaşama ayak uydurmaya, geçmişini unutmaya, Bishop’a olan aşkını gömmeye uğraşıyor. Ama tabi ki bu mümkün olmuyor ve Ivy ve Bishop’un yolları kesişiyor. Bundan sonra ikisi için yepyeni bir hayat umarken geçmişleri geleceklerine karışıyor. Sonunu asla tahmin edemeyeceğiniz bir noktaya ilerliyor kitap.

Serinin ikinci kitabı Devrimin Kızı’nı ilk kitap olan Kurucunun Kızı’ndan daha çok sevdim ben. Çünkü ilk kitaptakinden daha çok aksiyon vardı. Bunun dışında sonunda Hak eden bir Ivy ve Bishop aşkını okumak da rahatlatıcıydı. Kitap sadece 262 sayfaydı ve aynı zamanda basit bir dille akıcı bir şekilde yazılmıştı. Bu yüzden Ivy ve Bishop’un sonunu merak edenler bir an önce edinsin ve okuyup kurtulsun derim ben. Bahsettiğim gibi kitabın finali asla tahmin edilebilir değildi. Bu yüzden yazarı tebrik ettim ben. Klişe bir son yazmak yerine sert ve kararlı davranmış. Acımasızca her bir cümleyi yazmış.

Üzücü bulduğum kısım şuydu. Distopik serilerin iki kitapla sona ermesi hiç hoş olmuyor. Özellikle o kadar çok eklenecek ya da uzun bir şekilde geçilecek olaylar vardı ki onların içinden bir üçüncü kitap çıkardı, biz de daha güzel okurduk diye düşünüyorum.

Özellikle durağan bir döneminizdeyseniz bu seri sizi tekrar hızlandıracaktır. İyi okumalar.

Kitap Açıklaması
Ben Ivy Westfall. Kurucunun kızı.

Nükleer bir savaş sonrası hayatta kalan az sayıdaki insan biriydim. 16 yaşında kendimi bir güç savaşının ortasında buldum. Annemin katilinin oğluyla evlenmeye zorlandım. Görevim çok da zor değildi. İsyana öncülük edebilmem için kocamı öldürüp ailemin yönetimi ele geçirmesini sağlamalıydım, o kadar…

Ben Ivy Westfall. Artık sistemin kurbanı değilim. Görevim artık eskisinden daha zor. İnandığım şeyler uğruna, her şeyimi kaybetme pahasına savaşacağım…

İsmim Ivy Westfall. Ben Devrimin Kızı’yım.

Devrimin Kızı
Amy Engel
Yabancı Yayınları
264 sayfa, 2015

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

One thought on “Devrimin Kızı – Amy Engel

  • 10 Mayıs 2016 tarihinde, saat 17:15
    Permalink

    Kurucunun kızını gerçekten çok beğendim ve ikinci kitabını okumak için sabırsızlanıyordum. Bunu almayı düşünüyorum ama sonu inşallah güzel biter.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir