KitapKitap İncelemeleri

Danışmanlık İncileri

Uzunnnnn bir aradan sonra herkese merhabalar. Yazılarımı oldukça ihmal ettiğimin farkındayım. Kişisel birtakım sebeplerden ötürü birkaç ay kadar daha ara vermek durumundayım. Bunun için sizlerden özür diliyorum. Şimdi gelelim kitabımıza…

Danışmanlık incileri, daha ziyade psikolojik danışman olarak çalışan meslektaşlarıma tavsiye edebileceğim türden bir eser. Yazar, bu kitabını şu şekilde nitelendiriyor.

“ Prof.Dr. Carnevale bu kitabında, psikolojik danışmanlık öğrencisine, psikolojik danışman olarak çalışanlara ve psikolojik danışmanlık eğitim ve gözetimi verenlere, aynı zamanlarda psikolojik danışmanlığa şu ya da bu nedenle ilgi duyan, insanın ruh durumunu anlamaya meraklı okuyucuya pek çok kısa ama öz söz ediyor. İnsanı bilgece düşündürüyor.”

Danışman olmanın inceliklerini, incilere benzetmesi ayrı bir naiflik katıyor. Temelde danışmanların, danışanlarını daha iyi anlamalarına yönelik işlevsel bilgiler içeriyor. Kendi tabiriyle toplamda 110 inciden oluşan eserin her bir bölümü psikolojik danışmanlar için yol gösterici nitelikte diyebilirim. Altını çizip, notlar aldığım birçok yer oldu. 101 inci 8 bölüme ayrılarak aktarılmıştır:

-Danışmanlık felsefesi

-Danışmanlığın amaçları ve sınırları

-Danışanların danışmanlık nedenleri

-Danışmanın rolü

-Danışmanlıkta sorunlar

-Teknikler ve işlemler

-Yap ve yapma

-Sonlandırma

Bölüm, daha çok danışmanlık felsefesi perspektifinde ele alınmıştır. “ bakış açıları” başlığı altında yer alan ifadeler doğru bilinen yanlışları vurguluyor. Burada dikkatimi çeken nokta, danışmanların bakış açığını kapatıp, açı oluşturabilmelerine olanak sağlamak.

Bölüm, ise, bu kısım bana daha ziyade danışmanların mesleki sınırlarının ve yeterliliklerinin farkında olabilmesini çağrıştırıyor. Çünkü, psikolojik danışmanlar birtakım durumları değerlendirirken geniş bir vizyon bağlamında hareket edebildikleri ölçüde fayda sağlayabilir. Aynı şekilde elimizde sihirli bir değnek varmışçasına danışanlara umut aşılamak ta yarar sağlayıcı bir tavır olmayacaktır. Dolayısıyla danışmanlar spesifik konulara geniş çerçevede cevap arayarak, doğru dili kullanarak danışanlarıyla etkin bir tarzda ilerleyebilirler. Farklı bir şekilde konuşma, farklı bir şekilde düşünmeye bu da genellikle farklı bir anlayışa, danışmanlığın temel amacına götürür.

Bölüm, danışanlar danışmanlık nedenlerini çoğu zaman bilemeyebilirler. Bu noktada süreçte bazı danışanlar, kendi yaşam biçimini incelemeye hazır olmayabilir. Danışman bunu iyi sentezleyip, süreci etkin ilerletebilirse karşılıklı bir fayda sağlayabilir. Çünkü danışanların çoğu için danışmanlığın en zor kısmı, bir danışmana gereksinim duyduklarını kabul etmeleridir.

Bölüm, danışmanın kendi rolünün bilincine varmasıdır. Çünkü bu durum ona sorumluluk yükler. Dolayısıyla bireyin bilinçli seçimler yapabilmesi ve bunun hesabını verebilmesidir. Çünkü özgürlük, insana sorumluluk yüklediğinden bireyi daha kontrollü olmaya sevk eder. Kişi, her türlü fiillerinden sorumludur. Belki de en temel noktalardan birisi, yanan ahırdan çıkarılmaya karşı direnen at gibi, danışanlarınız da her zaman olduklarından farklısına yönlendirilmeye karşı direneceklerdir. Bu ise, kuşkusuz danışmanlığın temel amacıdır.

Bölüm, danışmanlık sürecinde yaşanan sorunları aktarması bakımından dikkate değer. 57. İnci de yazar derki;

“ Danışman eğitimcisi olarak, danışman olmak isteyen insanların çoğunun insanları seven, onlara yardım etmek ve onlar tarafından sevilmek isteyen kişiler olduğunu görüyorum. Danışmanlık öğrencisi, tipik olarak insan ilişkilerinden zevk alır ve danışmanlığı, kendilerinden hoşlanan insanlarsan hoşlanarak yaşamını kazanma fırsatı olarak görür. Başarılı bir danışman” bu değildir“ danışmanlık arkadaşça olmak için para ödenmesi demek değildir. Tam tersine danışmanlık, insanların bilinçli olarak yapmak istemediklerini ve başarılı bir şekilde kaçınmakta olduklarını yapmadan yardım etmek için para ödenmesidir. Danışanlar, çoğunlukla danışmanlarıyla çalışmaktan hoşlanmazlar. Eğer danışman iyi bir iş yapıyorsa, danışanları kendileri hakkında bilmek istemedikleri alanlara götürüyordur. Er ya da geç danışan kaçınmada olduğunu yaşantılayacaktır ve bu daima kızgınlık, hüzün ya da korku gibi olumsuz duygular taşır. DAİMA!

Diğer bölümleri de kendi içlerinde harmanlayacak olursa danışmanlar, danışanların aktardıkların öykülerin ardındaki yollara ilerleyebilirlerse yol kat edeceklerdir. “ Danışmanlık İncileri” bana göre özellikle bu alanda ilerleyen meslektaşlarımın okuması gereken eserlerden birisi diye düşünüyorum. Oldukça akıcı tarzıyla rahatlıkla okuyabileceğinize inanıyorum. Aynı zamanda roman okur gibi değil de notlar alarak, altını çizerek okudum. Genel bağlamda yüzeysel bir tarzda yazılmış olsa da iddialı cümleler kullanmadan verilmek istenen mesajın direkt aktarılması sebebiyle benden tam not aldı. Eser çeviri de olsa, bu alanda hizmet veren psikolojik danışmanlar ve bu alan öğrencileri için bir başucu kitabı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Katkı sağlayacağını düşündüğüm “ Danışmanlık İncileri” ni tavsiye ederim.

Keyifli okumalar.

Danışmanlık İncileri
Prof. Dr. James Carnevale
Anahtar Kitaplar
Türkçesi: Doç. Dr. Deniz Albayrak-Kaymak
200 sayfa, 2000

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)