Dahilerin Pek Çoğumuzun Bilmediği Tuhaflıkları

Dahi olmanın bir bedeli var: bu harika insanların çoğu garip alışkanlığa sahip. Vincent van Gogh’un kulağını herkes bilir ama Alfred Hichcock’un aslında kendi filmlerinden korktuğunu biliyor muydunuz? Ya da Pablo Picasso’nun çapkın olduğunu ve atış yapmayı sevdiğini?
Bu garip alışkanlıkların bazıları toplum için kabul edilmeyebilir şeyler olsa da yine de olağanüstü yeteneklere sahip kişilerdi. Sizin için burada birkaç dahinin bu garip alışkanlıklarını toparladık.

Salvador Dali

Salvador Dali

Salvador Dali tüm zamanların en provokatif sanatçısıydı.
Dali’nin Paris hayvanat bahçesinde evcil hayvanı olarak bir karınca yiyeni vardı ve bir keresinde onunla birlikte şehrin sokaklarında gezmiştir.
Bir keresinde ağacın tepesinde otururken röportaj vermiş, bir defasında da dalgıç kıyafetleri içinde ders vermiştir. Bilinçaltının derinliklerine dalmazının böyle daha kolay olduğunu iddia etmiştir.
Salvador Dali, rüyaların resimleri için fikir kaynağı olduğuna ikna olmuştu. Bir numarası vardı: ağır bir anahtarı tutarken bir sandalyede uykuya dalmaya çalışırdı. Uyuyakaldığında anahtar yere düşer ve gözleri açılırdı. Bu anda düşünü bir anlığına görebilmek için bir aralık yakalayabilirdi.
Dali, insanlar üstünde yürüyebilsinler diye gömülmeyi istemiştir. Sanatçı Figueras’ta Dali müzesinin odalarından birinde gömülüdür ve böylece her gün yüzlerce insan üstünde yürüyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir