Daha Sık ve Düzenli Okumak İçin 6 Neden

Okumanın sağladığı çeşitli yararların farkında olmamıza rağmen, çoğumuz düzenli olarak okumak için zaman bulamıyoruz. Bu yazımızda, okuyucularımıza okumanın neden bu kadar önemli olduğunu ve yaşam kalitemizi nasıl artırabileceğini hatırlatmaktır! Okumak, kendinize bir yatırımdır ve kendimize yatırım yapacak zamanımız olmadığını söylemek doğru olmaz! Gelin şimdi yazımızda neden düzenli olarak okumalıyız hep birlikte bakalım.

1) Bilgi sahibi olmak için: Okuduğunuzda daha önce hiç bilmediğiniz dünyalara girer, yeni şeyler öğrenir ve yeni kavramlara aşina olmaya başlarsınız. Bazen işe yaramayacağını düşündüğünüz bir şeyi okusanız bile, bu bilginin ne zaman ve ne şekilde yararlı olabileceğini asala bilemezsiniz. Okumak sizi daha iyi bir iletişimci, daha becerikli ve dünya hakkında daha geniş bir perspektife sahip biri yapar.

2) Kelime dağarcığınızı genişletmek için: Okuma, yeni sözcükleri öğrenmenin ve bunları cümle içerisinde nasıl kullanıldığını anlamanın, kelime bilginizi önemli ölçüde genişletmenin en iyi yoludur.

3) Yazma becerilerinizi geliştirmek için: İster iş ister eğlence için yazıyor olun, yazdıklarınız daha fazla okumaya başladığınızda gözle görülür şekilde gelişme gösterecektir.

4) Akış durumuna girmek için: Akış durumu, bir aktiviteye tamamen daldığınızda oluşur. Zaman yavaşlıyor gibi görünüyor, duyu algılarınız yükseliyor – renkler daha keskin ve daha parlak ve her bir ses tam size göre dalgalanıyor gibi görünüyor. Zihniniz yeni bir alana geçiyor. Canlı bir canlılık, bağlılık ve barış hissi varlığınızı etkilemektedir. Yaşamla uyum içinde hissediyorsunuz, hassasiyetle hareket ediyorsunuz ve tam olarak anlamadığınız ancak aynı zamanda zevk aldığınız bir zihniniz var.
Akış durumunda olmak mutluluğu büyük ölçüde arttırır. Düzenli olarak okumak, bu akış durumuna daha sık girmenizi sağlayacaktır.

5) Stresi azaltmak için: Araştırmalar, günde yalnızca altı dakikalık bir okuma yapmanın stresi önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar okumanın, müziğin hatta yürüyüşün sağlayamayacağı yararları olduğunu buldu. Bunun nedeni, yürürken fiziksel stresten ve müzik dinlerken çevrenize dikkat etmek için zihinsel çaba sarfetmenizdir. Oysa bir kitapta kendinizi kaybetmek tamamen rahatlamak demektir.

6) Tecrübe kazanmak için: Birden fazla hayat yaşamak için birden fazla kitap okumalısınız derler! Beynimiz bir deneyimi okumayla mı ilgili yoksa gerçekten mi tecrübe ediyor ayrım yapmaz. Ne okuyorsanız ya da deneyimliyorsanız beyninizin aynı kısımları aktif olmaktadır. Bazı kitaplar o kadar ayrıntılı ve etkileyicidir ki onları okuduğunuzda, o dönemde ve yerde hayatın nasıl bir şey olduğunun gerçekten tadına varırsınız

One thought on “Daha Sık ve Düzenli Okumak İçin 6 Neden

  • 13 Mart 2019 tarihinde, saat 16:33
    Permalink

    Merhaba çok güzel bir yazı yazmışsınız elinize sağlık. Keşke şu okumanın önemini kavrayabilsek. Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak istiyorsak çok okumalıyız hem de çok.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir