Daha önce görmediğiniz Dali tabloları kitaplaştı

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Salvador Dalí sanat tarihinde bitmeyen bir büyüleyiciliğe sahip bir figür. Sürrealist bakış açışı ile bilenen sanatçı – en hatırlanan motifi, eriyen saatler eseri – eksantirik yaratıcılığı ile tabloların yanı sıra, heykel, sinema ve fotoğrafçılık ve daha fazla alanda da eserler ortaya koymuştur. Robert Descharnes ve Gilles Néret’in Taschen tarafından yayınlanmış ve yakın zamanda genişletilmiş baskısı olan kitabın konusu Dalí’nin tuvali üzerindeki dehasıdır. İsmi Dalí. The Paintings olan “büyük hacimli” bu kitap, sanatçının basılı olarak eserleriyle ilgili en kapsamlı çalışmalardan birine sahiptir.

752 sayfalık bu kitap Descharnes ve Néret’in (her ikisi de vefat etti) yıllarca süren araştırmalarının sonucudur. Dalí’nin yıllar boyunca keşfedilmemiş eserlerini buldular ve ortaya çıkardılar. Ve bu kitaptaki resimlerin neredeyse yarısı ilk kez halka sunuluyor.

Her ne kadar Dali kitabının vurguladığı nokta tablolar olsa da, onun ilustrasyonlarını göstermekten daha fazlasını yapıyor. Yazarlar Dali’nin diğer çalışmalarından bale, moda, reklamcılık ve daha fazlasını içeren dokümanlarını, yazılarını ve çizimlerini inceleyerek bir bağlama yerleştirdiler.  Bu da bu yayının Dali’nin tablolarının bir analizi olmasını sağlıyor – diğer sanatçıların çalışmalarında genellikle eksik olan şey.

Cilt iki bölüme ayrılıyor. Birinci kısım Dali’nin nasıl Dali olduğunu inceliyor. Tanınmayan bir sanatçı iken Dali birçok farklı sanatsal akımı denemişti (Pointillism, Cubism, ve Futurism) ve “dalga geçmeden ve onları bırakmadan önce öne çıkan trendlerini ödünç alıyordu.” İkinci bölümde ise Taschen’e göre, “Dali’nin hayat boyu süren sorularının sonuçlarını açığa çıkarıyor” ve sanatsal mirasının yanı sıra Velázquez veya Michaelangelo’ya daha önce açıklanmamış hayranlığını ve saygısını da araştırıyor.

TAKİPTE KALIN

43,160BeğenenlerBeğen
548TakipçilerTakip Et
102TakipçilerTakip Et
586TakipçilerTakip Et

Akilah Azra Kohen- Gör Beni -İki Devrin Hikayesi-

Azra Kohen kalemini daha öncesinde okuyanlar bilir. Eserlerinde tek bir ana tema tek bir yön ve tek bir konu bulmak zordur. Karakterler farklı yollardan...

John Steinbeck’in kaleminden düşündürücü bir öykü “Fareler ve İnsanlar”

Kitabımız nehirlerin, yamaçların, söğütlerin, kumlu toprakların, patikaların, genç erkeklerin ve işsizlerin betimlemesine dayanan bir anlatı ile başlıyor. Ardından öykünün baş karakterlerini Lennie’yi...

Endülüs’te Bir Hafta

Masal tadında tarihi bir kurgu: Endülüs’te Bir Hafta  "Hayatta hiçbir şey sebepsiz değildir. Bazen çöle de kar yağar.’’