KitapKitap İncelemeleri

Çorap Kral

ÇORAPtan KRAL mı olur, demeyin!

Sessiz Sakin’in Gürültülü Maceraları kitaplarıyla tanıdığımız; çocuk kategorisinde Bilge Çocuk ve Beyaz Bulut, yetişkin kulvarında ise Cins çatısı altından okuyucusuyla buluşan bir yazardır Melih Tuğtağ. Son kitabı Çorap Kral da aynı zamanda genel yayın yönetmenliğini üstlendiği Cezve Çocuk’tan görücüye çıkmıştır.

Cezve Çocuk’un ilk meyvelerinden biri olan bu çalışma, asimetrik bir zekayla yazılmış birbirinden enteresan dokuz hikayeyi aynı kapak altında toplamıştır. Bakıp görmediğimiz, görüp umursamadığımız ya da umursasak bile hakkını veremediğimiz birçok hadise, henüz yaratıcılıkları törpülenmemiş çocukların gözüyle anlatılmıştır.

Çocuk edebiyatını ciddiye almayıp bayağılaştıran yazarları utandıracak kadar güzel bu çalışmanın olay, mekân ve karakterlerinin orijinalliği de takdire değerdir. Kitap, hem didaktik hem de mizahi yönden güçlüdür. Üstelik sadece güldürmenin derdine düşüp malayani espriler yapmayan, alçaltıcı itham ve deyişlere başvurmayan nadir çalışmalardandır. Çocuklara eleştirel bakış kazandırabilme ve farkındalık sağlayabilme adına kurgusal açıdan da iyi bir örnektir. Kitap içerisinde modern zamanın tenkidine, çevreci öğretilere, hadislerden esintiler ve alegorik betimlemelere de rastlayacaksınız.

Bir şeyi ima ya da ikaz etmek için parmağını okuyucunun gözüne sokmadan, tatlı tatlı hissettirerek anlatmayı başaran bir yazar olan Melih Tuğtağ’ı sanıyoruz ki bu yüzden çocuklar seviyor ve kendilerine yakın buluyor.

“Mizah ve şaka insanın ruhunu güçlendirir” cümlesinden yola çıkarak bu tür kitapların yazarları, çocukların süper kahramanlarıdır, diyebiliriz. Dil, üslup ve içerik bu söylediklerimizi destekler nitelikte bir kaliteye sahiptir.

Kitabın çizeri olarak ise Resul Ertaş ile karşılaşıyoruz. Profesyonel çalışmalarla tanıdığımız çizer, bu kitapta da çizginin hakkını vererek şahane bir iş çıkarmış ortaya. Ertaş, çocukların seveceği kıvrımları yakalamayı başarabilen ve ismini hiçbir ham çalışmada görmediğimiz biridir.

Çorap Kral, çocukların sınav ve aile baskısı arasında bunalmışken soluklanacakları güzel duraklardan biridir. Soluklanmakla kalmayıp göğü içlerine çekecek kadar kocaman bir nefesle daha dinç ve farklı düşünecekleri taze bir çalışmadır. Bu kısmı özellikle vurguluyoruz, zira meslek sahibi olana kadar onlarca sınava girecek olan bu çocukların ebeveynlerini, bir kitabın sadece neşelendirdiğini söyleyerek ikna etmek imkânsız. Hem besin değeri yüksek hem de kahkaha garantili, diyerek eşeğimizi sağlam kazığa bağlayalım.

Uzun lafın kısası, 9+ çocukların ve diğer tüm yetişkinlerin Çorap Kral’la buluşması adına ısrarcıyım. Bu kitabı; ebeveynlerin somurtkan çizgilerine biraz olsun neşe bulaşması, eğitimcilerin kazanımlarına atlama rampası olması için öneriyorum. Çocukların ise akademik anlamda herhangi bir kaygı duymadan, geniş bir hayal özgürlüğü içinde okumalarını tavsiye ediyorum.

Çorap Kral
Melih Tuğtağ
Cezve Çocuk Yayınları
128 Sayfa, 2017

Etiketler

Tuğba Coşkuner

Hangi yılda doğduğunu pek önemsemiyor. Yaşını sayılarla değil anılarıyla ölçüyor. Nereli olduğu konusunda da kafası epey karışık. Doğduğu mu doyduğu mu yoksa sevdikleriyle olduğu yer mi, bilemiyor. Tek bildiği şey, en sevdiği mesleği yaptığı. Kendisi bir matematik öğretmeni. Aman durun, hemen yüzünüzü limon yemiş gibi buruşturmayın öyle! Çocukları sevmek için matematiği bir koşul olarak görmüyor. Okumak, yazmak ve öğretmek onun evi. Kendini orada güvende ve mutlu hissediyor. Daha önce yetişkinler için eğitim üzerine denemeler, düşünce ve kitap tanıtım yazıları kaleme aldı. Birçok dergiyle çalıştı, çalışıyor. Bu aralar bir de çocuklar, çocuk kalabilsin diye uğraşıyor. Onlar için okuyup onlar için yazıyor. Daima yüreğinde yeşil bir dal saklamaya çalışıyor; şarkı söyleyen küçük, yavru kuşları onun üzerinde ağırlıyor. En büyük isteği o melodinin sonsuza dek sürüp gitmesi.

Bir Yorum

  1. ya almadan okuya biliyormuyuz acil okumam lazımda doktor dedi okumazsam ölebilirmişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)