Çocukluğun Soğuk Geceleri

Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Elektroşok

Çocukluğun Soğuk Geceleri, Türk edebiyatının “Gamlı Prensesi” Tezer Özlü’nün çocukluğunun soğuk gecelerini anlattığı psikolojik temalı, kısa bir romandır. Çocukluk ve gençlik dönemlerini dört bölüm halinde vermiştir. Kitabı okuyanlar bir Kafka havası anımsattığını fark edecektir. Ünlü İtalyan yazar Fernando Pessoa’nın etkisi bütün bir esere gölge gibi sinmiştir.

Devamlı ölmek isteği…

Özlü, hayatında pek çok şeyden sıkılmış olsa da İstanbul’un Fatih ve Beyoğlu semtlerini çok sever. Bir İstanbul aşığı olduğunu itiraf eder. Çocukluğunun önemli trajik travması, psikiyatri kliniklerinin soğuk ve sessiz odalarında geçmesidir. İlk intihar eylemini büyük bir dikkatle gerçekleştirir. Aldığı hapları kusmamak için reçelle içinde muhafaza etmeye çalışır. Tezer Özlü’nün ölüme doğal bir bağı bulunmaktadır. Ölüm isteğini birçok kez giriştiği intihar eylemleri ile gerçekleştirmeye çalışır ama başarılı olamaz. Yine de erken yaşında bunca dertten olacak ki ömrünün erken bir döneminde göğüs kanserinden hayata veda eder.

Elektroşokla tedavi…

Almanya’da görev yapan psikiyatrist arkadaşımın tabiri ile “Tezer Özlü, bipolar bozukluğu olan yani manik depresif bir ruh haline sahiptir.” Yaşam ve ölüm arasında gidip gelen ama tedaviye cevap vermediğinden intihar eylemine başvuran bir kişidir. Elektroşok uygulaması en az dokuz seansta olumlu sonuçlar gösterdiğinden kolay bir süreç değildir. Japonya gibi ülkelerde bile bu uygulama direkt beyne format atmak amacıyla hala kullanılmaktadır. Günümüzde psikiyatrlar EKT uygulaması adıyla elektroşoku, ağır şizofren ve depresif hastalara uygulamaktadır. Yazara zaten elektroşok uygulanmasının nedeni de beynine format çekilerek intihar fikrinden vazgeçirmektir. Bazı kişiler için bu uygulama eserde kurgusal düzmece gibi düşünülse de yazar sık sık elektroşok uygulamasına maruz kalmıştır. Maruz kalmıştır diyorum; çünkü Özlü bu zoraki uygulamayı iradesi dışında uygulanmasını kabul etmiştir. Bunları yaşayan bir kadına “ boş şeyler yazmış denmesi” hem haksızlık hem de cahillik olur. Tezer Özlü gibi kaç kişinin Ferit Edgü gibi mektuplaştığı arkadaşı oldu? Kim Özlü’nün küçücük kitabında yaptığı betimlemeleri ve kendi iç dünyasını büyük bir ustalıkla verebildi?

Tezer Özlü, geleneksel eğitim ve öğretimin her şeyinden nefret etmiş, eğitim kurumlarında öğrendiği her şeyi unutmak için kendine yeminler ettirmeye çalışmış bir kişiliktir. Tabiî ki Özlü’nün ruh sağlığının bozuk olmasında otoriter ve milliyetçi bir babanın varlığının da etkili olduğunu hissedilmektedir. Özlü’nün aynı zamanda yoğun bir cinsellik tutkunu olduğunu görebiliriz. Diğer kitaplarını okuyan okurlar, yazarın seks ve cinselliğe çocukluk döneminden beri ilgi duyduğunu bilirler.

Tezer Özlü, edebiyatımızın en içten ve en gerçekçi sesidir. Hatta “Özlü, ne yazsa inanırım” diyebilecek kadar da içten olduğuna inanırım.

Çocukluğun Soğuk Geceleri
Tezer Özlü
Yapı Kredi Yayınevi
68 Sayfa, 2000

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.