Çocukların verimli bir yaz tatili geçirmesi için 7 etkinlik kitabı önerisi

Bir reklam vardı. Sanırım bir yumuşatıcıydı tanıtılan. “Güneş, deniz ve binlerce koku. Palmiye ağaçlarından gelen meltem esintisinin tazeliği” diye başlıyordu. Bu ifadeler bana hep mevsimin yaz olduğunu hatırlatır. Çoğumuz için yaz deniz, güneş; bazılarımız için doğa, orman , kamp; memleketinden uzak olanlar için akraba ziyaretleri demek. Bunların hepsinin yapılması da mümkün tabii ki. Yaz tatilini nerede geçirirsek geçirelim çocuklarla ilgili dertlerimizin ortak olduğunu düşünüyorum:“ Çocuğumu tabletten, telefondan nasıl uzak tutmalıyım?”

Günümüzde bir gerçek, nereye gidersek gidelim önceliğimiz internetin olup olmadığı. Bu çağın gidişatının bir sonucu. Sadece çocuklar değil biz büyükler de güneşlenirken artık akıllı telefonlarımızla meşgul oluyoruz. Bunun yanında elbette kitap okuyor, bulmaca da çözüyoruz. Seçtiğimiz kitaplar, genelde bizi sakinleştirecek, iş yorgunluğumuzu atmamıza yardımcı kitaplar oluyor. Bu durum, bütün bir yıl sabah erkenden kalkıp okula giden çocuklarımız için de geçerli.

Çocuklarımız oynasın, ekranla da meşgul olsun tabii ki dedikten sonra “ama” lı cümleler başlıyor. Ama……… da yapsın. Boş bırakılan yeri uygun kelimelerle doldurun desem, büyük çoğunluk “kitap da okusun” diyecektir kanaatindeyim. Ebeveynler olarak elbette haklıyız. Zihin ve ruhun gelişiminin sağlıklı olması için bu şart. Özellikle de okul öncesi ve ilkokula giden çocuklarımız için. Malum hayatın temelleri o yaşlarda atılıyor. O zaman bir soru daha, “Çocuklar ne okumalı?”

Tatil kitaplarını seçerken kriterimiz, çocukların eğlenerek öğrenmesi olmalı. Kaliteli zaman geçirmeyi sağlayan; sanat, bilim, edebiyat, felsefe alanlarında hazırlanmış kitaplar her zaman bize yardımcı. Böyle kitaplar aynı zamanda çocuğun ileride kitapla bağının devamını da sağlıyor. Bu konuda size birkaç önerim olacak. Keyifli okumalar.

Eğlenceli Etkinliklerle Bilim

Eğlenceli Etkinliklerle Bilim

Dünyamızın bize anlatmak istedikleri var. Hani Mevlana “Kainat kitabını okumak” diyor buna. Hatta “insan küçük bir kainattır “ diye de ekliyor. Hem kendimizi hem çevremizi tanımak çok önemli. Bunun için İş Bankası yayınlarından çıkmış “Eğlenceli Etkinliklerle Bilim” kitabını tavsiye ederim. Kemiklerimizden tutun da ağaçlara, böceklere kadar pek çok bilgiye ulaşmanız mümkün. Aynı zamanda kendi filminizi de yapabilirsiniz. Kitabın arka kapağında der ki “Bilim hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.” Fen dersinde öğrendiklerinizi hayata geçirmeye ne dersiniz?
Kitabın orijinal adı “This is Not A Science Book” Yazar, Clive Gifford. Çevirmen Efif Dinçer. Resimleyen Charlotte Milner. İş Bankası yayınlarından, 7 yaş ve üzeri için.

 


 

Çocuklar İçin yaratıcı Etkinliklerle Ekoloji “Çöller”

Çocuklar İçin yaratıcı Etkinliklerle Ekoloji “Çöller”

Ekoloji, son zamanlarda sık duyduğumuz kelimelerden. Çocukların anlaması zor olan kelimelerden.Kısaca “çevrebilim” diye tanımlanıyor. Doğa yürüyüşleri yaparken mantarları incelemek ekoloji içine girdiği gibi, banyodaki küf, evde gezinen bir hamam böceği de ekolojinin varlığından haberdar eder bizi. Gördükçe, inceledikçe sorular sorarız:“Mantarlar niye yerde yetişir?” “Denizde neler olur?” Çölde hangi bitkiler vardır?” “Kutuplar neden soğuk?” Cevapları nerden bulurum diye düşünenler için, Erdem yayınlarından “Çocuklar İçin Ekoloji” serisini öneririm. Burada “Çöller” kitabı var. Ama seride “Tropikal İklim, Akdeniz İklimi, Ilıman İklim ve Kutuplar da yer alıyor.” En güzeli de bu bilgilerin “Kes, yapıştır, boya” etkinlikleriyle yapılması.
Erdem yayınlarından çıkan kitabın yazarı, Kim Myung Hee; resimleyen Park So Yeon. 5 yaş ve üzeri için.

 


 

Sanat Eğlenceli Etkinlikler

Sanat Eğlenceli Etkinlikler

Yine İş Bankası yayınlarından bir kitap, bu kez içinde sanat var. Stem eğitim sistemini duymayan kalmadı diye düşünüyorum. Stem, (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) kısaltılması olan bir kelime. Ezber bozan bir eğitim sistemi. Kitap diyor ki, sanat stem için ilham kaynağı olabilir.Yolun başındaki sanatçıların ve genç bilim adamlarının ufkunun açılması temennisi de arka kapakta yerini almış. Aslında bu da seri halinde yayınlanmış kitaplardan “Sanat” içerikli olanı. Seride “Fizik, Teknoloji, Mühendislik, Matematik ve Bilim” de var.
Yazar, Jenny Jacoby.Resimleyen, Vicky Barker. Çevirmen, Anıl Ceren Altunkanat. 7 yaş ve üzeri çocuklar için. Daha küçük yaşlar da aileleriyle okuyabilir ve etkinlikleri yapabilir.

 


 

Adım Adım Resim Çiziyorum

Adım Adım Resim Çiziyorum

Bir yuvarlak yap, yanına bir çizgi, kare de ekle… Bakalım neler olacak? Eğer çizdiğinin bir hayvan olmasını istiyorsan kitaptaki yönergeleri takip et.Çekirge, fil balina ne istersen çizebilirsin. “Ben artık balina çizmeyi öğrendim. Şimdi de kendi balinamı çizeceğim dersen de kitapta senin için bırakılmış boş sayfaları kullanabilirsin.
1001 Çiçek yayınlarında çıkmış bu kitap da seri kitaplardan biri. Serinin diğer kitaplarında “İnsanlar, dinazorlar, taşıtlar “ da var.
Kitabı hazırlayanlar, Fiona Watt , Candice Whatmore . Çevirmen, Zeynep Serinker. 1001 Çiçek yayınlarından çıkan bu kitap bence yaşsız.

 


 

Dev Labirent

Dev Labirent

“Gözlerim çok keskin, en zor görevleri ben başarırım, “ diyorsan bu kitap tam senlik. Kitabın her sayfasında dev labirentler var. Labirentlerde gizli hayvanlar. Tek bir yol var. Senin görevin tam da burada başlıyor, o yolu bulmak. Haydi dostum kitap seni çağırıyor, al ve hemen başla. “Ara, bul,say” ama sakın pes etme. Kitabın sonunda cevap anahtarı var, istesen oradan da kontrol edebilirsin yaptıklarını.
Kitap Abm yayınlarından. Yazar, Agnese Baruzzi. Resimleyen, Agnese Baruzzi. Bence bu kiap da yaşsız. Aman büyüklere dikkat! Senden önce yolu bulmak isteyebilirler.

 


 

Yaz, Düşün, Araştır

Yaz, Düşün, Araştır

Okuma yazama bilenlerin tek başına, bilmeyenlerin da aileleriyle yapabilecekleri, bizi yazma konusunda teşvik eden güzel bir kitap; Yaz, Düşün, Araştır. Yeni sözcüklerle, ilginç öyküler oluşturmaya be dersin? Büyüyünce illaki yazar olmak zorunda değilsin ama kendini doğru ifade etmek zorundasın. Bu kitap sana bu konuda yardımcı. Kitap sana “Önünüzde boş, bembeyaz bir sayfa varken yazı yazmak pek de kolay olmayabilir. Bunun yerine rengârenk sayfalarla dolu, resimlerle bezeli ve çok eğlenceli ipuçlarının eşlik ettiği bir yazma deneyimine ne dersin?” diye soruyor. Sanırım ben cevabını tahmin edebiliyorum.
Kitap,Redhouse Kidz Yayınları’ndan. Yazar, Ezgi Berk. Resimleyen, Gökçe İrten. 7 yaş ve üzeri için.

 


 

Farkında mısın Büyüyoruz

Farkında mısın Büyüyoruz

“Gözlerini kapat, sakinleş, derin nefes al, kendini ve doğayı dinle, yavaşla” diyor kitapta yazar. Aynı zamanda yazar, “Düş Kurucu” diye hitap ediyor okurlarına. Son dönemlerde “Mindfulness (bilinçli farkındalık)” diye bir kelimeyi sıkça duymuşsundur. Bu kitapta işte tam da bu var. Yazar, aynı zamanda bir hikâye anlatıcısı. Kitabın hayallerimizi ne kadar zorlayacağını artık siz düşünün. Gelişme çağındaki değişimlere, eğlenceli aktiviteler eşlik etsin isterseniz kitabı mutlaka okuyun derim.
Kitap, Destek yayınlarından. Yazar, Dilara Duman. 7 yaş ve üzeri için.
Kitaplar koca bir derya. Benim buraya tavsiye niyetine yazdıklarım damlalar niyetine. Okuyarak büyüyen çocuklar yetiştirmek adına bir katkım olabilirse ne mutlu. Bol aktiviteli tatiller.

One thought on “Çocukların verimli bir yaz tatili geçirmesi için 7 etkinlik kitabı önerisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir