Çocukların 3 – 6 Yaş Döneminde Kitap Seçimi

Okuma alışkanlığının kazanımında özellikle 3-6 yaş dönemi önem taşıyor. Bu yaş grubu okumaya hazırlık öncesi dönem olduğu için kitaplarla tanışma evresinden kitabı daha detaylı anlamlandırma dönemine geçiliyor. Çocuğunuz gelişimsel düzeyine göre kitap sayfalarını çeviriyor, resimlerinden hikâyeyi takip ediyor, yazı farkındalığı artıyor. Bu nedenle çocuğunuza seçeceğiniz kitabın özellikleri de farklılaşıyor.
Kitap seçiminde dikkat edilmesi gereken temel öğelerden biri kitabın bir hikâye içermesi. Basit olmakla birlikte bir olay örgüsüne sahip olması, hikâye kahramanlarına yer vermesi.

Kitapta yer alan karakterler çocuğun özdeşim kurması açısından ciddi önem taşıyor. Bu nedenle kitap kahramanlarının rol model olabilecek özellikler taşıması önemli. Ebeveynler kitap seçiminde karakterlerin özelliklerine de mutlaka dikkat etmeli.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kitapların içeriğinde farklılıklara saygının yer alması, kitabın cinsiyetçi kalıplardan arındırılmış olması. Bu yüzden çocuk için seçilen her kitabın, çocuğa okunmadan önce mutlaka ebeveyn denetiminden geçmesi gerekiyor.

Çocuk Kitapları

3-6 yaş döneminde çok uzun olmayan metinler ve resimlerin yoğunlukta olduğu kitaplar seçilebilir. Aynı zamanda metin resim uyumu da henüz okuma becerisini kazanmamış çocuğunuzun hikâyeyi çizimlerinden takip edebilmesi açısından önemli. Bununla birlikte çizimlerin hayal gücünü artıran, üzerinde konuşulabilecek ayrıntılara sahip olması da çocuğunuzun gelişimini destekleyecektir.

Resimli kitapların yanı sıra bu dönemde dergiler, bulmacalar ve etkinlik kitaplarından da yararlanılabilir. Bu kitaplar çocuğunuzun okula hazır bulunuşluğunu da artıracaktır.
Bu dönem okumaya hazırlık öncesi dönem olduğu için kitabın yazı tipinin sade olması da okuma becerisinin öğreniminde çocuğunuza kolaylık sağlayacaktır.

Çocuk Kitapları

Kitap seçiminde bir diğer önemli etken ise kitabın konusu. Çocuğunuzun ilgi alanına yönelik seçeceğiniz kitaplar okuma ve kitap sevgisini artıracaktır. Günlük yaşamdan örnekler, taşıtlar, basit doğa olayları, hayvanlara yer veren kitaplar bu dönemde çocukların ilgisini çekecektir. Aynı zamanda çocuğunuzun dinozorlar, uzay, bitkiler, elektrikli aletler gibi ilgisini çeken özel alanlar varsa kitap seçiminde bunları da dikkate almalısınız. Kitapta yer alan konular çocuğun ilgi alanlarıyla birleştiğinde kitap sevgisi de artacaktır.

Kitapçıya çocuğunuzla birlikte gitmeniz, kitap seçiminde ona seçim sunmanız, kendi ilgi alanını oluşturabilmesi için fırsat vermeniz de kitap kültürünün gelişimi ve gelecek yaşantısında nitelikli kitap seçimi konusunda onun gelişimine katkı sağlayacaktır.

2 thoughts on “Çocukların 3 – 6 Yaş Döneminde Kitap Seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir