Çocukları Maceradan Maceraya Sürükleyecek 3 Öykü Kitabı

Her çocuk mutlaka sever macerayı…
Denizlere açılmayı, farklı gezegenlere farklı diyarlara seyahat etmeyi, uzaya yapılan yolculukları anlatan kitapları her çocuk sever. Bu yazımda macera ve serüveni çocuk diline göre anlatan üç muhteşem öykü kitabından bahsetmek istiyorum.

Bir Yelkenlimiz OlsaydıBir yelkenlimiz olsaydı neler yapardık acaba? Bir buharlı trenimiz ya da bir füzemiz olsa… Neler yapardık? Nerelere giderdik hiç düşündünüz mü? Şimdi değineceğim kitap bu konuda çocuklara çok güzel fikirler veriyor. Kitabın adı “Bir Yelkenlimiz Olsaydı.” Jonathan Emmett tarafından yazılmış, Aslı Candaş tarafından dilimize çevrilmiş bu macera dolu kitap Formül Yayınları tarafından basılmış. Rengarenk çizimleriyle her çocuğun dikkatini çekeceği kesin. Kitabın kahramanları küçük bir kız çocuğu, erkek çocuğu ve tatlı, tüylü bir köpek. Esasında bu kahramanların hayallerini anlatıyor kitap. Eğer bir yelkenlileri olsaydı acaba bu kahramanlarımız nereye giderlerdi? Okyanuslara mı, sıcak ülkelere mi yoksa define adalarına mı? Her sayfasında maceralara atılan küçük kahramanlarımız en sonunda bir şeyin farkına varıyorlar. Aslında arkadaşlarımızın olması belki de her şeyden daha güzeldir değil mi? Bu kitabı özellikle küçük yaş grubu çocuklarla beraber okuyabilirsiniz. Her sayfasında bir cümlelik yazılar olması ve olayın sürekli değişerek hareketlilik göstermesi, yerinde duramayan minikler için çok uygun. Eğer siz de çocuğunuzla birlikte define adalarına gitmek, sisli ormanlardan geçmek, uzaylılarla tanışmak istiyorsanız bu kitap sizi kesinlikle o diyarlara götürecek emin olun.

Denize Açılan FareBahsedeceğim bir diğer kitap ise “Denize Açılan Fare.” Amy Sparkes tarafından kaleme alınmış, Derin Erkan tarafından ise dilimize çevrilmiş bu kitap 1001 Çiçek Yayınları tarafından basılmış. Minik bir fare hevesle denize açılıyor. Peki, neden açılıyor acaba uçsuz bucaksız denize? Tabi ki peynir bulmak için. Peynir bulmak için açılıyor açılmasına ama, karşısına neler neler çıkıyor bir bilseniz. Yaban arıları mı dersiniz, uzaylılar mı dersiniz, dizleri tüylü tüylü keçiler mi dersiniz… Oysa farenin tek amacı peynir bulmaktı. Bir sürü canlıyla dolan bu gemi dayanır mı bu kadar ağırlığa? En sonunda büyük bir çatırtıyla su almaya başlıyor bu küçük gemi. Acaba yolda karşısına çıkan canlılar fareye yardım edecekler mi? Acaba fare istediği peyniri bulabilecek mi? Fantastik bir maceranın kapısını aralayan bu kitabı, bütün çocukların pür dikkat dinleyeceklerinden eminim. Renkli ve ayrıntı çizimlerinin yanında şiirsel dili bu kitabı vazgeçilmez kılıyor. Hem fiyatı uygun hem de ulaşılması kolay. Bu tarz kitaplar kesinlikle kaçırılmamalı. Eğer çevrenizde fantastik maceraları seven çocuklar varsa hiç tereddüt etmeden bu kitabı alabilirsiniz.

Büyük MaceraBahsetmek istediğim son kitap ise ismiyle kendini ele veriyor. “Büyük Macera…” Elina Ellis tarafından yazılan, Ali Berktay tarafından ise dilimize çevrilen bu kitap Türkiye İş Bankası Yayınları’ na ait. Bu sefer kahramanlarımız Kanada Geyiği, Tilki, Tavuk ve Ayı… Kitabın kapağında da zaten maceraya atılan kahramanlarımızı görebiliyoruz. Bu dört kafadar bir gün ne yapacaklarını düşünürken büyük bir macera yaşamak istiyorlar. Ama tabi ki hepsinin istediği maceralar çok farklı. Afrika’ ya gitmek isteyen var, Kuzey Kutbu’ na gitmek isteyen var. Ay’a gitmek isteyen bile var. Hepsi birbirinden maceraperest bu kahramanlarımızın. Ama biri var ki tek istediği teyzesinin köyüne gitmek. Maceraperest arkadaşlar hep birlikte kafa kafaya veriyorlar ve bu büyük macerada karşılarına neler çıkabileceğini konuşuyorlar. Ya karşılarına tehlikeli şeyler çıkarsa ne yapacaklar? En sonunda sabah ellerinde harita, sırtlarında çanta yola çıkan kahramanlarımız büyük bir tepeyi aşıyorlar. Ve karşılarına çıkan yer o kadar tatlı ki… Bazen küçük maceralar, büyük maceralardan daha iyidir değil mi? Kitabın sayfalarında arkadaşlığı, yardımlaşmayı, sımsıcak sevgiyi göreceksiniz. Maceramız biraz uzun. Bu sebeple 3- 4 yaş ve üzeri çocukların daha fazla dikkatini çekecek ve onların hiç sıkılmadan dinleyebilecekleri bir kitap. Eğer gittiğiniz kitapçıda görürseniz mutlaka alın derim.

Her çocuğun kitapları sevmesi gerektiğine inananlara…

2 thoughts on “Çocukları Maceradan Maceraya Sürükleyecek 3 Öykü Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.