Çocuklarda 2 – 3 Yaş Döneminde Kitap Seçimi

İki yaş döneminde çocuğunuzun dil gelişimi hızla ilerlemeye devam etmektir. Kullandığı sözcük sayısı artmıştır, alıcı dil becerileri hızla gelişmektedir. Yani telaffuz edemese de sizin söylediğiniz pek çok sözcüğü anlar, söylediklerinizi yerine getirir. Bununla birlikte merak ve keşfetme isteği de bu dönemde artmıştır. Bu durum, iki yaş dönemindeki çocuğunuza seçeceğiniz kitapların özelliklerinin de farklılaşmasına yol açar.

Bebeklik döneminde tercih edilen abc kitapları, bez kitaplar, dokulu kitapların yanı sıra kitapların içine yavaş yavaş yazılı metinler girmeye başlar. Aynı zamanda resimler de farklılaşmıştır. Bebeklik dönemindeki kitaplarda genellikle bir sayfada tek bir nesnenin resmi yer alırken, bu dönemde çizimler bir hikâyenin anlatımına dönüşmeye başlar.

Kısa metinlerden oluşan, bir sayfada birkaç sözcüğün ya da bir cümlenin yer aldığı kitaplar bu dönemde tercih edilebilir. Bu kitaplarda az sayıda cümleyle oldukça kısa bir hikâyenin verildiğini görürüz. Metinlerde yer alan hapşırma, kırılma, takırtı gibi yansıma sesler ve kitabı okuyan yetişkinin seslendirmesi ise çocukların ilgisini çekecek ve dikkatini sürdürmesini sağlayacaktır.

İçeriğinde bir hikâyeye yer veren kitapların seçiminde dikkat edilecek nokta yazının oldukça az, resimlerin fazla olmasıdır. Çocukların dikkat süresi göze alındığında hikâyeler oldukça kısa olmalıdır. Siz okumaya devam ederken çocuğunuz kitabı çizimlerinden takip edecektir. Bu nedenle kitaptaki metnin ve çizimlerin birlikteliği de önemlidir. Bu yaş döneminde kitabı her seferinde metni takip ederek okumanın yerine çizimlerine bakarak anlatabilir, çocuğunuzdan anlatmasını isteyebilir ve çizimlerdeki ayrıntıları çocuğunuzla inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuza da kitap sayfalarını çevirmesi için mutlaka fırsat vermelisiniz.

Kitapta anlatılan konunun günlük yaşamdan olaylara yer vermesi, şaşırtıcı, komik öğeler barındırması çocuğunuzun ilgisini çekecektir. Bu dönemde aynı zamanda hayvan karakterlerin yer aldığı kitapları da çoğunlukla tercih edebilirsiniz. Kuklalı kitaplar, tekerlemeli kitaplar, içerisinde tekrarlı anlatıma yer veren kitaplar da çocuğunuzun kitaplardan daha fazla keyif almasını sağlayacaktır.

2-3 yaş döneminde kitap seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kitabın bir hikâyeye yer verirken az sayıda sözcük ve oldukça yalın bir anlatım tercih etmesidir. Böylece çocuğunuz hem bir hikâyeyi takip edecek hem de dikkat süresi, kısa süreli hafıza ve odaklanma becerileri desteklenecektir. Aynı zamanda bu süreçte kitaptan keyif alacak, kitap kültürü gelişmeye devam edecektir.

2 thoughts on “Çocuklarda 2 – 3 Yaş Döneminde Kitap Seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.