KitapKitap Listeleri

Çocuklara Savaşlar Nasıl Anlatılır?

Rüzgara Bırakılan Dilekler

Rüzgara Bırakılan Dilekler

Amerikalı Japonların, 2. Dünya Savaşı’nda Amerika aleyhine ajanlık yapacakları ve ülke sırlarını ayan edecekleri düşünüldüğü için tehcir edilmesine ya da toplama kampına gönderilmesine karar verilir. Bu da acı dolu bir hikayenin sıfır noktası olur. Gerçek bir tarihi hikayeden yararlanılarak kaleme alınmış bu kitap, bahsedilen kamplara gitmek zorunda kalan bir ailenin yaşamını anlatır. Ana karakter bu ailenin küçük kız çocuğudur. Aile savaş sebebiyle paramparçadır ve bu da Manami’de onulmaz duygulara sebep olmuştur. Manami’nin bu duygulardan kurtulması ve kaybettiklerini unutması epey bir uzun sürer. Rüzgara bırakmadığı dilek kalmamıştır. Bu mektupların sahiplerine ulaşıp ulaşamadığı bilgisiyse okuyanın hakkı.
Savaşın psikolojik, ekonomik, antropolojik ve siyasi perspektifi çocukların anlayacağı şekilde kaleme alınmış. Okurları, toplama kamplarına sadece Yahudilerin gittiği yanılgısından kurtaracak duygusal bir çalışma. 11+ için kaçırılmaması gereken bir deneyim.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Sonraki sayfa
Etiketler

Tuğba Coşkuner

Hangi yılda doğduğunu pek önemsemiyor. Yaşını sayılarla değil anılarıyla ölçüyor. Nereli olduğu konusunda da kafası epey karışık. Doğduğu mu doyduğu mu yoksa sevdikleriyle olduğu yer mi, bilemiyor. Tek bildiği şey, en sevdiği mesleği yaptığı. Kendisi bir matematik öğretmeni. Aman durun, hemen yüzünüzü limon yemiş gibi buruşturmayın öyle! Çocukları sevmek için matematiği bir koşul olarak görmüyor.Okumak, yazmak ve öğretmek onun evi. Kendini orada güvende ve mutlu hissediyor. Daha önce yetişkinler için eğitim üzerine denemeler, düşünce ve kitap tanıtım yazıları kaleme aldı. Birçok dergiyle çalıştı, çalışıyor. Bu aralar bir de çocuklar, çocuk kalabilsin diye uğraşıyor. Onlar için okuyup onlar için yazıyor. Daima yüreğinde yeşil bir dal saklamaya çalışıyor; şarkı söyleyen küçük, yavru kuşları onun üzerinde ağırlıyor. En büyük isteği o melodinin sonsuza dek sürüp gitmesi.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)