KitapKitap Listeleri

Çocuklara Savaşlar Nasıl Anlatılır?

Kuklacı Çocuk

Kuklacı Çocuk

2. Dünya Savaşı ve soykırıma dair onlarca kitap okudum. Ama bu kitap, okuduklarım arasında en iyilerden biri. Çünkü aynı savaşı iki farklı cephenin insanlarının gözünden anlatmış. Gettolara tıkılan Yahudi çocuğun ve o çocuğu gettolara tıkan Alman askerin iki ayrı hikayesi. Ortak paylaşımlar, anılar ve kuklalar… Savaşın, siyasetin, zulmün iç yüzünü gerçek anekdotlardan ve şahıslardan yararlanarak anlatan yazar, çok etkileyici bir romana imza atmış. İnsanın kendini ve güttüğü amacı sorgulamasını sağlayan şahane bir soykırım hicvi, barış güzellemesi. Genç ve yetişkinler için ısrarla önerilir.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Sonraki sayfa
Etiketler

Tuğba Coşkuner

Hangi yılda doğduğunu pek önemsemiyor. Yaşını sayılarla değil anılarıyla ölçüyor. Nereli olduğu konusunda da kafası epey karışık. Doğduğu mu doyduğu mu yoksa sevdikleriyle olduğu yer mi, bilemiyor. Tek bildiği şey, en sevdiği mesleği yaptığı. Kendisi bir matematik öğretmeni. Aman durun, hemen yüzünüzü limon yemiş gibi buruşturmayın öyle! Çocukları sevmek için matematiği bir koşul olarak görmüyor.Okumak, yazmak ve öğretmek onun evi. Kendini orada güvende ve mutlu hissediyor. Daha önce yetişkinler için eğitim üzerine denemeler, düşünce ve kitap tanıtım yazıları kaleme aldı. Birçok dergiyle çalıştı, çalışıyor. Bu aralar bir de çocuklar, çocuk kalabilsin diye uğraşıyor. Onlar için okuyup onlar için yazıyor. Daima yüreğinde yeşil bir dal saklamaya çalışıyor; şarkı söyleyen küçük, yavru kuşları onun üzerinde ağırlıyor. En büyük isteği o melodinin sonsuza dek sürüp gitmesi.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)