KitapKitap Listeleri

Çocuklara Savaşlar Nasıl Anlatılır?

Koyunlar Kralı I. Louis

Koyunlar Kralı I. Louis

Koyundan kral mı olur, demeyin. Kimden kimden oluyor, koyundan mı olmayacak? Hem kral olmak nihayetinde bir taç bulmaya bakar değil mi? Louis için de öyle oldu işte. Normal bir koyun gibi gezinedururken bir taca rastladı ve kafasına geçirdi. Sonra, puf! Birden bire kral oluverdi ya da o öyle zannetti. Ardından da bir kral ne yapar ya da bir kralın neyi olması gerekir, diye düşündü. Kocaman bir bahçe ve heykeller gerekiyordu. Düzen için uygun adım yürüyen bir tebaa. En büyük sanatçıların davet edildiği gösterişli bir şato. Bunlar tamamdı ama sanki bir şey ya da kural eksikti. Nihayetinde onu da buldu. Kralın yanında ancak ve ancak en yakışıklı, güzel, özel koyunlar dolaşabilecekti. Geri kalanı çoook uzak diyarlara sürülmeliydi. Ama gelin görün ki rüzgarla gelen tacın gitmesi de bir rüzgâra bakardı değil mi? Ee haliyle krallık da ona bağlıydı.

Çocuklara kibri, egoyu, zorbalığı, şekilciliği, görmemişliği, kendini beğenmişliği, adaleti, bir liderin nasıl olmaması gerektiğini, soykırımı, tehciri, kaderi, şükrü anlatan ve bunu okuyan ebeveynin algı yelpazesine bağlı olarak daha nice önemli ayrıntıya değinebilecek bir kitap. Okul öncesi dönemi için bulunmaz bir Hint kumaşı.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Sonraki sayfa
Etiketler

Tuğba Coşkuner

Hangi yılda doğduğunu pek önemsemiyor. Yaşını sayılarla değil anılarıyla ölçüyor. Nereli olduğu konusunda da kafası epey karışık. Doğduğu mu doyduğu mu yoksa sevdikleriyle olduğu yer mi, bilemiyor. Tek bildiği şey, en sevdiği mesleği yaptığı. Kendisi bir matematik öğretmeni. Aman durun, hemen yüzünüzü limon yemiş gibi buruşturmayın öyle! Çocukları sevmek için matematiği bir koşul olarak görmüyor.Okumak, yazmak ve öğretmek onun evi. Kendini orada güvende ve mutlu hissediyor. Daha önce yetişkinler için eğitim üzerine denemeler, düşünce ve kitap tanıtım yazıları kaleme aldı. Birçok dergiyle çalıştı, çalışıyor. Bu aralar bir de çocuklar, çocuk kalabilsin diye uğraşıyor. Onlar için okuyup onlar için yazıyor. Daima yüreğinde yeşil bir dal saklamaya çalışıyor; şarkı söyleyen küçük, yavru kuşları onun üzerinde ağırlıyor. En büyük isteği o melodinin sonsuza dek sürüp gitmesi.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)