KitapKitap Listeleri

Çocuklara Savaşlar Nasıl Anlatılır?

Çocukların savaşı anlamlandırmasını; savaşın getirip götürdüklerinin, hangi durumda desteklenip hangi durumda desteklenmemesi gerektiğinin görülmesini; vatan, millet gibi kavramların bir zemine oturmasını ve özgürlük, tehcir-göç, baskı gibi zor konuların kısmen deneyimlemesini sağlayacak birçok kitap var. Bunlardan farklı bakış açılarıyla yazılmış olanları bir araya getirdik ve her coğrafyadan birer örnek seçmeye çalıştık. Ancak mevzu psikolojik ve sosyolojik olarak epey hassas olduğundan kitapları okurken ya da okuturken mutlaka çocuğunuzla uzun uzun konuşun, geçen olayları değerlendirin.

Zafer Kimin?

Zafer Kimin?

Savaş ne için yapılır? Ne zaman gereklidir? Savaşın incelikleri var mıdır? Savaş katliamla eşdeğer midir? Savaş kötü müdür, iyi mi? Savaşın kültürel etkileri nelerdir? Asker dediğin nasıl biri olmalıdır? İşgal ile savaş aynı şey midir? İşgal hangi durumlarda zorunludur?

Bu kitap savaşı, barışı, adaleti, yağmacılığı, açgözlülüğü, asker ve askerliğe dair birçok konuyu konuşabileceğimiz gerçekten güzel örneklerden biri. Sadece konu itibariyle de değil, tasarım, dil, çeviri, çizim bakımından da oldukça yetkin. Hassas bir konu olduğundan mevzua değinen epey az kitap var. Hele de okul öncesi dönemi için mesele, daha da gergin bir hal alabiliyor zaten.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Sonraki sayfa
Etiketler

Tuğba Coşkuner

Hangi yılda doğduğunu pek önemsemiyor. Yaşını sayılarla değil anılarıyla ölçüyor. Nereli olduğu konusunda da kafası epey karışık. Doğduğu mu doyduğu mu yoksa sevdikleriyle olduğu yer mi, bilemiyor. Tek bildiği şey, en sevdiği mesleği yaptığı. Kendisi bir matematik öğretmeni. Aman durun, hemen yüzünüzü limon yemiş gibi buruşturmayın öyle! Çocukları sevmek için matematiği bir koşul olarak görmüyor. Okumak, yazmak ve öğretmek onun evi. Kendini orada güvende ve mutlu hissediyor. Daha önce yetişkinler için eğitim üzerine denemeler, düşünce ve kitap tanıtım yazıları kaleme aldı. Birçok dergiyle çalıştı, çalışıyor. Bu aralar bir de çocuklar, çocuk kalabilsin diye uğraşıyor. Onlar için okuyup onlar için yazıyor. Daima yüreğinde yeşil bir dal saklamaya çalışıyor; şarkı söyleyen küçük, yavru kuşları onun üzerinde ağırlıyor. En büyük isteği o melodinin sonsuza dek sürüp gitmesi.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)