Çocuklara Savaşlar Nasıl Anlatılır?

Çocukların savaşı anlamlandırmasını; savaşın getirip götürdüklerinin, hangi durumda desteklenip hangi durumda desteklenmemesi gerektiğinin görülmesini; vatan, millet gibi kavramların bir zemine oturmasını ve özgürlük, tehcir-göç, baskı gibi zor konuların kısmen deneyimlemesini sağlayacak birçok kitap var. Bunlardan farklı bakış açılarıyla yazılmış olanları bir araya getirdik ve her coğrafyadan birer örnek seçmeye çalıştık. Ancak mevzu psikolojik ve sosyolojik olarak epey hassas olduğundan kitapları okurken ya da okuturken mutlaka çocuğunuzla uzun uzun konuşun, geçen olayları değerlendirin.

Zafer Kimin?

Zafer Kimin?

Savaş ne için yapılır? Ne zaman gereklidir? Savaşın incelikleri var mıdır? Savaş katliamla eşdeğer midir? Savaş kötü müdür, iyi mi? Savaşın kültürel etkileri nelerdir? Asker dediğin nasıl biri olmalıdır? İşgal ile savaş aynı şey midir? İşgal hangi durumlarda zorunludur?

Bu kitap savaşı, barışı, adaleti, yağmacılığı, açgözlülüğü, asker ve askerliğe dair birçok konuyu konuşabileceğimiz gerçekten güzel örneklerden biri. Sadece konu itibariyle de değil, tasarım, dil, çeviri, çizim bakımından da oldukça yetkin. Hassas bir konu olduğundan mevzua değinen epey az kitap var. Hele de okul öncesi dönemi için mesele, daha da gergin bir hal alabiliyor zaten.

One thought on “Çocuklara Savaşlar Nasıl Anlatılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir