Çocuklar Anneleri Büyütür

“Çocuk eğitiminde iyi yolda olduğumuzun sağlamasını nasıl yaparız?
Sözümüzü dinleyen çocuklar mıdır, her şeyin yolunda gittiğinin göstergesi.
Derslerinde çok başarılı, her şeyi bir çırpıda anlayan ve öğrenen çocuklar mı?
Hep boyundan büyük laflar eden çocuklar mı? Düzenli olanlar mı?
Ya da ‘Peki anneciğim/babacığım .’ diyenler mi? Bir kötü alışkanlığa bulaşmadan ergenliğini geçirenler mi? İyi bir meslek sahibi olanlar mı?
Yaşlanınca bize bakacak olanlar mı?” diye bize kitabında sorular sormaktadır, iki çocuk annesi sosyolog Yazar Tuğba Akbey İnan.
Şimdi kağıdı kalemi hazırlayıp “Hah işte ben de bilmiyorum, bir akıl verin.” diye reçete bekliyorsanız, bu kitap size o reçeteyi vermemektedir. İlacı kendinizin bulması için “Farkındalık” oluşturmaya çalışmaktadır.

cocuk1 Kitabımızın temel dayanağı “Farkındalık”. Kendinizi, kendi çocukluğunuzu, ailenizi, yaşadığınız çevrenin koşullarını ve bu bağlamda en çok da “Çocuklarınızı farkında olmanızı” istemektedir. Bunu yapmak içinde sorgulamamızı sağlayacak nitelikte sohbet havasında sorular sormakta ve açıklamalar yapmaktadır.

Yazar, kitabında farklı başlıklarda günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan sorunlara
değinmektedir. Bunu yaparken yaptığı gözlemler ve kendi çocukları ile ilgili
deneyimlerini aktarmaktadır. Çocukların gösterdikleri davranışlara, yetişkinlerin düşünmeden karşılık vermeleri; Çocuklardan biz yetişkinken tahammül edemediğimiz durumları olgunlukla karşılamalarını beklememiz;
Onların ‘çocuk’olduğunu unutup kapasitelerini aşan taleplerde bulunmamız
gibi oldukça düşündürücü konularda görüşleri yer almaktadır.

cocuk2Kitapta, ‘farkındalık’ oluşturmak için yazar, kendimizi çocukların yerine koyup düşünmemizi ve hissetmemizi istemektedir. Gerçek manada ‘sorumluluk’ almanın gerekliliğini, ebeveynler olarak sorumluluklarımızı, babaysak ‘anne’ rolüne girmeden, anneysek ‘baba’ rolüne girmeden yerine getirmemizi belirtmekte ve önerilerde bulunmaktadır. En önemlisi de hem çocuklarımızı hem kendimizi başkaları ile kıyaslamadan kendimize odaklanarak değerlendirmemizi istemektedir.

‘İç sesiyle kavga etmeyen’ çocuklar yetiştirildiğinde kendinden kaçmayan,
sorumluluklarını bilen ve kendine güvenen çocuklarımız olacağını belirtmektedir. Bunun nasıl olacağı ise kitapta yer almaktadır.

Kitabın yapısına bakıldığında tipik eğitim kitaplarından farklı olduğunu görmektesiniz. Çünkü yazım şekli ile ‘deneme’ türü diyebileceğimiz bir yapıya sahiptir.

cocuk3Kitapta hem sosyolojik hem eğitsel hem de dini açıklamalara ve alıntılara yer verilmektedir. ‘Çocukların Allah’ın Bize Verdiği Emanet’ olduğu vurgusu yapılmaktadır. Çocukların dünyaya geldiklerinde sahip oldukları iyilik ve manevi değerlerin büyürken bizler tarafından değiştirildiği, bu sebeple ebeveyn olarak asıl görevimizin çocukların sahip oldukları değerleri korumamız gerektiği vurgulanmaktadır.

Yazar kafası karışan ebeveynler için şu soruyu sorarak kendimize dönüp bakmamızı sağlamakta ve nereden başlayacağımızın ipucunu vermektedir. “Peki, siz bir anne baba olarak çocuklarınız tarafından nasıl hatırlanmak istersiniz?” Nasıl hatırlanmak istiyorsak onlara öyle anılar bırakalım öyleyse; yani işin sırrı bizde.

Çocuklar Anneleri Büyütür
Tuğba Akbey İnan
Profil Çocuk
190 sayfa, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir