Geçen akşam “Anne bana sen kitap okur musun?” diye sordu kızım. O akşam çok yorgundum, yoğun bir günün sonunda sessizliğe ihtiyacım vardı ve sesli olarak bir kitabı okumaya takatim hiç yoktu. Ama kızımın isteğini elbette kıramadım. O an bir kitabı tek başına okumak istemediğini, benim sesimden dinlemek istediğini biliyordum. Bir süre boyunca, kendi seçtiği kitabı birlikte okuduk. Ben okudum o dinledi, sonra o okudu ben dinledim. Bir çocuktan kitap dinlemenin keyfi çok başka inanın. Yeniden çocukluğunuzu keşfediyorsunuz. O akşam yorgunluğumun geçtiğini de söylemeliyim.

Birlikte Okuma Yapmak Kitap Sevgisini Kazandırır
Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma konusu hep konuşulur, tartışılır. Uzmanların çeşitli önerileri var, farklı deneyimler ve yöntemler var. Ama bir çocuğa kitap sevgisini kazandırmanın en güzel yollarından biri de birlikte okumaktır, birlikte kitap keşfi yapmaktır, birlikte kitap alışverişi yapmaktır. Birlikteliğin çok önemli bir gücü ve sihri olduğuna inanıyorum.

Kitaplara Dokunmak Sevgiyi Geliştirir
Kızım doğduktan sonra ilk adımlarını atmaya başlaması ile birlikte onu kitapevlerine götürmeye başlamıştım. İlk zamanlar raflardaki her şeye elini atar, dokunmak isterdi. Tüm çocuk kitaplarına dokunmasını, eline alıp incelemesini isterdim. Kitaplara dokundukça, sayfalarını çevirdikçe kitap sevgisinin de içinde yeşereceğine inanırdım. Öyle de oldu zaten.

Kitapları Keşfetmesi İçin Çocuklara Fırsat Verilmeli
O dönemde elbette yaşına uygun kitapları almaya çalıştım. Beş, altı yaşına geldiğinde ise kitap keşiflerimizde daha bilinçli olarak kitap bakmaya başladı kızım. Kendince seçimler yapıyordu artık. Benim de yönlendirmelerim ve seçimlerim oluyordu elbette. Şimdi ise kızım 10 yaşında ve artık kendi kitap seçimlerini kendi yapıyor.

Kitapevlerinde birlikte keşif yaparken kendi alanlarımızla ilgili rafların başında bağımsız olarak kitaplara bakıyoruz. Kitaplara bakarken bazen onu gizlice ve mutlulukla izliyorum. Geçenlerde, “Anne bana bir şiir kitabı alır mısın?” diye sorduğunda, önce şaşırdım sonra çok mutlu oldum. Ben küçükken hiç şiir kitabım olmamıştı. Şimdilerde ise zaman zaman birlikte şiir okuyoruz ve kızım sayesinde hayatımda daha çok şiir yer alıyor artık. Çocuklardan biz yetişkinler de çok şey öğreniyor ve kazanıyoruz.

Birlikte kitap okumaktan, ona kitap okumaktan ve ondan kitap dinlemekten halen vazgeçmedim. Ve inşallah bu hep böyle devam edecek, etmeli de.