Çocuk Kitabı Seçiminde Ailelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Günümüzde birçok yayınevi çocuk edebiyatını ve çocuk kitaplarını yeni bir pazar olarak gördükleri için çocuk psikolojisinden ve çocuk edebiyatından anlamayan kişiler tarafından yazılmış, çizilmiş kitaplar basmaktalar. Bazı kitaplar editör kontrolünden bile geçmeden kitapçıların raflarında yerini alıyor. Böyle kitapları aile okumadan çocuğa verince bir çocuğun, çocukluğu ve geleceği olumsuz etkileniyor.

Çocuklar okudukları kitaplarda doğruyu yanlışı ayırt edemedikleri için kitap seçiminde ailelere büyük sorumluluk düşüyor. Yanlış kitap seçimi ile çocuğun gelecek yaşantısında kitap sevmemesine neden olabilir hatta travma geçirmesine sebep olabilirsiniz. Kitap öncelikle fiziksel açıdan incelenmeli(sayfa sayısı, puntosu, resimler, kapak tasarımı, kullanılan kâğıt kalitesi…). Fiziksel açıdan uygun görülürse çocuktan önce kitap okunulmalı bir sorun görülmezse çocuğa okutulmalıdır. Bu zor bir süreç olarak görülse de ebeveynlerin dikkat etmesi gereken önemli bir konudur.

1.Kitap seçiminde çocuğun beklentisi ve istekleri göz önünde bulundurulmalı.

Mümkünse kitap alışverişlerine çocukla birlikte çıkılmalı. Kendi beğendiği kitabı alan ve kitap seçimine dâhil olan çocuk alınan kitabı daha çok benimser ve kitaba daha çok değer verir.

2. Puntosu çocuğun okuyabileceği, okurken gözleri yorulmayacağı boyutta olmalıdır.

Punto çocuğun okuyabileceğinden çok küçük olursa harfleri seçmekte zorlandığından çabuk yorulacak ve okuduğu metni anlamayacaktır. Kitap okurken yorulan ve anlamayan çocuk bir süre sonra kitap okumak istemeyecektir.

3. Kitabın kapağı ve resimleri çocuğun dikkatini çekecek şekilde olmalı. Resimler kötü ve renkler soluk ise çocuğunuz kitabı okumak istemeyecektir; çünkü çocuklar için renk ve resimler çok önemlidir. Kitap kapağında ve iç sayfalarında bulunan resimlerin kitapla bağlantılı olmasına ve cinsel çağrışımlarda bulunmamasına dikkat ediniz. Çocuklar bizim gibi resme bakıp geçmez en ince ayrıntısına kadar inceler ve resmi bilinçaltlarında sindirirler. Kitabın içindeki resimlerde çizimlerde farklılık olmamasına dikkat ediniz. Karakter bir resimde sarı saçlı bir resimde siyah saçlı olmamalı resimler birbirleri ve anlatılan konu ile uyumlu olmalıdır. Resimler çocuğun hayal gücünü destekleyici şekilde olmalıdır. Resimler sevimli ve çocuksu olmalıdır. Kalitesiz kâğıda basılmış kitap hem çocuğun dikkatini çekmeyecektir hem de kitap çabuk yıpranıp yırtılacaktır.

4. Kitap kahramanlarının alışkanlıklarına ve karakterlerine dikkat edilmeli.

Çocuklar kitap kahramanlarını örnek alırlar. Eğer kötü alışkanlıkları olan bir kahramanla tanışırlarsa doğrunun ve yanlışın ayrımında olmadıklarından kötü alışkanlıklarını örnek almaktan çekinmeyeceklerdir. Bazı örnek alınan davranışlar kendini hemen belli ederken bazı davranışlar bilinçaltı ile yıllar sonra ortaya çıkabilmektedir. Okutacağınız kitapta çocuğun yaşantısı ve kültürü ile uyuşmayan özelliklere sahip kahramanlar varsa bunlar çocuğun kafasını karıştırmayacak şekilde çocuğa açıklanmalıdır.

5. Kitap çocuğun ilgi alanlarına uygun olmalıdır.

Her çocuk aynı kitaptan hoşlanmayabilir. Çocuğunuzun neleri sevdiğini tespit edip o içerikte kitaplar seçmesine yardımcı olursanız çocuğunuz okurken sıkılmayacak hatta keyifle okuyacaktır. İlgi alanlarına hitap etmeyen kitaplar okuması konusunda ısrarcı olursanız çocuğunuz kitaplardan soğuyacaktır.

6. Çocuğunuzun cinsiyeti kitap seçerken diğer bir dikkat edilmesi gereken noktadır.

Cinsiyet ayrımı olmadan okunacak yüzlerce kitap var ama bazı kitaplar kız veya oğlan çocuklarına göre basılıyor. Bu tarz kitaplar alırken seçtiğiniz kitabın cinsiyet farkını olumlu yönde desteklemesine ve çocuğunuzun cinsiyetine uygun olmasına dikkat ediniz. Bir erkek çocuğuna arabalar üzerine bir kitap aldığınızda çok mutlu olup hemen okumak isteyecektir ama kız çocuğunun arabalara özel bir ilgisi yoksa kitabı okumak istemeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.