Paris doğumlu, evli ve bir çocuk annesidir Anne FAKHOURI. Fransızca öğretmenliği mesleğini icra ederken yazarlık serüvenine Edebiyat roman kategorilerinde sürdürmektedir.

Anne Fakhouri, ünlü İngiliz Yazar Lewis Carroll’un sıkı bir hayranıdır. Kaleme aldığı “Alice Harikalar Ülkesinde” eserinden esinlenerek yazarlık hayatına başlayan Anne, fantastik türde yayımladığı eserlerinde sizi bambaşka dünyalara götürmektedir.

Yazarın 2008 yılında kaleme aldığı, orijinal adı” Le Clairvoyage” olan bu eser, fantastik türde ikinci eseri olup toplam sekiz tane yayımlanmış kitabı bulunmaktadır. Yazarımızın sadece bu eseri Türkiye’de, Bilgi Yayınevi tarafından 2018 yılında Fransızcadan Türkçeye çevrilerek kitapseverlerle buluşturulmuştur.

Anne FAKHOURI, Clara’nın Yolculuğu isimli eseri ile 2010 yılında Le Grand Prix de l’Imaginaire’e (Büyük Hayal Gücü Ödülü) layık görülmüştür. Alice Harikalar Diyarında ve Elficolog P. Dubois’in çalışmalarından esinlenerek değişen ve peri yaratığı olan 12 yaşındaki bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır.

Kitabı okumaya başladığımız anda sezgi gücüyle seyahat edebilen Clara’yla birlikte perilerin güzel ancak bir o kadar da ürpertici dünyasına adım atıyoruz.

12 yaşında bir çocuk olan Clara, onu kuzgunların izlediğini fark eder. Kuşun ona anlatmaya çalıştığı mesajı anladığında çok geç olmuştur: bir araba kazasında ölen ebeveynlerinden sonra yalnız kalan Clara’nın başına gelen tüm olaylar kendisinin devlet tarafından amcasına verilmesi ile başlamaktadır. Evde ona söylenen tek bir kural vardır ‘Tavan arasına girme!’

Cesur ve Zeki kızımız Clara, merakına yenik düşer ve tavanarasında atalarının hayaletlerini keşfettiğinde ise sizi de kendisi ile birlikte baş döndüren bir fantastik serüvenin içine sürüklemektedir.

Ödül almış bir yazar ve başarılı akıcı bir fantastik kurguya sahip olan kitapta, hayaletlerin, zihinsel yansımaların ve ektoplazmaların yer aldığı bir hikâyeyle heyecan sınırları zorlanmaktadır. Yaşayanlara dokunamayan, ellerinde yelpazeleri krinolinli hayalet kadınların gezindiği tavan arası, kehanetler ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir eser.

Anne FAKHOURTI’ nın bu eserinde kitapta yer alan dipnotlar çok başarılıydı. Genel kültür olarak da sizi besleyecek türdendi.

*Fransızcada kadın isimleri, aynı zamanda bitki isimleridir.

Sezahat

Clara’nın Yolculuğu –SEZAHAT
Anne Fakhouri
Bilgi Yayınevi
Türkçesi: Şirin Erkan
322 sayfa, 2018