Clara’nın Yolculuğu / Sezahat

Paris doğumlu, evli ve bir çocuk annesidir Anne FAKHOURI. Fransızca öğretmenliği mesleğini icra ederken yazarlık serüvenine Edebiyat roman kategorilerinde sürdürmektedir.

Anne Fakhouri, ünlü İngiliz Yazar Lewis Carroll’un sıkı bir hayranıdır. Kaleme aldığı “Alice Harikalar Ülkesinde” eserinden esinlenerek yazarlık hayatına başlayan Anne, fantastik türde yayımladığı eserlerinde sizi bambaşka dünyalara götürmektedir.

Yazarın 2008 yılında kaleme aldığı, orijinal adı” Le Clairvoyage” olan bu eser, fantastik türde ikinci eseri olup toplam sekiz tane yayımlanmış kitabı bulunmaktadır. Yazarımızın sadece bu eseri Türkiye’de, Bilgi Yayınevi tarafından 2018 yılında Fransızcadan Türkçeye çevrilerek kitapseverlerle buluşturulmuştur.

Anne FAKHOURI, Clara’nın Yolculuğu isimli eseri ile 2010 yılında Le Grand Prix de l’Imaginaire’e (Büyük Hayal Gücü Ödülü) layık görülmüştür. Alice Harikalar Diyarında ve Elficolog P. Dubois’in çalışmalarından esinlenerek değişen ve peri yaratığı olan 12 yaşındaki bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır.

Kitabı okumaya başladığımız anda sezgi gücüyle seyahat edebilen Clara’yla birlikte perilerin güzel ancak bir o kadar da ürpertici dünyasına adım atıyoruz.

12 yaşında bir çocuk olan Clara, onu kuzgunların izlediğini fark eder. Kuşun ona anlatmaya çalıştığı mesajı anladığında çok geç olmuştur: bir araba kazasında ölen ebeveynlerinden sonra yalnız kalan Clara’nın başına gelen tüm olaylar kendisinin devlet tarafından amcasına verilmesi ile başlamaktadır. Evde ona söylenen tek bir kural vardır ‘Tavan arasına girme!’

Cesur ve Zeki kızımız Clara, merakına yenik düşer ve tavanarasında atalarının hayaletlerini keşfettiğinde ise sizi de kendisi ile birlikte baş döndüren bir fantastik serüvenin içine sürüklemektedir.

Ödül almış bir yazar ve başarılı akıcı bir fantastik kurguya sahip olan kitapta, hayaletlerin, zihinsel yansımaların ve ektoplazmaların yer aldığı bir hikâyeyle heyecan sınırları zorlanmaktadır. Yaşayanlara dokunamayan, ellerinde yelpazeleri krinolinli hayalet kadınların gezindiği tavan arası, kehanetler ve daha fazlasını bulabileceğiniz bir eser.

Anne FAKHOURTI’ nın bu eserinde kitapta yer alan dipnotlar çok başarılıydı. Genel kültür olarak da sizi besleyecek türdendi.

*Fransızcada kadın isimleri, aynı zamanda bitki isimleridir.

Sezahat

Clara’nın Yolculuğu –SEZAHAT
Anne Fakhouri
Bilgi Yayınevi
Türkçesi: Şirin Erkan
322 sayfa, 2018

Şenay Erdem

2 oğluma anne olmanın yanı sıra, 13 yıldır yoğun bankacılık mesleğime devam ediyorum. İş ve aile hayatım devam ederken bir yandan da kurucusu olduğum @yasayansehitkutuphaneleri Gönüllü Topluluğuyla birlikte Aziz Şehitlerimizin isimlerini Türkiye’nin her köşesinde, ihtiyaç sahibi okullarda kütüphaneler kurarak yaşatıyoruz. Kendimi bildim bileli fantastik dünyamın en güzel dostları olan kitaplarım ise hep benimle... @senayinkitaplari sayfamda ise yazarlarla söyleşi yaparak, yazar/kitap tanıtımları yapmaktan büyük keyif alıyorum.

8 thoughts on “Clara’nın Yolculuğu / Sezahat

 • 21 Ocak 2019 tarihinde, saat 15:28
  Permalink

  Emeğinize sağlık hocam yine çok güzel bir yorum olmuş ??????

  Yanıtla
  • 21 Ocak 2019 tarihinde, saat 17:32
   Permalink

   Çok teşekkür ediyorum üstadım. Var ol

   Yanıtla
 • 21 Ocak 2019 tarihinde, saat 15:37
  Permalink

  Tebrikler,yazar ve kitap tanıtımı açıklayıcı olmuş.??

  Yanıtla
  • 21 Ocak 2019 tarihinde, saat 17:32
   Permalink

   Teşekküt ederim Şeyma Hanım ?❤️

   Yanıtla
 • 21 Ocak 2019 tarihinde, saat 17:26
  Permalink

  Tebrik ederim gönlü güzel arkadaşım emegine sağlık ???

  Yanıtla
 • 21 Ocak 2019 tarihinde, saat 19:15
  Permalink

  kitap okumanın bu kadar az olduğu bir ülkede, hayat meşgalesinin yanısıra kitap okuyup üstüne de yorum yapabilen kişiler o kadar az ki
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • 22 Ocak 2019 tarihinde, saat 15:01
   Permalink

   Çok teşekkür ederim Var olun

   Yanıtla
 • 6 Şubat 2019 tarihinde, saat 06:22
  Permalink

  Kitabın konusu oldukça ilgimi çekti, çok güzel anlatmışsınız kaleminize sağlık.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir