Çizgili Tişört

Çizgili Tişört – Ersin Karabulut

Bir uykusuz çizeri olan Ersin Karabulut köşesinde yayımladığı Sandık İçi hikâyeleriyle tanınıyor. Sandık İçi’nin yanı sıra Çizgili Tişört adı altında psikolojik gerilim hikâyesi de yazıyordu. Ve geçtiğimiz hafta Çizgili Tişört hikâyesi büyük cildiyle kitapçılarda kendini gösterdi.

Ersin Karabulut yine döktürmüş. Sandık İçi’nde tespit yapan çizer halinden sıyrılıp daha çok kendisini göstermiş bu hikâyede bence. Karakterlerin gerçekçiliği adeta karelerden taşıyor. Çizgili Tişört’teki Ersin de Sandık İçi’ndeki Ersin kadar sevilir mi? sorusu hissediliyor.
Yazar belki bunu hiç amaçlamamıştır ama cevap tabi ki olumlu. Çünkü hepimiz insanız ve hepimizin içinde dışarıya karşı gösterdiğimiz sevimlilik, sevgi, saygı dışında hırs, kızgınlık, kötülük, duyarsızlık mevcut. Ersin, Sandık İçi’nde topluma ne kadar ayna tuttuysa bu kitapta da o kadar tutuyor. Ne yazarsa yazsın, ne çizerse çizsin insanı çiziyor çünkü. Bu yüzden sevilmemesi mümkün değil.

Ayrıca kitaba çok özenildiğini sayfalarının ve cildinin kalitesini belirtmeden geçmek istemiyorum.
“Çizgili Tişört, Ersin’in en çok güldüğüm öyküsü olmasının yanı sıra okuduğum en incelikli gerilim çizgi romanı. Mizahı da, en gerilimli anları da kedilerin suçlayıcı bakışlarında gizli herhalde. Dergide takip ederken biz çizerler bir de şu gerilimi yaşadık:

Ersin benzeri pek olmayan bir çizgi kalitesiyle başladığı öyküyü, her hafta her hafta aynı kalitede sürdürebilecek mi? Biraz kıskandık ama sürdürdü. Her karesi kendi içinde ayrı bir öykü olan Çizgili Tişört’ü kıskanarak tekrar okuyacağız şimdi.”
-Selçuk Erdem-

Ersin Karabulut’un Uykusuz dergisinde yazıp çizdiği 8 ay boyunca ilgi uyandıran son çizgi romanı ÇİZGİLİ TİŞÖRT, şimdi kitap oldu.

Sanatçı kendisinin başrolde olduğu bu kurmaca hikâyede, takıntılı bir okurla yasak ilişki yaşadıktan sonra başına gelenleri gerilimli ama aynı zamanda eğlenceli bir dille anlatıyor.

Ekstra sayfalar, illüstrasyonlar, çizgi roman ve mizah ustaları Galip Tekin, Oky ve Selçuk Erdem’in de yorumlarıyla 120 sayfalık kuşe kâğıt ve kalın ciltli bu albüm, Mürekkep Yayınları tarafından yayınlandı.
(Tanıtım Bülteninden)

Çizgili Tişört
Ersin Karabulut
Mürekkep Basım Yayın
120 sayfa, 2016

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

» Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Coşkuyla Ölmek

Coşkuyla Ölmek

   Her okuyucu fark etmese de kitaplar dünyasında kendisine ait bir edebiyat alanı oluşturur. Bunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir