Çizelim Eğlenelim

Resim yapabilmek çok güzel bir yetenek. Ancak yapamayanlar için ise çekilmez bir durum olduğu su götürmez bir gerçek. İlkokulda resim derslerinde hocamız öğretmen masasının üzerine bir sandalye koyar ve herkes gördüğü açıdan çizsin derdi. Gölgeleme metoduyla ağaç gölgeleri, köprüler vs yapmayı çok sevmişimdir ama bir türlü insan ya da hayvan figürleri yapamazdım. Elden gelecek bir şey yok, hocanın da notları resim dersi için kısıtlıymış demek ki resim dersim zayıf olurdu canım sıkılırdı.

Kendi çocuğum için farklı türde kitaplar araştırırken karşıma incelemeye aldığım 1001 Çiçek Kitaplar’ dan dan “Çizelim Eğlenelim” serisi geldi. Serinin en güzel yanı; hiç resim yapmayı bilmeseniz bile, kalem tutmayı biliyorsanız, verdikleri metotlardan ilerleyince bir figür çıkarabiliyorsunuz. E bu bizim gibiler için mutluluk verici. Çocuklar gibi seviniyorsunuz ortaya çıkan resimden dolayı. Şahsen ben öyle oldum.

Çizelim- Eğlenelim Serisinin altı kitabı mevcut. Elimde Dinozorlar ve Diğer Tarihöncesi Yaratıklar kitabı ile Safari Hayvanları kitabı mevcut. Diğer kitapları da: Periler ve Denizkızları, Prensesler ve Balerinler, Robotlar ve Uzaylılar, Şövalyeler ve Kaleler.

Kitapların içeriklerini anlatmaya gelirsek; numaralandırılmış bir şekilde sizlere basit çizim teknikleriyle çizimler yaptırıyorlar. Her aşamada, çiziminize yeni çizgiler eklemeniz isteniyor. Bu yeni çizgiler, çizimin aşama aşama ilerleyişini rahatça görebilmeniz için kırmızı renk kullanılarak çizilmiş. Bitmiş çizimler ve boyama önerileri de yan sayfada “ Sende yapabilirsin” bölümünde yerini almış. “çizerken öğrenelim” bölümünü de sizlere bilgi amaçlı güzel bir hikâyecik olmuş.

Kitabın fiyatı çok uygun, kitaplarının kalitesi de gayet güzel ve kaçırılmayacak türde kitaplardan. 4 yaş ve üzeri Çocuklarınızın ilgi alanlarına göre yukarıda belirttiğim altı kitaptan birini almanızı ve sizlerin de incelemesini öneririm. Çocuklarınızla birlikte bir şeyler yapmanın verdiği tat başka, hele resim yapmak daha başka.

Hadi, Sende resim yapabilirsin!

Çizelim Eğlenelim Serisi
1001 Çiçek Kitaplar
Mark Bergin
Türkçesi: Derin Erkan
2013, 32 sayfa

One thought on “Çizelim Eğlenelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir