Çirkin Ördek Yavrusu – Kübra Nur

Çirkin ördek yavrusu, adından da anlaşılacağı üzere kendini çirkin bulan bir kızı konu ediniyor. Ama adından çıkaracağınız bir başka sonuç ise yanlış olacaktır. Çünkü arka kapağında da yazdığı gibi bu hikâye şişman olduğu için veya diş telleri olduğu için kendini çirkin hisseden kızın sonra da ne hikmetse bir güzellik perisinin ona değneğiyle dokunup kaçması üzerine pırıltılar saçan birine dönüşmesini anlatmıyor. Bu hikâye çirkin olduğuna inandırılmış bir kızın ön yargılarından kurtulmasını ve kendini olduğu gibi sevmeye başlamasını anlatıyor. Gelin isterseniz karakterlerimize bir göz atalım.

Damla ana karakterimiz. Bir moda fotoğrafçısı. İşi gereği etrafı ona küçümseyen gözlerle bakan modellerle çevrili. Bu yüzden hayatı çoğunlukla dayanılmaz bir hale gelse de onun bu acı verici monotonluğu Aybars kuzenlerle tanışmasıyla son buluyor.

Emre Aybars, Damla’nın fotoğraflarını çektiği modellerden biri ama çok mütevazı ve arkadaş canlısı. Meriç Aybars ise hem Emre’nin kuzeni hem de Damla’nın tanıştıkları andan beri laf dalaşı içinde olduğu komşusu.

Damla kalbini kaptırıp acı çekmemek için herkesten uzak durmuş şimdiye kadar ama Emre’deki farklılık onu şaşkın bir aşığa çevirmekten geri kalmıyor. Damla’nın kuzenine abayı yaktığını fark eden Meriç ise bir oyun ortaya sunuyor. Emre ve (kendini inanılmaz derecede çirkin hisseden) Damla’nın arasını yapacaktır. Damla her ne kadar buna ihtimal vermese de bu oyunu kabul eder. İşte işler o andan itibaren karışır. Çünkü bu aşk’tır. Aşk hiçbir zaman tahmin edilemez.

Tam bir chic-lit havasında olan bu kitabı okurken inanılmaz eğlendim. Damla’nın iç sesleri ve düştüğü durumlar en az kitabın geneli kadar eğlenceliydi. Hem keyifli vakit geçirmek hem de insanın dış görünüşten ibaret olmadığına dair bir şeyler okumak isterseniz adresiniz bu kitap olmalı.

“Kimse gecenin üç buçuğunda sebepsizce uyanıp âşık olmadığı insanı düşünmezdi…. Bana göre aşk, Damla’ya karşı hissettiğim şeydi. Onun yanında derin nefesler alabilmekti. Gülümseyişi yüzünü kaplayacak kadar genişlediğinde benim de gülümseme ihtiyacı hissetmemdi. Bana göre aşk Damla’nın ta kendisiydi.”

Kitap Açıklaması
Bu hikâye, şişman olduğu için çirkin damgası yiyen bir kadının zayıflama macerasını anlatmıyor.
Bu hikâyede esas kızımız diş tellerini çıkarıp dünyanın en güzel kadınına dönüşmüyor ve birilerinden intikam almıyor. Hayır, bu hikâyede şişe dibi gözlükler takan bir karakter de yok.
Bu hikâyede yalnız ve yaralı bir kadın, bir de onun rengârenk iç dünyası var.
Ayrıca bu hikâyede herhangi bir ‘bad boy’ yok. Bu hikâyedeki esas oğlan aşırı kaslı bir mafya babası da değil.
Bu hikâyedeki esas oğlan kimsenin göremediğini gören bir kahraman.
Bu bir aşk hikâyesi de değil üstelik.
Bu bir kadının kendini bulma hikâyesi.
Bu, kuğuya dönüşmeyen bir ördeğin hikâyesi.

Çirkin Ördek Yavrusu
Kübra Nur
Agapi Yayınları
304 sayfa

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir