Cingöz Recai

Çok büyük bir heyecan ve hevesle beklediğim, oyuncu kadrosuna bayıldığım bir film olan Cingöz Recai ilgili görüşlerimi yazacağım size. Karakterin kendisini Peyami Safa’nın usta kaleminden tanıdık. Cingöz Recai, Peyami Safa’nın “Server Bedi” adıyla yazdığı ve Arsen Lüpen’den esinlenmiş olduğu hırsız karakteridir. Okumuş olanlarımız çok sevdi; okumayanlar en azından ismini bir yerlerden duyup ona aşina oldu. Ben bir polisiye meraklısı olarak, yerli karakterleri fazlaca sahipleniyorum. İstiyorum ki çok bilinen yabancı isimlerin önüne geçsinler, en azından ülkemizde gereken değeri görsünler. Açıkçası bu filmde de sevdiğim oyuncuların yer alacağını öğrenince bir “oh!” çekmiştim. İyi bir senaryo ve kaliteli yapım olmasa yer almazlardı, diye düşünmüştüm; ama maalesef beklentimi karşılamadı.

Beklentimin neden karşılanmadığını anlatmaya geçmeden önce sinemadaki reklamlarda yaşadığım hayal kırıklığından da bahsedeyim, istiyorum. Bir Türk filmi olan ‘İlk Öpücük’ ü duydunuz mu, bilmiyorum; ben sinema reklamlarında karşılaştım kendisiyle. Her şeyin kötü tarafına bakmış gibi görünmek istemem; ama zaten sinemada kült olmuş bir filmin kötü bir benzerini neden yapıyoruz, anlayamadım? Senaryo mu yok? Aşk hikayesi yazan mı kalmadı? ‘ilk elli öpücük’ filmini artık izlemeyen kalmamıştır, diye tahmin ediyorum. Bu filmin oyuncuları çekimleri senaryosu hafızamıza kazınmıştır. İzlediğim beş dakikalık reklamında bile sıkıldığım bir benzerini neden yaptığımıza anlam vermeye çalışıyordum ki sinema reklamında bizim filmin arkasına iki tane yabancı aksiyon filmi reklamı koymuşlar, onlara daldım. Özgün senaryolar, inanılmaz efektler… Yani eller gider mersine, biz gideriz tersine.

Cingöz RecaiNeyse öyle böyle reklamları atlattık film başladı. Şunu söylemeliyim başlangıç sahnesinin çekimlerine bayıldım. Zaten heyecanlıydım iyice kıpır kıpır oldum o sahnelerde. Meryem Uzerli ve Kenan İmirzalıoğlu’nun karşılaşması ve bir gizemle başlayan filmde, maalesef beğenim bu ilk dakikalarla sınırlı kaldı. Senaryoda neden böyle olmuş dediğim o kadar çok boşluk vardı ki… Neler olacağını saniye saniye tahmin ediyorsunuz. Polisiye komedi olsun istenmiş, onu da anlıyorsunuz; ama kaslı bir adamın “yemek istiyorum” diye söylenmesine gülmemizi beklemek, bir on yıl geride kalmadı mı? Yani espriler eski, senaryo yavan ve boşluklu, efektler yarım yamalaktı.

Oyunculuklar kusursuzdu, onun da hakkını vereyim. Haluk Bilginer’i boş boş konuşsa da izleyecek biri olarak söylüyorum, nasıl oynadı filmde aklım ermedi. Ön bilgi vermemek için ayrıntılara giremiyorum; ama izlediğinizde, son sahnelere Rusya’da olanlara dikkat etmenizi istiyorum. Orada okul piyesi tadında bir aksiyon gördüm. İngilizce konuşulan her şeyi anlayan ve Türkçe cevap veren bir adam, karşısında da aynı şekilde Türkçe anlayıp İngilizce konuşan bir kişi… Bu sahnede bunlar gerçekten oluyor mu, diye bir salondakilerin tepkisine baktım; seyircinin gülmesi gereken o kısımda herkes birbirini izliyordu. Heyecanla koştur koştur ilk gösterim gününe gitmiş olsam da bir efsanenin dönüşü olmadı benim için. Keşke biraz geliştirsek kendimizi. Siz yine de izleyin derim; belki ben filmimize, o ‘ilk elli -pardon- ilk öpücük’ filminin reklamından sonra pek olumlu bakamadım.

Cingöz Recai
Vizyon Tarihi : 13 Ekim 2017
Yapımı : 2017 – Türkiye
Tür : Gizem, Macera, Polisiye
Süre : 115 Dak.
Yönetmen : Onur Ünlü
Oyuncular : Kenan İmirzalıoğlu, Haluk Bilginer, Meryem Uzerli, Musa Uzunlar, Fatih Artman
Senaryo : Kerem Deren
Yapımcı : Hayri Aslan, Limon Film
Imdb Puanı: 6.1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.